5p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A francia parlament kedden nagy többséggel megszavazta a kormány nukleáris beruházási tervét, egy nappal azután, hogy a kormány épphogy túlélte a nyugdíjreform-tervezettel kapcsolatos bizalmatlansági szavazást.

A nukleáris megújítási tervet, amelynek legfontosabb eleme hat új atomreaktor tervezett építése, 402 igen szavazattal, 130 nem ellenében fogadták el. Hétfőn 278 törvényhozó támogatta az ellenzék vezette bizalmatlansági indítványt, ami csak kilenc szavazattal maradt el a kormány megbuktatásához szükséges 287 szavazattól.

"A múlt havi szenátus után ma este az alsóház is nagy többséggel megszavazta a nukleáris tervet... a közös munka eredménye, az éghajlatváltozás elleni küzdelem és az energiaszuverenitásunk garantálása érdekében" - tweetelte Elisabeth Borne miniszterelnök.

A hadiipar és az atomenergia is terítékre került Orbán Viktor és Szijjártó Péter közelmúltban tett párizsi látogatásán. Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher
A hadiipar és az atomenergia is terítékre került Orbán Viktor és Szijjártó Péter közelmúltban tett párizsi látogatásán. Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher

Emmanuel Macron elnök a következő hetekben újabb reformokkal szeretné visszaszerezni a kezdeményezést, miután kormánya majdnem megbukott a nyugdíjreform tervén, és az atomenergia az egyik olyan kérdés, amelyben centrista pártja szemtől szemben áll a konzervatív Les Republicains-szel, valamint a szélsőjobboldali Rassemblement National-nal.

"Az a célunk, hogy Franciaországot egy nagy szén-dioxid-mentes és szuverén országgá tegyük" - tweetelte Agnès Pannier-Runacher energiaügyi miniszter, hozzátéve, hogy ez az első építőköve annak a "hatalmas projektnek, amely nukleáris iparunk újraindítását célozza". Azt mondta, hogy az új atomerőművek építéséért folytatott versenyben az adminisztratív eljárások nem lassíthatják a meglévő reaktorok élettartamának meghosszabbítását vagy az újak építését. Ezzel a projekttel egy új tudományos és ipari fejlesztést indítunk el, a legnagyobbat az 1970-es évek óta, tette hozzá az energiaügyi miniszter.

Macron célja, hogy második ötéves mandátumának vége előtt, 2027 májusában megkezdődjön az első, következő generációs EPR2 atomreaktor építése, egy 52 milliárd eurós (56 milliárd dolláros), hat új reaktor építésére vonatkozó terv részeként. A tervre azért kerül sor, mert Franciaországban hónapok óta súlyos üzemzavarok sújtják a meglévő 56 reaktorból álló flottát, ami 30 éves mélypontra süllyesztette az atomenergia-termelést, miközben a nyugat-franciaországi Flamanville-ben épülő első generációs EPR több éves késésben van a tervezettől és milliárdokkal meghaladja a költségvetést.

Közvetve van magyar vonatkozása is a francia atomreneszánsznak, hiszen a magyar kormány továbbra is azzal számol, hogy megépül Paks 2. Ugyanakkor jelen állás szerint ennek nem sok esélye van, hiszen az oroszok nyugati technológia nélkül az uniós előírásokat biztosan nem tudják teljesíteni. Sőt az elmúlt nyolc év tapasztalatai alapján úgy tűnik, hogy egy olyan tervdokumentációt sem voltak képesek letenni az asztalra, amely a magyar és az EU-s előírásoknak megfelelő lenne. Így az épület szerkezetének megépítésére ugyan megkapták a létesítési engedélyt az illetékes hatóságoktól, ám az erőmű „lelkére” továbbra sincs jóváhagyás.

Nem látunk a színfalak mögé, de az elmúlt egy évben viszonylag kevés érdemi dolog történt a tervezett atomerőmű kapcsán. Ebben közrejátszhat, hogy egyrészt a szankciók miatt az oroszok mozgástere erősen beszűkült, másrészt a nyugati cégek egy része elvi, erkölcsi vagy üzleti megfontolásból negligálja a Roszatomot, annak ellenére is, hogy a polgári nukleáris technológiát nem sújtja szankció. Így tett a Siemens is, amely az eredeti tervek szerint Paks 2 irányítási rendszerét szállította volna. A német ipari óriás ugyanakkor már tavaly jelezte, hogy nem fognak (a magyarországi erőmű kapcsán sem) együttműködni a Roszatommal. A magyar külgazdasági és külügyminiszter, Szijjártó Péter ugyan próbálta puhítani a Siemens vezetőit, ám úgy hírlik, ez nem volt sikeres. Így a miniszter a közelmúltban már egy francia céget próbált arra rávenni, hogy szálljanak be a projektbe, és szállítsák a szükséges technológiát.

Az persze nagy kérdés, hogy a gáz kapcsán meglévő nagyon magas orosz kitettségünket, amely a tervezett gázos erőművek miatt vélhetőleg tovább fog erősödni mennyire jó ötlet az atomenergia miatt tovább mélyíteni. Számos magyar energetikai szakértő van azon az állásponton, hogy szükség van egy második magyar atomerőműre, sőt akár egy harmadikra is, ám ezeket nem Oroszország bevonásával, és orosz technológiával kellene megvalósítani.

A francia atomipari terveknek van egy másik aspektusa is, amely közvetlen hatással van Magyarországra. Tavaly nyáron ugyanis a rosszul ütemezett és elhúzódó karbantartási munkák miatt a tervezetnél több és hosszabb ideig álltak a francia atomerőművek. Emiatt az energiakrízis szempontjából legrosszabb időszakban több évtized után Franciaország is elektromos áramot importált, ami hozzájárult a megnövekedett gázigényhez. Noha ez nem a legfontosabb tétel volt, összességében a szakértők szerint az atomerőművek körüli problémák is hozzájárultak a gázárak tavaly augusztusi tőzsdei rekordjához, ami végső soron a magyar költségvetést is alaposan megütötte és érdemben hozzájárult a forint mélyrepüléséhez is.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kihúz-e minket a csávából Nagy Márton új elképzelése?
Privátbankár.hu | 2024. április 19. 11:29
A Klasszis Média Lapcsoport állandó szerzője, Bod Péter Ákos volt jegybankelnök, egyetemi tanár, közgazdász a nemzetgazdasági miniszter által jegyzett versenyképességi stratégiát elemzi.
Makro / Külgazdaság Kérdezzen Ön is Medgyessy Pétertől - hétfőn, a Klasszis Klubban
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 15:13
Ehhez nem kell mást tennie, mint ingyenesen regisztrálni az április 22-én, hétfőn 15:30 órakor kezdődő eseményre.
Makro / Külgazdaság Kalapozásba fogott az ukrán kormány Washingtonban
Mester Nándor | 2024. április 18. 15:01
A Világbank és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) tavaszi ülését használja fel az ukrán vezetés, hogy megszerezze a gazdaság stabilizálásához szükséges pénzt vagy annak egy részét. Közben amerikai befektetőkkel is tárgyal az újjáépítési projektekről.
Makro / Külgazdaság Rekordmagas szinten a csehországi személyautó-gyártás
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 14:29
Az első negyedévben éves szinten 11,5 százalékkal 394 443 darabra nőtt a személyautó-gyártás Csehországban - közölte a cseh autóipari szövetség csütörtökön Prágában. A közlemény szerint ez az eddigi legmagasabb első negyedévi termelési adat.
Makro / Külgazdaság Fizethetjük majd a gigantikus kamatokat
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 12:33
A meghirdetett mennyiségnél 20 milliárd forinttal nagyobb összegben, 50 milliárd forintért értékesített 3, 5 és 10 éves lejáratú államkötvényeket, emelkedő átlaghozam mellett csütörtöki aukcióján az Államadósság Kezelő Központ.
Makro / Külgazdaság A háborúnak van egy eddig nem látott veszélye is
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 11:57
Környezeti károkat okozhatnak a rossz kondíciójú, biztosítással nem rendelkező, homályos orosz tulajdoni hátterű árnyékflotta tankerei.
Makro / Külgazdaság Szeretne új autót? Itt vannak az európai piac statisztikái!
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 11:28
Csökkent a forgalomba helyezett új autók száma márciusban az egy évvel korábbihoz képest az Európai Unióban az európai autógyártók szakmai képviseleti szervezete, az ACEA honlapjára csütörtökön fölkerült adatok szerint.
Makro / Külgazdaság Újabb inflációs adatok érkeztek, nézze csak!
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 10:38
Az OECD-országokban februárban átlagosan 5,7 százalék volt az éves infláció, míg az élelmiszer- és energiaárak nélkül számított maginfláció 6,4 százalékra csökkent.
Makro / Külgazdaság Itt van V. Naszályi Márta válasza a Várnegyed fideszes kerületi lapjára
Kormos Olga | 2024. április 18. 08:11
Budapest I. kerületében már jóval az önkormányzati választások kampányhajrája előtt dúlt a harc. A Várnegyed irányításáért már most négyen jelezték indulásukat, miközben V. Naszályi Márta, a Budavári Önkormányzat polgármestere úgy döntött: a kormánypárt kezébe került kerületi lap ellenében saját hírlevelet indít, és feljelenti Sára Botond főispánt. Sorozatunkban a június 9-i önkormányzati választások legérdekesebbnek ígérkező összecsapásait mutatjuk be.
Makro / Külgazdaság Vigyázat! Hatalmas benzinár-emelés közeleg
Privátbankár.hu | 2024. április 17. 10:17
A 95-ös oktánszámú üzemanyag bruttó 7 forinttal kerül többe péntektől, a gázolaj ára viszont 6 forinttal csökken, így utóbbi lesz már olcsóbb.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG