A magyar gazdaság potenciális növekedési üteme meredeken csökkent az elmúlt néhány évben, ezért magas elsődleges államháztartási többlet és alacsony kötvényhozamok szükségesek a GDP-hez mért államadósság-ráta csökkentéséhez - vélekedtek londoni pénzügyi elemzők.
Bank of America-Merrill Lynch
A Bank of America-Merrill Lynch szakértői szerint a jelenlegi bőséges globális likviditás, valamint a monetáris politikáról tett legutóbbi, "megfontolt" nyilatkozatok Orbán Viktor miniszterelnök és az MNB-elnöki utódlással kapcsolatos "találgatásokban" szereplő Matolcsy György részéről támogatják a forintot, ám e két tényező hatása könnyen átmenetinek bizonyulhat, ha nem sikerül tartani az elővigyázatos költségvetési politikát. A ház szerint az Orbán-kormány jelentős költségvetési szigorítást hajtott végre az elmúlt két évben, és világossá tette, hogy további kiigazításokra lehet számítani a hiánycélok tartása végett, mivel ez növeli a valószínűségét annak, hogy az EU idén megszünteti a Magyarországgal szemben folytatott túlzottdeficit-eljárást.
Más nagy londoni házak szerint ugyanakkor valószínűtlen a lehetséges pénzügy-politikai irányváltásokkal kapcsolatos legrosszabb forgatókönyvek megvalósulása az MNB élén jövő hónapban esedékessé váló váltás után.
Morgan Stanley
A Morgan Stanley globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének szakértői ezzel kapcsolatos legutóbbi elemzésükben több alternatív forgatókönyvet vázoltak fel. Ezek közül szerintük a legrosszabb változat az lenne, ha a kormány "valahogy kisajátítaná" és a külső adósságok törlesztésére használná a jegybanki devizatartalékot. A ház szakértői szerint azonban ez "jórészt hipotetikus és távoli" kockázat, mivel a kormány saját készpénztartaléka, valamint a várható devizakötvény-kibocsátás bőséges forrást nyújt az idén lejáró devizakötelezettségek törlesztésére.
A Morgan Stanley londoni elemzői az aggasztó forgatókönyvek közé sorolták azt a változatot is, amelynek alapján az MNB a vezetőváltás után az elsődleges állampapír-piacon jelenne meg vásárlóként. Az euróövezeti jegybank és az Európai Bizottság nyilvánvalóan kifogást emelne a kormány közvetlen monetáris finanszírozása ellen, tekintettel azonban arra, hogy a hazai állampapír-piac jelenleg "nagyon jól működik", ez is inkább "hipotetikus természetű" kockázat - vélekedtek a Morgan Stanley londoni közgazdászai.