Az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve (Fed) a piaci várakozásoknak megfelelően nem változtatott az irányadó dollárkamatok 4,25-4,50 százalékos sávján a szerdán végződött kétnapos monetáris politikai ülésén.
A Fed közleménye szerint a célsávot változatlanul, 4,25-4,50 százalékon hagyta, immár a harmadik egymást követő alkalommal. A Federal Reserve legutóbb tavaly decemberben, 25 bázisponttal csökkentette a kamatot, januárban és márciusban pedig a piaci várakozásokkal összhangban nem változtatott az irányadó dollárkamat-tartományon – emlékeztet az MTI összefoglalója.
Jók az alapok, de egyre nagyobb a bizonytalanság
A Federal Reserve a szerdai döntés indoklásában hangsúlyozta: a legfrissebb makrogazdasági mutatók arra utalnak, hogy a gazdasági aktivitás továbbra is szilárd ütemben bővül, a munkanélküliségi ráta az elmúlt hónapokban alacsony szinten stabilizálódott, a munkaerőpiaci feltételek pedig továbbra is szilárdak. Az infláció viszont továbbra is kissé emelkedett, míg a gazdasági kilátásokkal kapcsolatos bizonytalanság tovább fokozódott.
A Fed monetáris politikai döntéshozó testülete, a nyíltpiaci bizottság (FOMC) kiemelte, hogy a 2 százalékos inflációs cél és a maximális foglalkoztatottság elérésére törekszik hosszabb távon. A bizottság figyelemmel kíséri a kettős megbízatásának mindkét oldalát érintő kockázatokat, és úgy ítéli meg, hogy nőtt a magasabb munkanélküliség és a magasabb infláció kockázata – szögezi le a közlemény az MTI összefoglalója szerint.
A célsáv további módosításának mértékét és időzítését mérlegelve a bizottság körültekintően fogja értékelni a beérkező adatokat, a kilátások változását és a kockázatok egyensúlyát – tették hozzá. A bizottság megjegyezte, hogy készen áll a monetáris politika irányvonalának szükség szerinti kiigazítására, amennyiben olyan kockázatok merülnek fel, amelyek akadályozhatják a célok elérését.
Csökkent a nyári kamatvágás esélye
A piacok a júniusi kamatcsökkentés esélyét az egy nappal korábbi 30 százalékról mindössze 20 százalékra csökkentették, a júliusi kamatcsökkentés esélyét pedig 70 százalékra árazták, míg egy héttel ezelőtt még szinte biztosra vették a júliusi vágást.
Így reagáltak a piacok
A New York-i értéktőzsde irányadó mutatói emelkedéssel zártak:
- A 30 vezető iparvállalat Dow Jones indexe 284,97 ponttal, 0,7 százalékkal 41 113,97 pontra nőtt.
- Az S&P 500-as mutatója 22,83 ponttal, 0,41 százalékkal lett több, és 5629,67 ponton zárt.
- A technológiai részvények Nasdaq Composite mutatója 48,5 ponttal, 0,27 százalékkal emelkedett, és 17 738,16 ponton végzett.
A dollár a Fed bejelentését követően lendületesen erősödött, majd visszakorrigált – csütörtök reggelre az euróval szemben elért erősödés fele párolgott el.