4p

Földbe áll a magyar gazdaság? Okozhat földrengést az amerikai elnökválasztás? Mire lesz elég a kormány akcióterve?
Online Klasszis Klub élőben Pogátsa Zoltánnal!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a közgazdász-szociológustól!

2024. október 31. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az európai energiaárak, köztük a gázárak brutális megugrásában is óriási szerepe volt, hogy Európa legnagyobb áramexportőre, Franciaország 56 atomreaktorából tavaly volt, hogy 30 nem üzemelt, ezért a környező országok termelőinek gáz felhasználásával kellett pótolniuk a hiányt. A franciák a legnagyobb exportőrből a második legnagyobb importőrré váltak egy év leforgása alatt.

Franciaország energiaellátását eddig az enyhe téli időjárás mentette meg attól, hogy akár komolyabb áramkimaradásokra is fel kelljen készülnie. Az 56 reaktort üzemeltető, és ezzel atomenergia nagyhatalomnak számító országban, ahol világelsőként a villamosenergia felhasználás 70 százalékát atomenergia biztosítja akkora gondok keletkeztek a reaktorok üzemeltetésében, hogy az ország az amúgy is rendkívül feszült energiapiaci helyzetben – amikor leginkább szükség volna az áramtermelésre – jelentős áramimportra szorult.

A franciák a legnagyobb európai ármexportőrből a második legnagyobb importőrré váltak egy év leforgása alatt - pont a legrosszabbkor. Fotó: Depositphotos
A franciák a legnagyobb európai ármexportőrből a második legnagyobb importőrré váltak egy év leforgása alatt - pont a legrosszabbkor. Fotó: Depositphotos

Az ország 56 – többségében igencsak koros – reaktorából tavaly októberben 30 üzemen kívül volt, egy korábban ismeretlen korróziós probléma felfedezése után 16 reaktornál elrendelt kényszerű leállás, a koronavírus időszakában elhalasztott karbantartási munkák és a dolgozók béremelési sztrájkjai miatt. A helyzet annyira súlyos volt, hogy Franciaország, amely az elmúlt több mint négy évtized során soha nem szorult rá arra, hogy áramot kelljen importálnia, alig-alig tudott elegendő mennyiséget behozni (részben a hálózati összeköttetések szűk keresztmetszete miatt), így fel kellett készülnie arra, hogy a hideg idő beálltával csak tervezett áramkimaradásokkal tudja majd a legfontosabb fogyasztók folyamatos ellátását biztosítani.

Az országban kialakult helyzet azonban nem csak belföldön okozott problémákat, de az áramexport leállása miatt Európa a rekordárak idején még inkább a földgázra volt kénytelen támaszkodni, tehát jelentős szerepe volt abban is, hogy az európai energiaárak ennyire elszálltak.

Többek között Belgium, Olaszország, Németország és Nagy-Britannia is a nehezen megszerzett gáztartalékok nagyobb arányú felhasználására (vagy az abból előállított áram jelentősebb importjára) kényszerült. Németország egyenesen gondatlansággal vádolta a francia kormányzatot és a reaktorokat üzemeltető vállalatot, az EDF-et (Electricité de France), ami igencsak feszültté tette a német–francia kapcsolatokat.

Annyi bizonyos, hogy a megújuló energiaforrások előtérbe helyezése körüli tervek miatt kialakult stratégiai bizonytalanság az utóbbi években valóban leszálló ágba lökte a francia atomenergia szektort, amely emiatt jelentős szakemberhiánnyal is küzd, ezért a karbantartási munkák is lassabban haladnak a tervezettnél. Az idei év elejére 30-ról 15-re sikerült csökkenteni a karbantartás alatt álló reaktorok számát, január végére pedig további hat elkészülhet, ami enyhíteni fogja az európai energiaellátásra nehezedő terheket, így az európai árakra is pozitívan hat majd. Különösen, hogy az időjárás is kegyes volt mind Franciaország, mind a kontinens energiafelhasználása szempontjából.

Tehát a jelenleg nagyon alacsony fogyasztásnak, az enyhe télnek, a szélerőművek magas termelésének és az ismét közel átlagosan termelő (legalábbis januárra a minimálisan meghatározott 45 gigawattos teljesítményt elérő) atomerőműveknek együttesen köszönhető, hogy Franciaország mára ismét több elektromos áramot exportál a szomszédos országok felé, mint amennyit importál – legalábbis átmenetileg – és egyelőre lekerült a napirendről az áramkimaradások témája. A francia nukleáris park 56 reaktorának maximális teljesítménye 61 gigawatt, most pedig a rektorok háromnegyede működik, amire 2022 februárja óta nem volt példa.

„Január 1-je óta az elektromosáram-export nettó mennyisége 1,4 terawattóra, ami 450 ezer háztartás éves fogyasztásának felel meg”

– tudatta az AFP hírügynökséggel az elektromos hálózat működtetéséért felelős állami szerv, az RTE.

A helyzet azonban továbbra is törékeny, elég gyorsan minden a visszájára fordulhat, amennyiben februárban hideg lesz az idő.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Még Matolcsy György sem tudja, mikor lesz ennek vége
Privátbankár.hu | 2024. október 22. 17:26
Egységes döntést hozott a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa keddi döntésén a kamattartásról, más opció fel sem merült. A jelenlegi kamatszintet akár hosszabb időtávon is vállalja a jegybank a hazai kamatfelár relatív növekedésének ódiumával együtt. Kamatemelésről szó sincs, és nem indokolt a forintárfolyamba történő beavatkozás sem. A Monetáris Tanács döntését kedden Kandrács Csaba, a jegybank alelnöke indokolta.
Makro / Külgazdaság Intézkedtek Matolcsy Györgyék, ez mindenkit érint
Privátbankár.hu | 2024. október 22. 14:00
Az előzetes várakozásoknak megfelelően nem változtatott a jegybanki alapkamat mértékén a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa.
Makro / Külgazdaság A cseppfolyós orosz gáznak már nincs szaga?
Privátbankár.hu | 2024. október 22. 13:44
Oroszország szerepe az Európai Unió cseppfolyósított földgáz piacán növekszik, annak ellenére, hogy a gazdasági blokk igyekszik az orosz gáztól szabadulni.
Makro / Külgazdaság Kiderült, hogy még többe került a Nemzeti Összefogás Hídja
Privátbankár.hu | 2024. október 22. 11:40
Félmilliárd forinttal drágult a világ leghosszabb kötélhídjaként aposztrofált sátoraljaújhelyi Nemzeti Összetartozás Hídja. Így már 4,57 milliárd forintba kerül az adófizetőknek. 
Makro / Külgazdaság Varga Mihály fáradhatatlan, mindig talál valami pozitívumot a magyar gazdaságban
Privátbankár.hu | 2024. október 22. 10:33
A japán R&I hitelminősítő megerősítette Magyarország befektetésre ajánlott besorolását stabil kilátások mellett - mondta keddi videóüzenetében a pénzügyminiszter.
Makro / Külgazdaság Korai káröröm a kormány német iparkritikája?
Privátbankár.hu | 2024. október 22. 10:07
A magyar iparszerkezetben nem ment végbe szerkezetátalakulás, a németekkel szemben el sem kezdődött a politikaváltás - írja lapcsoportunk, a Klasszis Média állandó szerzője, Bod Péter Ákos.
Makro / Külgazdaság Forrongó BRICS-csúcstalálkozó kezdődik kedden a háborúk árnyékában
Káncz Csaba | 2024. október 22. 09:32
A BRICS folyamatos terjeszkedése egy olyan időszakban történik, amikor a széttöredezettség erői felemelkedőben vannak, és a multilateralizmus formális struktúrái folyamatosan gyengülnek. Ez a problémamegoldás központi elemévé tette az informális csoportosulásokat. Káncz Csaba jegyzete.
Makro / Külgazdaság KSH: kiderült, hogy mennyi a nettó átlagkereset
Privátbankár.hu | 2024. október 22. 08:32
2024 augusztusában a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 628 800, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 433 100 forint volt - közölte a KSH.
Makro / Külgazdaság Miért lett drágább a lakás Kolozsváron, mint Bukarestben?
Bózsó Péter | 2024. október 21. 19:42
A kolozsvári ingatlan egész Románia viszonyítási pontja lett, nem feltétlenül pozitív értelemben. Sokan "indokolatlanul magasnak" tartják az árakat.
Makro / Külgazdaság Mit forgatnak a fejükben Matolcsy Györgyék?
Privátbankár.hu | 2024. október 21. 15:29
Erről is beszélt a Trend FM hétfő délelőtti műsorában főszerkesztőnk, Csabai Károly. Annak apropóján, hogy kedden a Magyar Nemzeti Bank monetáris tanácsa kamatdöntő ülést tart. Hogy változhat-e a most 6,5 százalékos jegybanki alapkamat, az is kiderül az adásból, amelyet - ha netán lemaradt volna róla - most visszahallgathat.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG