6p

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Míg egyes magyar kórházakban a lélegeztetőgépre került Covid-betegek 80-90 százaléka életét veszti, addig globálisan jóval alacsonyabbnak tűnik ez az arány: tavaly az intenzív osztályokon 30-60 százalék volt a koronavírus-fertőzöttek halálozási rátája nemzetközi tanulmányok szerint. Egy amerikai kutatás szerint minél telítettebb egy intenzív osztály, annál kisebb az esély a túlélésre.

Nálunk az intenzív osztályon akik gépre kerülnek, azok 84 százaléka nem jön le a gépről. Meghal. 100-ból 84 ember

- jelentette ki április végén Bucsi László, a Fejér Megyei Szent György Egyetemi Oktató Kórház főigazgatója az intenzív ellátásra szoruló koronavírusos betegekről.

Hozzátette: a mortalitás valamelyik kórházban ”90 százalék felett van. Van olyan, aki 95 százalékban nem tudja lehozni az intubált beteget az altatógépről.”

Mint mondta, pluszban béreltek hűtőkonténert, de az is megtelt az elhunytakkal.

Tragikus a helyzet, és nem jut el az emberekhez

- fogalmazott. A székesfehérvári igazgató azért hozakodott elő konkrét számokkal, hogy felhívja erre a figyelmet, és oltakozásra ösztönözze az embereket. Szerinte ugyanis ez jelenti az egyetlen megoldást a járvánnyal szemben.  

Mindezzel egybehangzóan egyes szakértők

már tavaly év végén úgy vélték, hogy hazánkban 80 százalék is lehet a lélegeztetett Covid-betegek halálozási rátája, szemben az egyes kórházak által közölt 40-45 százalékos aránnyal.  

A Magyar Orvosi Kamara idén tavasszal szintén 95 százalékos mortalitási rátát emlegetett egyes esetekben. A szervezet szerint a hazai intenzív osztályokon jóval magasabb a halálozás, mint Nyugat-Európában. (Bár a lélegeztetőgépre tett és az intenzíven ápolt Covid-betegek száma nem fedi egymást teljesen, a magyar kormány általában egyben kezeli a két számot, és azt sugallja, hogy nincs nagy különbség közöttük. Utóbbiak számáról nincs rendszeres adat, mint ahogy a halálozási rátáról sincs.)

Az mindenesetre tény, hogy a járvány harmadik hulláma Magyarországot sújtotta legjobban a térségben, a koronavírussal összefüggő halálozások 100 ezer lakosra vetített napi számát tekintve pedig hazánk heteken át a világ élmezőnyében volt (Csehországgal együtt).

Ennek egyik magyarázata lehet, hogy az intenzív osztályra és/vagy lélegeztetőgépre kerülők közül nagyon sokan halnak meg – ahogy azt a székesfehérvári kórházigazgató is jelezte.     

De valóban magas-e a magyar halálozási ráta az intenzíveken? Mit mutatnak a nemzetközi adatok?

Covid-beteget látnak el az Esseni Egyetemi Kórház intenzív osztályán Németországban 2021. március 22-én. EPA/FRIEDEMANN VOGEL
Covid-beteget látnak el az Esseni Egyetemi Kórház intenzív osztályán Németországban 2021. március 22-én. EPA/FRIEDEMANN VOGEL

Külföld: 30-60 százalék

Egy, az idei év elején  közölt globális kutatás azt állapította meg, hogy tavaly március végén (az első hullám idején) az intenzív osztályon ápolt Covid-betegek hatvan, október végén (a második hullám idején) pedig 36 százaléka vesztette életét.

A kutatás, amely az Anaesthesia című orvosi szaklapban jelent meg, 52 tanulmányon és több mint 43 ezer beteg adatain alapszik. 

Ezek szerint

a halálozási arány globálisan általában 30-40 százalék volt, Európában például 33,4, Észak-Amerikában pedig 40 százalék.

Az átlagnál sokkal jobb mutatóval rendelkezik például az ausztráliai Victoria állam (11 százalék), és sokkal rosszabbal a Közel-Kelet (62 százalék). Angliában, Walesben és Észak-Írországban a járvány kezdete óta 45-ről 40 százalékra csökkent a mortalitás, a legalacsonyabb értéket (27 százalékot) pedig tavaly nyáron regisztrálták. 

Szakértők a jelentős javulást – a halálozási ráta csaknem a felére esett vissza globálisan mintegy fél év alatt – a szteroidok (például a dexametazon) korábbinál fokozottabb használatának, az oxigénterápia változásának és a vérrögképződés-veszély jobb menedzselésének, azaz összességében a jobb kezelésnek tudják be a Guardian szerint.

Bár a mutánsok ismét növelhetik a mortalitást – a térségünkben is dominánssá vált brit variáns például nemcsak fertőzőbb, hanem halálosabb is az „alapverziónál” – , az oltási program előrehaladása csökkenti a súlyos betegek számát.

Még a fentinél is kedvezőbb eredményre jutottak a Hospital Clínic de Barcelona szakértői,

akik 31 százalékos mortalitási rátát állapítottak meg az intenzíven ápolt Covid-betegek esetében.

A vizsgálatba mintegy 30 spanyolországi kórházat vontak be az első hullám idején.

Abból az is kiderült, hogy az elhalálozás veszélye a korral együtt, évenként egy százalékkal emelkedett. A legsúlyosabb állapotú betegek olyan férfiak voltak, akik magas vérnyomással, túlsúllyal vagy cukorbetegséggel küzdöttek – ez egyébként egybevág más vizsgálatok eredményeivel.

A kutatás szerint azon akut légzési elégtelenség miatt intenzív ellátásra szoruló betegek mortalitási rátája is hasonló volt korábban, akiknél nem a koronavírus okozta ezt az állapotot.

Ha sok a beteg, kisebb a túlélés esélye

De mitől függ az, hogy mekkora a halálozási ráta a Covid-betegeket ellátó intenzív osztályokon? Az adott osztály leterheltségétől – legalábbis ezt állítja egy, szintén az idei év elején publikált amerikai tanulmány, amely az amerikai Jama Network Open orvostudományi folyóiratban jelent meg.   

Magasabb volt a halálozási rátája azoknak a koronavírusos betegeknek, akiket akkor láttak el az intenzív osztályokon, amikor azok fokozottan igénybe voltak véve, mint azoké, akiket kisebb leterheltségű időszakokban láttak el

- mondják a kutatás szerzői, akik mintegy 8500 Covid-beteg adatait elemezték ki 88 amerikai kórházban.

Az intenzív osztályokon 25-50 százalékos kihasználtságnál 10, 50-75 százalékos kihasználtságnál 15, 100 százalékot meghaladó telítettség esetén pedig több mint duplájával nőtt az elhalálozás veszélye.

Bár ezeket az eredményeket nem lehet egy az egyben rávetíteni a magyar viszonyokra, helyszíni beszámolókból kitűnik, hogy a magyar egészségügy teljesítőképességének határán – vagy azon is jóval túl – teljesített a harmadik hullám csúcsán.

Egészségügyi dolgozók beszámolóiból kiderül az is, hogy

számos esetben nem jutott annyi szakember a lélegeztetőgépen lévő Covid-betegekre, mint amennyi ideális lett volna, ami rontotta a túlélési esélyeiket – ez pedig egybevág az amerikai tanulmány fő megállapításával.

Ez még akkor is elgondolkodtató, ha az életben maradást természetesen számos egyéb tényező (társadalom egészségi állapota, mutánsok jelenléte stb.) is befolyásolhatja.

Összegezve: bár a hivatalos, átfogó magyar adatok hiánya nagyban megnehezíti a tisztánlátást, az elérhető hazai adatok és a nemzetközi kutatások alapján úgy tűnik, hogy a magyarországi intenzív osztályokon jóval nagyobb lehet a koronavírus-fertőzöttek halálozási rátája, mint külföldön általában.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Valami történt az amerikai gazdaságban
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 17:57
Az amerikai gazdasági aktivitás lassuló ütemben nőtt áprilisban az S&P Global Market Intelligence gazdaságkutató intézet kompozit beszerzésimenedzser-indexének (BMI) kedden közzétett előzetes értékei alapján.
Makro / Külgazdaság Mit jelez Matolcsy Györgyék lépése?
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 17:12
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa a várakozásoknak megfelelően 50 bázisponttal, 7,75 százalékra csökkentette az alapkamatot, és a kamatfolyosó két szélét is ilyen mértékben mérsékelte.
Makro / Külgazdaság Nem várt helyről kapott beszólást Varga Mihály
Dobos Zoltán | 2024. április 23. 16:44
A szolgáltatások visszatekintő árazása és a nemzetközi környezet romlása, elsősorban a Fed felfelé tolt kamatpályája negatívan hat a magyar monetáris politika lehetőségeire. Az erős dezinfláció, a folyó fizetési mérleg tartós javulása és a magas devizatartalék-szint miatt viszont jók a kilátások. A kamatdöntő ülés után Virág Barnabás, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke tartott háttérbeszélgetést, ahol odaszúrt a pénzügyminiszternek is.
Makro / Külgazdaság Kitilthatják a kényszermunkával készült termékeket az EU-ból
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 15:59
Az Európai Parlament (EP) megszavazta a kényszermunkával készült termékek kitiltását az EU piacáról. A most elfogadott szabályoknak köszönhetően jobban megéri majd, és könnyebb lesz a javíttatás, kevesebb hulladék képződik, és hátszelet kapnak a javítással foglalkozó vállalkozások.
Makro / Külgazdaság Friss külföldi pénzzel pöröghet fel az ukrán lakások újraépítése
Mester Nándor | 2024. április 23. 15:01
Kormányprogram indult a hitelpiacon, viszont az építkezéseket hátráltatja az egyre erősebb munkaerőhiány.
Makro / Külgazdaság Lehullt a lepel, Matolcsy Györgyék léptek
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 14:01
Kedden ismét kamatdöntő ülést tartott a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa, ahol változtattak a jegybanki alapkamaton.
Makro / Külgazdaság Aki gázzal fűt, örülhet az új prognózisnak
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 11:55
Ursula von der Leyen szerint lejjebb mehetnek a gázárak. 
Makro / Külgazdaság Meglepetés született az eurózónában
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 11:11
A vártnál jóval kedvezőbben alakult az euróövezeti szolgáltatóipar teljesítménye áprilisban, aminek a hatására a kompozit beszerzésimenedzser-index is a becsültnél jobb lett annak ellenére, hogy a feldolgozóipar teljesítmény tovább romlott. 
Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter 25 ezer munkahelyet ígér
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 10:35
A kínai cégek hatbillió forintért ruháznak be Magyarországon Szijjártó Péter külügyminiszter szerint. 
Makro / Külgazdaság A magyar útra lépnek a franciák, jön a bolti szigor
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 09:22
Sokat várnak Franciaországban attól, hogy a kormány kötelezi a kiskereskedőket az áruzsugorítások feltüntetésére. Ez a burkolt áremelés jó ideje bosszantja az áruházak vásárlóit.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG