A Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára annak kapcsán nyilatkozott, hogy a kabinet elküldte az Európai Bizottságnak a frissített konvergenciaprogramot. Tájékoztatása szerint a GDP-prognózist az elmúlt időszak kedvező adatai miatt emelték meg.
Banai Péter Benő elmondta, hogy a konvergenciaprogram 2018-ig tartalmazza a kormány hivatalos előrejelzését, amely szerint Magyarországon az uniós átlagnál nagyobb növekedéssel lehet számolni. A dokumentumban megerősítették az idei 2,4 százalékos államháztartási hiánycélt.
Külföldön így számolnak
A JP Morgan elemzőinek számításai szerint a devizaalapú hitelek ügyében hozott intézkedések - és a háztartások elkölthető jövedelmi hányadának ebből eredő növekedése - 0,2 százalékpontot adhat hozzá a magyar gazdaság növekedési üteméhez.
Választás éve volt
A ház a tavalyinál lassabb, 2,8 százalékos növekedési ütemet vár Magyarországon az idei évre. A cég londoni elemzői szerint ugyanis a tavalyi növekedés fő hajtóerői közül a választások előtti erőteljes költségvetési ösztönzés, a gépjárműszektor termelésének fellendülése és a mezőgazdaság kiemelkedő teljesítménye az idei év növekedésére várhatóan már kevésbé hat.
Jövőre jön csak a lassulás
A Morgan Stanley bankcsoport londoni befektetési részlegének elemzői a közép- és kelet-európai térség gazdasági kilátásairól összeállított prognózisukban mindazonáltal közölték, hogy a magyar gazdaságban az idén 3,5 százalékos növekedés sem kizárt. A ház inkább 2016-ra vár lassulást: jövőre 2,5 százalékos magyarországi GDP-növekedéssel számol. Ezek jelentősen javított előrejelzések: a Morgan Stanley korábbi prognózisa 2015-re 2,9 százalékos, 2016-ra 2,3 százalékos GDP-növekedést valószínűsített a magyar gazdaságban.
A Morgan Stanley londoni elemzői az előrejelzések javítását azzal indokolták, hogy a cég szintén javította az euróövezetre - a közép- és kelet-európai gazdaságok elsőszámú exportpiacára - adott növekedési becsléseit, 2015-re 0,4 százalékponttal 1,4 százalékra, 2016-ra 0,5 százalékponttal 2,2 százalékra.