Ahogy arról már korábban írtunk, májusban a bruttó átlagkereset 296 100 forint volt, a nettó pedig 196 900 forintot tett ki kedvezmények nélkül. Ez csaknem 12,9 százalékos emelkedést jelent az előző év azonos időszakához képest. A Takarékbank elemzője, Horváth András szerint ráadásul nem ez lesz az egyetlen kiugró hónap, éves szinten 13 százalékos bérnövekedéssel számolnak, köszönhetően a tavaly novemberi bérmegállapodásnak és a szakemberhiánynak. Így a várt 2.3 százalékos éves infláció mellett 10 százalékot meghaladó reálbér növekedés lehet idén, míg 2013-tól 2017 végéig összesen 31.1 százalékkal, közfoglalkoztatottak nélkül számolva pedig 34.7 százalékkal nőhetnek a reálbérek.
Hozzátette: a bérnövekedésre jelentős felfelé mutató kockázatot jelent, hogy egyes hiányszakmákban gyorsuló ütemű bérnövekedésre lehet számítani a következő években, amit az elmúlt hónapokban folytatott bértárgyalások – egyes esetekben kétszámjegyű bérmegállapodások - is tükröznek, miközben egyes ágazatokban folyatódik az életpályamodellek bevezetése. Ráadásul a turizmusban és a kiskereskedelemben már 240 ezer forintos bérminimumról zajlanak a tárgyalások.
Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője szerint a májusi statisztika enyhe negatív meglepetést okozott, de az adat továbbra is több mint kedvező. A munkaerő iránti kereslet eközben tovább emelkedett. Ő a keresetek emelkedésének lassulását szezonális hatásokkal magyarázta, amelyek a nem havi rendszerességű fizetések alakulását befolyásolják. Idén májusban a nem rendszeres keresetek 2,2 százalékkal nőttek, míg áprilisban 21,3 százalékkal, fűzte hozzá.
Mit vár a kormány?
Varga Mihály szerint a novemberben elfogadott, hatéves bérmegállapodás további lendületet adhat a munkaerőpiacnak, meglátása szerint a következő években csökkenhet vagy meg is szűnhet a hazai bérek régiós lemaradása. Eközben a bérekre rakódó terhek és a társasági adó mérséklődése a vállalatok költségeit is csökkenti. A nemzetgazdasági miniszter hozzátette: a folyamatosan emelkedő kiskereskedelmi forgalom és a belföldi turizmus lendületes bővülése szintén a keresetek javulásának jelei.