Romániában január 12-e óta országos tüntetések zajlanak, melyek több esetben is a demonstrálók és a biztonsági erők közötti összecsapásokba torkollottak. A Boc-kormány egészségügyi reformjai ellen tüntetnek, de Traian Basescu államfő lemondását is követelik.
Románia tavaly zárta le az IMF drasztikus kiadáscsökkentéseket, adóemeléseket és több ezres elbocsátásokat előíró 20 milliárd eurós mentőcsomagját. A román kormány ezt követően kétéves időtartamra egy új, elővigyázatossági készenléti hitel-megállapodást kötött a Nemzetközi Valutaalappal, az EU-val és a Világbankkal, amelyet csak szükség estén vesz majd igénybe.
Az IMF-program nincs veszélyben
Valószínűleg nincs veszélyben a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és az EU által Románia számára jóváhagyott támogatási program a román kormány lemondása után sem - vélekedtek a kabinet lemondásának hétfői bejelentését követően londoni felzárkózó piaci elemzők.
A JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének szakértői kommentárjukban annak a véleményüknek adtak hangot, hogy bárki lesz is Románia következő miniszterelnöke, nem várható jelentősebb visszalépés a romániai reformfolyamatban, nem számítva olyan intézkedéseket, amelyek "normálisnak tekinthetők" egy választási évben.
A JP Morgan londoni elemzői közölték, hogy egyébként is a romániai reformok lassulását és "a választásokhoz kötődő kormányzati kiadások" növekedését várták az idén, és továbbra is ezt valószínűsítik.
A ház szakértői kiemelték, hogy az IMF/EU-egyezséggel kapcsolatos összes fontos végleges döntést rendszerint az államfő hozta meg, így ameddig ő tisztségében marad, addig várhatóan az IMF/EU-program sem fog kisiklani.