7p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszer hétfőn bejelentette: hazánk lesz az egyik társelnöke az Európai Unió és az Afrika déli országait tömörítő gazdaságfejlesztési szervezet, a SADC következő közös találkozóján. Vízügyben remélhetnek a magyar cégek üzletet?

A külgazdasági és külügyminiszter angolai kollégáját, Téte Antóniót fogadta Budapesten. Az európai parlamenti és önkormányzati választás hajrájában az elengedhetetlen migrációs veszély témáján kívül – nem véletlenül – a vízügyi üzleti lehetőségekről is beszélt. A minisztérium közleménye szerint kiemelte, hogy Afrika lakossága a következő húsz évben 750 millió fővel fog nőni, ennyi embernek kell munkahelyet, oktatás, egészségügyi ellátást, tiszta ivóvizet biztosítani. Ezért átfogó afrikai fejlesztési stratégiára lenne szükség az Európai Unió részéről, a kormány pedig a júliusban kezdődő soros magyar elnökség alatt készen áll ezt előmozdítani.

Az angolai fővárosban, Luandában sok minden épül
Az angolai fővárosban, Luandában sok minden épül
Fotó: wikipedia

„Június 18-án miniszter úrral ketten fogjuk elnökölni Angolában az Európai Unió és a Dél-afrikai Fejlesztési Közösség együttes miniszteri tanácsülését" – ismertette Szijjártó Péter.

„Minden évben ötven ösztöndíjat adunk az angolai diákoknak, s idén is több mint 870-en jelentkeztek, ami jó hír" – tudatta, miután aláírták az ösztöndíj-program meghosszabbításáról a megállapodást.

Az angolai külügyminiszter, Téte António több, az országában már jelen is lévő vagy ottani piacra lépésre készülő magyar vállalat vezetőjével is találkozott hétfőn.

Az SADC szervezetben 16 ország vesz részt
Az SADC szervezetben 16 ország vesz részt
Fotó: Mark Zuidgeest

Mi az SADC, az Afrika déli országait tömörítő fejlesztési szervezet?

A Dél-afrikai Fejlesztési Közösség (SADC) egy 16 tagállamból álló regionális gazdasági közösség; Angola, Botswana, Comore-szigetek, Kongói Demokratikus Köztársaság, Eswatini, Lesotho, Madagaszkár, Malawi, Mauritius, Mozambik, Namíbia, Seychelle-szigetek, Dél-Afrika, Tanzániai Egyesült Köztársaság, Zambia és Zimbabwe. Az SADC küldetése - a szervezet honlapja szerint - a fenntartható és méltányos gazdasági növekedés és a társadalmi-gazdasági fejlődés előmozdítása hatékony, produktív rendszerek, mélyebb együttműködés és integráció, jó kormányzás, valamint tartós béke és biztonság révén; hogy a régió versenyképes és hatékony szereplője legyen a nemzetközi kapcsolatoknak és a világgazdaságnak.

Az SADC elődje a Dél-afrikai Fejlesztési Koordinációs Konferencia (SADCC) volt, amelyet 1980-ban hoztak létre Lusakában, Zambiában. Ezt alakították át a jelenlegi szervezetté 1992-ben, és a a namíbiai Windhoekben 2001. március 9-én tartott rendkívüli csúcstalálkozón elfogadták a SADC-szerződés módosítását, amellyel intézményi reformot hajtottak végre.

A SADC nemrég, 2024. május 30-án az angolai fővárosban, Luandában tartotta az energia- és vízügyi miniszteri bizottságainak együttes ülését. Diamantino Pedro Azevedo, az Angolai Köztársaság ásványkincs-, olaj- és gázügyi minisztere, valamint az SADC energia- és vízügyi miniszteri vegyes bizottságának elnöke kijelentette, hogy

a SADC-régió kihívásokkal néz szembe az El Niño okozta szárazság és árvizek miatt. Ezzel kapcsolatban a miniszter néhány intézkedést is javasolt, például a vízgazdálkodási stratégiák javítását, beleértve a vízmegőrzést, a hatékony öntözési gyakorlatokat és a vízi infrastruktúrába való beruházást.

A magyar vízipar már jelen van Afrikában

A magyar vízipari vállalatok szövetségbe tömörültek, hogy együttes fellépéssel és közös márkaépítéssel hatékonyabban vehessenek részt a nemzetközi versenyben. Afrikai vonatkozásban jelentős sikerként értékelhetjük, hogy

Kovács Károlyt, a Hungarian Water Partnership (HWP) elnökét kétéves mandátummal az Afrikai Víz-és Szennyvízszövetség (AfWASA) Stratégiai Bizottságának tagjává választották idén áprilisban.

Úgy tűnik, hogy sikeresen lobbiztak, hiszen a HWP tagcégek által Afrikában már sikeresen megvalósított ivóvíz- és szennyvíztisztítási projektekre alapozva az afrikai és az európai vízügyi szakmai szervezetek közötti együttműködés az ENSZ 2023-as vízügyi konferenciáján kezdődött - írja a szakmai szervezet honlapján.

A szövetség májusban a Müncheni International Fair Trade Association (IFAT) kiállításon is bemutatkozott, mint arról a Világgazdaság is beszámolt.

Forintos Róbert, a HWP egyik alapítója és társelnöke elmondta, hogy az ENSZ-ajánlással rendelkező, könnyen telepíthető, egyszerűen üzemeltethető, Puraid nevű mobil víztisztítási technológia alkalmazásával nincs szükség csővezeték építésére. E megoldással a fejlett világban tapasztalt, egy főre jutó 500-2500 eurós költség helyett 25 euró fejenkénti ráfordítással nyújtanak a magyar szakemberek biztonságos vízszolgáltatást, az egy főre jutó üzemeltetési költség pedig – szemben a szokásos 35–70 euróval – 5 euró alatti. 

Kovács Károly, a HWP másik alapítója és elnöke rámutatott arra, hogy az ENSZ által is elismert és ajánlott Septopure szennyvíztisztító technológia használatával, évi 5-6 milliárd dolláros fejlesztéssel Afrika nagy részének szennyvíz-tisztítását meg lehetne oldani. Mindkét megoldás Ghánában már bizonyított.

Orbán Viktor már majdnem eljutott Angolába

A magyar kormányfő 2019. március 26-án utazott volna az afrikai országba, a látogatás azonban az utolsó pillanatban meghiúsult, miután Luanda visszavonta a meghívást, Orbán így a közel hárommilliós politikai, gazdasági központ helyett csak a 113 ezer fős Zöld-foki Köztársaság fővárosába, Praiaba ment. Az angolai utat a spanyol és portugál versenytársak fúrták meg - értesült róla a következő évben az akkor még nem kormánypárti Index.

A Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) „időpontegyeztetési problémákkal” indokolta az út meghiúsulását, a portugál Espresso hírportál azonban diplomáciai forrásokra hivatkozva azt írta: João Lourenço angolai elnöknek azért nem volt ínyére a találkozó, mert Orbán Viktort Európa leginkább idegengyűlölő és szélsőjobboldali vezetőjének tartja.

Az Index információi szerint magyar termékekért cserébe jelentős mezőgazdasági területek koncessziós megművelését adta volna át az angolai kormány. A termőföldeket magyar szakemberek felügyeletével művelték volna, majd a termés egy részét az afrikai piacon, a déligyümölcsöket pedig Magyarországon értékesítették volna. A találkozón már csak a pontos összegben kellett volna megállapodnia a két vezetőnek. Körülbelül 30-40 millió euró értékű magyar exportról indult volna a tárgyalás.

Hazánk 2018-ban, a déli nyitás keretein belül nyitotta meg nagykövetségét Angolában.

Magyar cég nyomja az útlevelet

Majdnem pontosan egy évvel ezelőtt, 2023. május 31-én írta alá az angolai pénzügyminisztérium és a magyar Eximank Luandában azt a finanszírozási megállapodást, amivel teljesült Angola belügyminisztériuma és a magyar biztonsági dokumentum előállító ANY között korábban létrejött szerződés hatálybalépési feltétele – írta akkor a Világgazdaság. A tíz évre szóló útlevélkibocsátó rendszermegoldás szállítását célzó megállapodás keretösszege 130 millió euró. A rendszer tartalmazza a biometrikus adatfelvételező állomások kiépítését, az útlevél tervezését és gyártását, valamint a helyi megszemélyesítő rendszer felállítását, és az ehhez kapcsolódó szolgáltatásokat.

Elitmagot Afrikának!

A közép-ázsiai országok után Angolában is keresettek lettek a magyar vetőmagok és a szakértelem is, beleértve a szabályozással kapcsolatos tudást – mondta a Világgazdaságnak Sándorfy András, a martonvásári Elitmag Kft. ügyvezetője ez év március elején.

Angolában óriási agrárpotenciál van, és ugyan a klíma, valamint a termőtalaj más, mint itthon, de a kihívás ugyanaz, jelesül az élelmiszer-önrendelkezés megvalósítása. Ott sem csak vetőmagról van szó, hanem például az állattenyésztők is visznek ki genetikai alapanyagot, illetve technológiai fejlesztésekben is részt vesznek magyar cégek.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Nagy bajban vannak a forintjaink?
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 10:04
Legalábbis erre lehet következtetni abból, hogy a készpénzhasználat nem kapta meg az alkotmányos védelmet, pedig az állomány már a 9 ezer milliárd forint fölé ment.
Makro / Külgazdaság Putyin elkövette az eddigi legnagyobb hibáját egy elemi figyelmetlenséggel?
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 08:33
Az orosz vezetés örül, hogy az Egyesült Államok következő elnöke Donald Trump lett, mert manipulálhatónak tartják a régi-új elnököt. Elkövette azonban azt a hibát, hogy nemet mondott neki. Így látja egy szakértő. 
Makro / Külgazdaság Trump erős döntésekkel kezdett
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 07:55
Az Egyesült Államok kilép a WHO-ból és nemet mond a klímaegyezményre.
Makro / Külgazdaság Vélhetően így festene egy nyugdíjbefagyasztás Magyarországon is
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 07:17
Összevissza kommunikál a román kormány a költségvetés rendbe tétele érdekében bevezetett nyugdíjbefagyasztásról. Az illetékes miniszter nyugdíjemelés ígéretével próbálja elfedni a szomorú valóságot.
Makro / Külgazdaság Rogán Antal már megint magyarázkodhat
Csabai Károly | 2025. január 21. 05:43
A csak a siker hirdetésére képes propagandaminiszter most éppen amiatt, hogy Európa 43 országa közül mindössze nyolcban volt magasabb az éves infláció decemberben, mint Magyarországon. Az Európai Unióban pedig csak kettőben, Lengyelországban és Romániában. Pedig nálunk a hatodik legmagasabb a jegybanki alapkamat, vagyis a meglóduló fogyasztóiár-index elsődleges ellenszere. Ennek tudható be, hogy legalább a visszatekintő reálkamatok összevetésében az élmezőnyben maradtunk – derül ki a legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körképből.
Makro / Külgazdaság Volt lehetősége a kormánynak félretenni a hét szűk esztendőre, nem tették meg
Privátbankár.hu | 2025. január 20. 17:39
Hogyan jutott a jelenlegi helyzetbe a gazdaság? Mi pörgette fel a gazdaságot? Repülőrajt és fantasztikus év lesz 2025? Az ATV Heti Napló című műsorában kollégánk, Dobos Zoltán is elmondta véleményét.
Makro / Külgazdaság Jó hírünk van az autósoknak!
Privátbankár.hu | 2025. január 20. 12:58
Igen, manapság már ennek is örülnünk kell(ene).
Makro / Külgazdaság Most nem okoztak meglepetést a kínaiak
Privátbankár.hu | 2025. január 20. 09:18
Itt a távol-keleti nagyhatalom döntése.
Makro / Külgazdaság Megdöbbentő számok láttak napvilágot a szupergazdagokról
Privátbankár.hu | 2025. január 20. 08:49
A tíz leggazdagabb ember még akkor is milliárdos maradna, ha elvesztené vagyona 99 százalékát.
Makro / Külgazdaság Gázválság fenyeget? Masszív drágulás jöhet
Privátbankár.hu | 2025. január 20. 05:41
Az Ukrajnán keresztül folytatott orosz földgázszállítások leállítása olyan hiányt okoz a susogó energiahordozó piacán Európában, amit 2025-ben alig-alig tud pótolni a kontinens LNG-importtal.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG