8p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A piacvezető luxusipari óriásoknak lassan új stratégiát kell kialakítaniuk, ha a következő években dinamikusan szeretnék növelni a bevételeiket. Mert a jelenlegi pénzügyi adatokkal a high end (magyarul: egyedi, általában kézzel készített) márkákat birtokló luxuscsoportok egy része nem igazán lehet elégedett. 

Az olcsó és könnyen hozzáférhető termékutánzatok (angolul: fast fashion) minden eddiginél dinamikusabb térhódítása és a kínai gazdaság lassulása apró, de jól érzékelhető lékeket ütött a luxusipar magát rendületlenül a felszínen tartó hajóján. Amint azt témával foglalkozó cikkében a Conversation is említi: a high end márkák jelentős része 2024-ben az előzetes pénzügyi várakozásokat alulmúló évet zárt – az utolsó negyedév üzleti adatai a fogyasztói kereslet lanyhulását és a kimerülés egyértelmű jeleit mutatták.

Ennek egyik legfőbb oka szakértők szerint az ázsiai piacok gyengülése, de nem elhanyagolható tényező az sem, hogy bizonyos luxusmárkák szemérmetlen áremelése a korábbinál visszafogottabb költekezésre ösztönzi a high end divat legelkötelezettebb híveit is. Abban, hogy a szektorban 2023-ban tapasztalt növekedés 2024 végére lelassult, szerepet játszott a nyersanyagárak emelkedése, a globális geopolitikai zűrzavar és a technológiai rivalizálás is.

Bajban lesznek a nagy divatházak? 

A globális kereslet visszaesését tapasztalta a világ legnagyobb luxusmárka-csoportja, a francia Louis Vuitton Moet Hennessy (LVMH) is. A konglomerátum 75 márkát birtokol, egyebek mellett a divatipar zászlóshajóinak számító Louis Vuittont és Christian Diort, a világ vezető pezsgőborászatát, a Moёt & Chandont és a nívós Veuve Clicquot pezsgőházat, valamint a minőségi konyakokat előállító Hennessy-t. 

Hiába van igény továbbra is a luxustermékekre, az LVMH saját oldalán közzétett pénzügyi jelentéséből az derül ki, hogy a cégcsoport 2024-es összbevétele – ami 84,7 milliárd eurót, mai árfolyamon közel 35 ezer milliárd forintot tett ki – nagyjából két százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól. Az ismétlődő tevékenységekből származó nyereség 19,6 milliárd euróra esett vissza, ami 14 százalékos csökkenést jelent 2023-hoz képest. Az LVMH divat- és bőráruk, valamint órák és ékszerek eladásából származó bevétele egyaránt 3 százalékkal esett az egy évvel korábbi adatokhoz képest, míg a netes értékesítésből származó nyereség 17 százalékkal volt kevesebb, mint 2023-ban.

Aki megengedheti magának, gyorsan megszokja a luxust, legyen szó fine diningról, vagy egy lakás árába kerülő táskáról
Aki megengedheti magának, gyorsan megszokja a luxust, legyen szó fine diningról, vagy egy lakás árába kerülő táskáról
Fotó: Depositphotos

Hasonlóan zárta az elmúlt évet a szektor másik domináns szereplője, a francia Kering luxuscsoport – korábban Établissements Pinault és Pinault-Printemps-Redoute –, ami olyan népszerű és felkapott divatmárkákat tudhat magának, mint az Yves Saint Laurent, a Gucci, az Alexander McQueen vagy a Balenciaga. A Kering Group oldalán még nincs fent a negyedik negyedév mérlege, ám azt feltüntették, hogy a csoport harmadik negyedéves bevétele 2023 hasonló időszakához viszonyítva 15 százalékkal, nagyjából 3,8 milliárd euróra csökkent. 

A luxusipar sem érinthetetlen? 

A luxusmárkák elmúlt évtizedbeli szárnyalásához nagyban hozzájárult az ázsiai piacok meghódítása és az ezeken történő dinamikus terjeszkedés. Az LVMH-csoport például az ázsiai országokban (Japán kivételével) 2009 és 2019 között közel ezer új üzletet nyitott – ezek száma 470-ről 1453-ra emelkedett. A Kering ez idő alatt még ennél is gyorsabb ütemben terjeszkedett: 152-ről 609-re növelte luxusüzleteinek számát az ázsiai piacokon. A régió gazdasági növekedése viszont az utóbbi időben lassulni látszik, ami a luxustermékek piacán is érezteti hatását – előrejelzések szerint ez a tendencia legalább 2027-ig folytatódhat.

Mit jelent a fogyasztói magatartás változása? 

A luxustermékek ára mindig egyfajta garanciát jelentett. Egyrészt a minőségre, másrészt arra, hogy az exkluzívan beárazott, sokszor limitált vagy kis darabszámban készülő termékek soha ne válhassanak tömegcikkekké, és kizárólag a legtehetősebbek kiváltsága legyen ezek megvásárlása. Ám ahogy azt a Conversation felveti: talán eljött az ideje annak, hogy a bevétel növelésének érdekében a luxusmárkák új stratégiát alakítsanak ki – az elmúlt években ugyanis főként az áremelésre építettek.

És bár az évről évre egyre magasabbra srófolt árak az ultragazdagokat nem riasztják el a vásárlástól, hosszú távon nem biztos, hogy ez lesz a nyerő gazdasági stratégia a luxusipar óriásai számára. 

A lap szerint a túlzott áremelésre a high end termékeket gyártó és forgalmazó vállalatok a növekvő alapanyagárak és a gazdasági szempontok szem előtt tartása mellett azért vannak rákényszerülve, mert a fast fashion térhódítása miatt egyes középkategóriás márkák igyekeznek feljebb és feljebb pozicionálni magukat és termékeiket. Ez pedig a versenytársaikról való eddiginél látványosabb elkülönülésre ösztönözheti a luxusmárkákat. Törekvésüknek az is lendületet adhat, hogy a luxuscikkek – ékszerek, órák, divatáruk, parfümök – olcsó, élethű másolataival a közösségi médiás platformokon haknizó influenszerek a tartalmaikkal azt sugallják, hogy a luxus bárki számára elérhető, és koppintható. 

Persze azért a luxusiparnak is megvannak a – követőtáboruk, népszerűségük, kifinomultságuk és számos egyéb szempont szerint – gondosan kiválasztott követei, influenszerei, akik a közösségi médiában hitelesen reklámozzák a legkülönfélébb high end termékeket. Ahogy azt önként teszi számos milliomos vlogger is. Ők azok, akik azt sem szégyellik elmesélni – esetenként számlával illusztrálva –, hogy a szemérmetlen áremelés a luxuscikkek piacát is elérte. 

Áremelkedés számokban: néhány konkrét példa

Az elsősorban minőségi bőrtáskáiról, ruházati termékeiről, illatszereiről és divatékszereiről ismert francia luxusipari vállalat, az Hermés ikonikus bőrtáskái, az évtizedek óta népszerű Birkin és Kelly is „áldozatul estek” a drágulásnak. A Jane Birkin brit színésznő számára készült és róla elnevezett Birkin táska ára például egy Togo bőrből készült 25-ös méretű darab esetén egy év alatt ezer dollárral kúszott feljebb. Míg 2023-ban 10 400, addig 2024 januárjában már 11 400 dollárt – mostani árfolyamon hozzávetőlegesen 4,5 millió forintot – kellett fizetni érte.

A márka többi bőrtáskája is drágult: modelltől függően 3,7-9,6 százalékkal. És ez még nem a jéghegy csúcsa: a különleges kikészítésű, exkluzív bőrből készült táskák ellenértéke az említett ár többszöröse is lehet. A nílusi krokodil bőréből készült, igazi ritkaságnak – éppen ezért vágyott gyűjtői darabnak – számító Himalaya Birkinhez például használt állapotban is száz- és kétszázezer dollár közötti összegért lehet hozzájutni. Érdekesség, hogy a Sotheby's árverésén egy gyémántokkal kirakott Himalaya Birkin 30-as 450 ezer dollárért – nagyjából 176 millió forintért – kelt el, ami egy elit kerületben lévő tágas fővárosi lakás ára. 

A Hermès ikonikus bőrtáskáiból, a Grace Kelly-ről elnevezett Kelly és a Jane Birkin színésznőről elnevezett Birkin különféle változataiból nem tud eleget gyártani a luxusipari óriás. Képünkön egy mini Kelly, más néven Kelly 20-as látható
A Hermès ikonikus bőrtáskáiból, a Grace Kelly-ről elnevezett Kelly és a Jane Birkin színésznőről elnevezett Birkin különféle változataiból nem tud eleget gyártani a luxusipari óriás. Képünkön egy mini Kelly, más néven Kelly 20-as látható
Fotó: Depositphotos

Ezekre az aprólékos gonddal és kézzel készített táskákra – amelyek remek befektetésnek számítanak – még mindig óriási a kereslet: a várólista pedig akár hat hónap is lehet. (Nem véletlen, hogy hisztérikus érdeklődés övezte az amerikai kiskereskedelmi cég, a Walmart által 2024 decemberében piacra dobott Birkin-koppintásokat, a médiában csak Wirkinként elhíresült, meglepően élethű Hermés-utánzatokat, amelyeket pillanatok alatt elkapkodtak, és amelyekért mindössze 60-80 dollárt – nagyjából 25-305 ezer forintot – kellett fizetni.)

Ugyancsak jelentős áremelkedéssel szembesültek a Chanel vásárlói. A francia luxusmárka 2024 márciusában tette közzé, hogy táskái árát 6-8 százalékkal megemelte. Az egyik legnépszerűbb modellért, a Classic Medium Flap bagért például 10 800 dollárt kértek, szemben az egy évvel korábbi 10 200-zal. 

A nevető harmadik 

A kínai gazdasági lassulása ellenére a más régiókban tapasztalt élénk kereslet miatt szép üzleti eredménnyel zárta 2024-et a svájci székhelyű luxusipari holding, a Richemont. A vállalat elmúlt öt évet felölelő jövedelemkimutatásából kiderül, hogy az értékesítési összköltség meghaladta a 20,6 milliárd eurót, szemben a 2023-ban elért 19,95 milliárd euróval. A Richemonthoz olyan brandek tartoznak, mint a több mint öt évtizede népszerű, csuklóra csavarozható Love bracelet karkötőjéről és gyémántberakásos óráiról elhíresült Cartier, a négylevelű lóheremotívumot középpontba helyező Alhambra kollekcióját időről időre megújító Van Cleef & Arpels vagy a megbízható, időtálló óráiról híres Piaget. Az ékszerházak eladásaiból a Richemont 2024-ben több mint 14,2 milliárd eurónyi bevételre tett szert, szemben az egy évvel korábbi 13,4 milliárd euróval.

A statista.com-on közzétett becslés szerint a luxusórák eladásából származó összbevétel 2025-ben meghaladhatja a 76 milliárd dollárt. 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Bődületes nagyságúra nőtt Kína devizatartaléka
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 17:41
Kína devizatartaléka, amely a legnagyobb a világon, áprilisban tavaly szeptember óta a legmagasabbra szintre, 3282 milliárd dollárra nőtt a márciusi 3241 milliárd dollárról – közölte az ország devizafelügyelete (SAFE).
Makro / Külgazdaság Az árrésstop ugyanúgy visszaüthet, mint tette azt az árstop?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 15:21
A vártnál magasabb áprilisi inflációs adatra a Nemzetgazdasági Minisztérium és az Országos Kereskedelmi Szövetség mellett reagáltak az elemzők. 
Makro / Külgazdaság Csak nem rólunk vesznek példát az olaszok?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 12:47
Nemcsak nálunk mérséklődött az ipari termelés csökkenése márciusban, hanem a dél-európaiaiknál is.
Makro / Külgazdaság Jó hírt fújt be a szél a magyar gazdaság legfontosabb exportpiacáról
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 11:46
Márciusban hosszú idő után nőttek a német elektromos-digitális ágazat megrendelései.
Makro / Külgazdaság Itt a bejelentés: ennyiért tankolhatunk a hétvégén
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 10:04
A nagykereskedelmi árak nem változnak, így a benzinkutakon múlik, elmozdítják-e a 95-ös oktánszámú benzin és a gázolaj árát.
Makro / Külgazdaság Bod Péter Ákos: Ez zsákutcás irány
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:47
Bod Péter Ákos szerint a 2025-ös visszaesés nem meglepő, a „150 gyár” program pedig nem oldja meg a gazdaság strukturális gondjait.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor: „Indokolatlan, elfogadhatatlan árak vannak”
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:13
A 2026-os költségvetés nemzeti kormányra épít, nem küld pénzt Ukrajnába, és kiterjeszti az árrésstopot a háztartási cikkekre is.
Makro / Külgazdaság Nesze nekünk árrésstop! – lelombozó tényekre derült fény
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 08:30
Az áprilisban már egész hónapon át érvényes hatósági korlátozás ellenére márciushoz képest nőttek az árak. Az élelmiszerek is csak 1,3 százalékkal mérséklődtek.
Makro / Külgazdaság Úgy tűnik, Matolcsy György a közeljövőben sem fog unatkozni
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 19:53
Távozása előtt napokkal jegyezték be.
Makro / Külgazdaság Gyenge adat érkezett, még nem látszik a fordulat a magyar termelésben
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 18:53
2025 márciusában a szezonálisan kiigazított ipari kibocsátás 0,1 százalékkal emelkedett februárhoz képest, ám a munkanaphatással korrigált éves adat már 5,4 százalékos visszaesést mutatott – közölte a KSH. A szakértők szerint a hosszú távú teljesítmény még mindig elmarad a 2021-es szinttől, a külpiacok gyengesége és az akkumulátorgyártás visszaesése pedig továbbra is fékezi a kilábalást. A kormány a programok bővítésével és nagyberuházásokkal igyekszik ellensúlyozni a külső negatív hatásokat.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG