4p

Az európai energiaárak, köztük a gázárak brutális megugrásában is óriási szerepe volt, hogy Európa legnagyobb áramexportőre, Franciaország 56 atomreaktorából tavaly volt, hogy 30 nem üzemelt, ezért a környező országok termelőinek gáz felhasználásával kellett pótolniuk a hiányt. A franciák a legnagyobb exportőrből a második legnagyobb importőrré váltak egy év leforgása alatt.

Franciaország energiaellátását eddig az enyhe téli időjárás mentette meg attól, hogy akár komolyabb áramkimaradásokra is fel kelljen készülnie. Az 56 reaktort üzemeltető, és ezzel atomenergia nagyhatalomnak számító országban, ahol világelsőként a villamosenergia felhasználás 70 százalékát atomenergia biztosítja akkora gondok keletkeztek a reaktorok üzemeltetésében, hogy az ország az amúgy is rendkívül feszült energiapiaci helyzetben – amikor leginkább szükség volna az áramtermelésre – jelentős áramimportra szorult.

A franciák a legnagyobb európai ármexportőrből a második legnagyobb importőrré váltak egy év leforgása alatt - pont a legrosszabbkor. Fotó: Depositphotos
A franciák a legnagyobb európai ármexportőrből a második legnagyobb importőrré váltak egy év leforgása alatt - pont a legrosszabbkor. Fotó: Depositphotos

Az ország 56 – többségében igencsak koros – reaktorából tavaly októberben 30 üzemen kívül volt, egy korábban ismeretlen korróziós probléma felfedezése után 16 reaktornál elrendelt kényszerű leállás, a koronavírus időszakában elhalasztott karbantartási munkák és a dolgozók béremelési sztrájkjai miatt. A helyzet annyira súlyos volt, hogy Franciaország, amely az elmúlt több mint négy évtized során soha nem szorult rá arra, hogy áramot kelljen importálnia, alig-alig tudott elegendő mennyiséget behozni (részben a hálózati összeköttetések szűk keresztmetszete miatt), így fel kellett készülnie arra, hogy a hideg idő beálltával csak tervezett áramkimaradásokkal tudja majd a legfontosabb fogyasztók folyamatos ellátását biztosítani.

Az országban kialakult helyzet azonban nem csak belföldön okozott problémákat, de az áramexport leállása miatt Európa a rekordárak idején még inkább a földgázra volt kénytelen támaszkodni, tehát jelentős szerepe volt abban is, hogy az európai energiaárak ennyire elszálltak.

Többek között Belgium, Olaszország, Németország és Nagy-Britannia is a nehezen megszerzett gáztartalékok nagyobb arányú felhasználására (vagy az abból előállított áram jelentősebb importjára) kényszerült. Németország egyenesen gondatlansággal vádolta a francia kormányzatot és a reaktorokat üzemeltető vállalatot, az EDF-et (Electricité de France), ami igencsak feszültté tette a német–francia kapcsolatokat.

Annyi bizonyos, hogy a megújuló energiaforrások előtérbe helyezése körüli tervek miatt kialakult stratégiai bizonytalanság az utóbbi években valóban leszálló ágba lökte a francia atomenergia szektort, amely emiatt jelentős szakemberhiánnyal is küzd, ezért a karbantartási munkák is lassabban haladnak a tervezettnél. Az idei év elejére 30-ról 15-re sikerült csökkenteni a karbantartás alatt álló reaktorok számát, január végére pedig további hat elkészülhet, ami enyhíteni fogja az európai energiaellátásra nehezedő terheket, így az európai árakra is pozitívan hat majd. Különösen, hogy az időjárás is kegyes volt mind Franciaország, mind a kontinens energiafelhasználása szempontjából.

Tehát a jelenleg nagyon alacsony fogyasztásnak, az enyhe télnek, a szélerőművek magas termelésének és az ismét közel átlagosan termelő (legalábbis januárra a minimálisan meghatározott 45 gigawattos teljesítményt elérő) atomerőműveknek együttesen köszönhető, hogy Franciaország mára ismét több elektromos áramot exportál a szomszédos országok felé, mint amennyit importál – legalábbis átmenetileg – és egyelőre lekerült a napirendről az áramkimaradások témája. A francia nukleáris park 56 reaktorának maximális teljesítménye 61 gigawatt, most pedig a rektorok háromnegyede működik, amire 2022 februárja óta nem volt példa.

„Január 1-je óta az elektromosáram-export nettó mennyisége 1,4 terawattóra, ami 450 ezer háztartás éves fogyasztásának felel meg”

– tudatta az AFP hírügynökséggel az elektromos hálózat működtetéséért felelős állami szerv, az RTE.

A helyzet azonban továbbra is törékeny, elég gyorsan minden a visszájára fordulhat, amennyiben februárban hideg lesz az idő.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Németország viheti rosszba a magyar gazdaságot, kritikát kapott a kormány
Privátbankár.hu | 2024. március 29. 09:29
Utólag úgy látszik, nem volt okos döntés az elmúlt másfél évtizedben az Orbán-kormányok részéről, hogy teljesen kiszolgálták a Magyarországon megtelepedett német autógyártókat.
Makro / Külgazdaság Magyarország kétségbeejtő helyzetbe kerülhet hamarosan az orosz energiafüggősége miatt?
Privátbankár.hu | 2024. március 29. 08:09
Az év második felében keményebbé válhat az Oroszországgal szembeni uniós szankciópolitika, mivel akkor már csak Magyarország lesz kiszolgáltatott az orosz energiahordozóknak  – véli Peter Zeihan amerikai geostratégiai szakértő.
Makro / Külgazdaság Jön az uniós pénz, több mint 155 milliárdra pályázhatnak a hazai kis cégek
Privátbankár.hu | 2024. március 28. 16:46
Megjelent és április végétől rendelkezésre áll a hazai mikro- és kkv-k részére az európai uniós forrású KKV Technológia Plusz Hitelprogram, amely nulla százalékos kamat mellett kínál kedvező finanszírozást új fejlesztésekre és értéknövelő beruházásokra – közölte a Magyar Fejlesztési Bank (MFB).
Makro / Külgazdaság Lenyűgöző videó került elő Varga Judit, Rogán Antal és Gulyás Gergely közös múltjából
Privátbankár.hu | 2024. március 28. 12:48
Magyar Péter vádjainak fényében a szereplők minden egyes arcrándulása egészen új értelmezést nyer.
Makro / Külgazdaság Valamit már mondott az ügyészségnek Varga Judit - kihallgatták a hangfelvétel ügyében
Privátbankár.hu | 2024. március 28. 10:56
Elárulta az ügyészség, hogy berendelték a volt igazságügyminisztert a Magyar Péter vádjai kapcsán indult eljárás során.
Makro / Külgazdaság Hszi Csin-ping nem hagyja magát
Privátbankár.hu | 2024. március 28. 09:06
És a kínai fejlődést sem engedi megállítani. Erről is beszélt a kínai vezető a holland miniszterelnökkel történt találkozója után.
Makro / Külgazdaság Végre egy jó hírt is kapott Orbán Viktor, itt vannak a friss adatok
Privátbankár.hu | 2024. március 28. 08:30
A bruttó átlagbér már 600 ezer forint felett jár, 14,6 százalékos növekedéssel.
Makro / Külgazdaság Kitalálja, milyen nevek nem hangzottak el Varga Judit közel kétórás interjújában?
Privátbankár.hu | 2024. március 28. 07:16
Sokat beszélt, de a lényegről kevesett mondott a volt miniszter.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor váratlanul felhívta Szijjártó Pétert, miközben interjút készítettünk a külügyminiszterrel
Csabai Károly - Wéber Balázs | 2024. március 27. 16:22
Nagyinterjút adott a Privátbankárnak a külgazdasági és külügyminiszter.
Makro / Külgazdaság Ilyet is ritkán látni a benzinkutakon!
Privátbankár.hu | 2024. március 27. 15:50
Az egyik drágul, a másik olcsóbb lesz.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG