Az Egyesült Államok mellett Nagy-Britannia és a G7 csoport más gazdaságai is szankciókat és exportellenőrzéseket fognak bevezetni Oroszország ellen az Ukrajna elleni háború miatt a hétvégi japán G7-csúcstalálkozón. "Még ebben az évben törvényt hozunk az orosz gyémántok importjának betiltásáról, és megszüntetjük az orosz eredetű réz, alumínium és nikkel teljes behozatalát" - idézi a Reuters Rishi Sunak brit miniszterelnök egy nyilatkozatát.
Az Egyesült Királyság már eddig is 1500 magánszemély és szervezet ellen hozott szankciókat, több mint 18 milliárd font (22,7 milliárd dollár) értékű brit vagyont zárolt, és több mint 20 milliárd font értékű brit-orosz áruforgalmat szankcionált.
Tavaly márciusban a brit kormány 35 százalékos kiegészítő vámot vetett ki az orosz réz, ólom, primer alumínium és alumíniumötvözet behozatalára. Akkor a londoni fémtőzsde (LME) felfüggesztette az orosz réz, alumínium, nikkel és ólom szállítását az általa jóváhagyott nagy-britanniai raktárakba, noha azokban nem tároltak semmit.
Az LME szorosan figyelemmel kíséri a legújabb fejleményeket a további részletekért, és kellő időben tájékoztatja a piacot, amennyiben az LME úgy ítéli meg, hogy a már érvényben lévő felfüggesztésen túl további intézkedésekre van szükség.
Oroszország jelentős alumínium-, nikkel- és gyémánttermelő. Nagy-Britannia importtilalmi tervei akkor hangzottak el, amikor a G7-országok vezetői megvitatják, hogyan lehetne nyomon követni Oroszország gyémántkereskedelmét azzal a céllal, hogy később korlátozásokat vezessenek be. "A globális piac képlékeny, gazdag alternatív célpontokban" - mondta pénteken Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője újságíróknak, amikor az Európai Unió esetleges jövőbeli gyémántkorlátozásairól kérdezték.
Nagy-Britannia 86 személyt és szervezetet szankcionál az ukrán gabona ellopásával és továbbértékesítésével kapcsolatban álló "kétes személyeknek és szervezeteknek" nevezett, Oroszország által vádolt és tagadott "gyanúsítottakkal" szembeni újabb kemény fellépés részeként.
A gabonakereskedelemben részt vevő szervezetek elleni szankciók szokatlanok, mivel az ilyen tevékenység általában humanitárius mentesség alá esik. Oroszország és Ukrajna egyaránt jelentős gabonaexportőr Afrikába és a Közel-Keletre.
"A jelentések szerint ezt a gabonát és más mezőgazdasági termékeket az ideiglenesen megszállt ukrajnai területeken lévő raktárakból és földekről lopták el" - áll a brit Külügyi, Nemzetközösségi és Fejlesztési Hivatal közleményében.
Oroszország szélesebb körű tengeri kereskedelmével szemben az Egyesült Királyság szankciókat rendelt el a Sun Ship Management ellen is, amely szerinte a Sovcomflothoz, Oroszország legnagyobb állami tulajdonú hajózási vállalatához kapcsolódó szervezet.
A szankciók az orosz állami atomenergetikai vállalathoz, a Roszatomhoz és a Russian Copper Company tulajdonosához, Igor Altushkinhoz kapcsolódó vállalatokat is célba veszik.