1p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A kedvező piaci kondíciók fennmaradása esetén áthúzódhat 2013-ra az új magyar IMF/EU-finanszírozási programról szóló egyezség megkötése - erre a következtetésre jutottak minapi magyarországi látogatásukon londoni felzárkózó piaci elemzők.

A kötvényhozamok miatt van mozgástere Magyarországnak

A JP Morgan globális pénzügyi szolgáltatócsoport londoni befektetési részlegének közgazdászai a múlt héten jártak Budapesten, ahol a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM), a Magyar Nemzeti Bank (MNB) és az IMF képviselőivel, valamint helyi közgazdászokkal és befektetési alapkezelőkkel tárgyaltak.

Az NGM úgy számol, idén szükség lesz a megállapodásra
Az NGM a kötvényhozamok további hűlésével és a forint erősödésével számol, és úgy kalkulál, hogy még idén meglehet az IMF-megállapodás. Ez nemcsak az idei, de főképp a jövő évi hiánycél miatt is fontos. Részletek >>>

Látogatásukról befektetőknek összeállított, hétfőn Londonban ismertetett beszámolójukban közölték: véleményük szerint komolyabb piaci nyomás hiányában a magyar fél valószínűleg a jövő évig késleltetni fogja az IMF/EU-megállapodást.

A JP Morgan londoni közgazdászai szerint a magyar kötvényhozamok az elmúlt három hónapban sokkal nagyobb mértékben csökkentek, mint ahogy azt a magyar kormány várta. Az irányadó ötéves állampapír hozama jelenleg például 200 bázisponttal alacsonyabb a június közepén mért szintnél.

A magyar szuverén kötvényhozamok így már most jórészt olyan szinteken járnak, amelyekre a kormány korábbi reményei szerint az IMF/EU-megállapodás létrejötte után süllyedtek volna - áll a JP Morgan hétfői londoni elemzésében.

A ház szerint a finanszírozási költségek e meredek csökkenése enyhítette a magyar kormányra az IMF/EU-megállapodás gyors megkötése végett nehezedő nyomást.

Jövő év nyaráig van pénzünk

A JP Morgan londoni elemzőinek becslése szerint a kormánynak elégséges készpénztartaléka van ahhoz, hogy 2013 közepéig fedezni tudja a lejáró külső adósságkötelezettségek törlesztését. A cég szakértőinek véleménye szerint ugyanakkor a magyar hatóságok nem szeretnék teljesen kimeríteni e tartalékot, és ez azt jelenti, hogy - hacsak a kormány nem szerez devizafinanszírozást a piacról - továbbra is kívánatos az IMF/EU-egyezség megkötése.

A JP Morgan elemzői szerint "kockázatos stratégia lenne" egy mostani devizakötvény-kibocsátás, mivel ez azt a látszatot keltené, hogy még tovább csökken az IMF/EU-megállapodás valószínűsége. A ház londoni közgazdászai ugyanakkor nem zárták ki, hogy a kormány mégis ehhez a stratégiához folyamodik, ha folytatódik a piaci kondíciók javulása.

Durva kiigazításra lenne szükség

Budapesti megbeszéléseiket idézve a JP Morgan elemzői közölték: az IMF - változatlan magyar gazdaságpolitika esetén - azzal számol, hogy 2013-ban az államháztartási hiány eléri a hazai össztermék (GDP) 4,0-4,5 százalékát. Ez arra vall, hogy 2 százalékpont körüli GDP-arányos pótlólagos költségvetési kiigazításra lenne szükség, ha a kormány tartani akarja jövő évi 2,2 százalékos hiánycélját.

A JP Morgan londoni közgazdászainak véleménye szerint ugyanakkor az IMF és az EU egyaránt hajlandó lenne megengedni a kormánynak a jövő évi hiánycél felemelését 2,5-3,0 százalékra, ha a költségvetési kiigazítás minősége jelentősen javulna.

A cég szerint a két hitelező szervezet közül az Európai Bizottság támaszt nagyobb igényeket az államháztartási hiány méretével kapcsolatban, és valószínűleg kérni fogja, hogy a jövő évi költségvetés tartalmazzon 0,5 százalék körüli GDP-arányos tartalékot.

A minőség számít, nem a mennyiség

Az IMF számára ugyanakkor a költségvetési intézkedések minősége fontosabb, mint a kiigazítás mérete - írták budapesti tárgyalásaikat összegző hétfői beszámolójukban a JP Morgan londoni elemzői.

Az MNB-ben folytatott megbeszéléseikkel kapcsolatban a cég szakértői közölték: a monetáris tanács külső tagjai elismerték, hogy az augusztusi kamatcsökkentési döntés kockázatos volt, mivel a magyar befektetési eszközök kockázati felárainak csökkenését globális tényezők eredményezték.

A JP Morgan elemzői szerint ennek alapján valószínűtlen, hogy a monetáris tanács túlzottan agresszív kamatcsökkentésbe kezdene.

A ház londoni közgazdászai név nélkül idézték a monetáris testület egyik külső tagját, aki elmondta: személyesen 1,00 százalékpontnyi kamatcsökkentésre lát mozgásteret a potenciális IMF/EU-megállapodást közvetlenül megelőző időszakban, és további 1,00 százalékpontos enyhítést tart lehetségesnek az egyezség megszületése után.

A JP Morgan elemzői ugyanakkor közölték: a maguk részéről a jelenlegi 6,75 százalékos MNB-alapkamat összesen 0,75 százalékpontos csökkentését valószínűsítik 2013 márciusáig, feltéve, hogy a külső kockázati környezet addig semleges vagy pozitív marad.

Az augusztusi kamatcsökkentésről hozott döntés 4-3-as szavazataránya a cég londoni szakértői szerint a testület "egyértelmű megosztottságát" tükrözi, és a JP Morgan elemzői azzal számolnak, hogy ez a megosztottság a következő hónapokban is fennmarad.

A ház hétfői beszámolójában idézett külső monetáris tanácsi tagok szerint a reálgazdasággal kapcsolatos aggályok most már az inflációs kockázat elé kerültek, mivel romlottak ugyan az inflációs kilátások, ezt azonban szerintük jórészt a pénzügypolitika hatókörén kívül eső tényezők okozzák.

Egy másik globális bankcsoport, a Morgan Stanley londoni befektetési részlegének felzárkózó térségi elemzőstábja, amely a múlt héten szintén tájékozódó látogatást tett Budapesten, a megbeszélésekről összeállított, Londonban ismertetett beszámolójában ugyancsak aggasztónak nevezte az augusztusi MNB-kamatcsökkentési döntést eredményező 4-3-as szavazati arányt.

A ház szerint ez a megosztottság veszélyes, mert egyrészt kiszámíthatatlanabbá teszi a pénzügy-politikai döntéshozatalt, másrészt bizonytalanabbá válik az is, hogy az MNB milyen mértékű forintgyengülést kész eltűrni a növekedés serkentése érdekében.

A Morgan Stanley elemzői összességében azt jósolták, hogy ha még az idén ősszel megszületik az IMF/EU-megállapodás, akkor az MNB jövőre 5,00 százalékig csökkentheti alapkamatát.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság 2024 a Budapest környéki területek ingatlanpiacán is fordulópontot hozott
Privátbankár.hu | 2024. április 25. 10:05
Az ingatlanpiaci aktivitással együtt mérséklődött a kiköltözési hullám a fővárosi agglomeráció településein, ahol tavaly 18 százalékkal kevesebb adásvétel zárult, mint az azt megelőző évben.
Makro / Külgazdaság Budapest helyett már a Kreml mellett lakik az amerikaiak által kiebrudalt orosz kémbank
Vég Márton | 2024. április 25. 08:58
Végleg törölték a budapesti címét az orosz hátterű Nemzetközi Beruházási Banknak, egy év kellett hozzá.
Makro / Külgazdaság A benzinárak csökkentésére szólított fel a magyar kormány, szankciókra is kész
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 16:41
Ezt Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter közölte rendkívüli sajtótájékoztatón a Karmelita kolostorban.
Makro / Külgazdaság Medgyessy Péter nem hisz abban, hogy Magyar Péter és csapata nagyon nagy áttörést érne el
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 15:01
Ugyanakkor Magyarország 2002-2004 közötti miniszterelnöke biztos abban, hogy fognak mandátumokat szerezni az európai parlamenti (EP) választáson. Medgyessy Péter szerint Orbán Viktornak nagyon el kéne gondolkodnia azon, hogy itt pár perc alatt megszületik egy ilyen szerveződés, mondván, ez mutatja az emberek gondolkodását és lelkivilágát, erre oda kellene figyelni. Földrengésszerű változást nem vár az exkormányfő, de már néhány EP-mandátum megszerezése is egy figyelmeztetés. Medgyessy Péterrel a Klasszis Klub április 22-ei adásában beszélgettünk.
Makro / Külgazdaság Ez nekünk is jó lehet, megfordult a magyarok fő üzleti partnerének szerencséje
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 10:51
A vártnál jobban javult az ifo németországi üzleti hangulatindexe áprilisban.
Makro / Külgazdaság Órákon belül dönthet a kormány az újabb üzemanyagár-sapkáról, de addig is van egy jó hírünk
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 10:29
A benzinért és a gázolajért is kevesebbet kell majd fizetni péntektől. Egyelőre 3, illetve 6 forinttal, de ha a kormány szerdai ülésén rábólint Nagy Márton javaslatára, akkor jóval nagyobb árzuhanás jöhet.
Makro / Külgazdaság Kilőttek a reálbérek, Ön mire költi?
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 08:30
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) reálkereset 9,9 százalékkal nőtt a fogyasztói árak előző év azonos időszakához mért, 3,7 százalékos növekedése mellett.
Makro / Külgazdaság Valami történt az amerikai gazdaságban
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 17:57
Az amerikai gazdasági aktivitás lassuló ütemben nőtt áprilisban az S&P Global Market Intelligence gazdaságkutató intézet kompozit beszerzésimenedzser-indexének (BMI) kedden közzétett előzetes értékei alapján.
Makro / Külgazdaság Mit jelez Matolcsy Györgyék lépése?
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 17:12
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa a várakozásoknak megfelelően 50 bázisponttal, 7,75 százalékra csökkentette az alapkamatot, és a kamatfolyosó két szélét is ilyen mértékben mérsékelte.
Makro / Külgazdaság Nem várt helyről kapott beszólást Varga Mihály
Dobos Zoltán | 2024. április 23. 16:44
A szolgáltatások visszatekintő árazása és a nemzetközi környezet romlása, elsősorban a Fed felfelé tolt kamatpályája negatívan hat a magyar monetáris politika lehetőségeire. Az erős dezinfláció, a folyó fizetési mérleg tartós javulása és a magas devizatartalék-szint miatt viszont jók a kilátások. A kamatdöntő ülés után Virág Barnabás, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke tartott háttérbeszélgetést, ahol odaszúrt a pénzügyminiszternek is.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG