David Gordon, a korábbi republikánus kormány külügyminisztériumának fő stratégája, a CIA ex-igazgatója az Alapblog.hu-nak adott interjúban elmondta, hogy megdöbbentőnek tartja azokat a véleményeket, melyek szerint az Egyesült Államokban befolyásos politikai és üzleti körök az Európai Unió, vagy legalábbis az euró gyengítésében érdekeltek, hozzátette, hogy sem most sem korábban nem ismert ilyen csoportokat. Hozzátette, hogy az Egyesült Államoknak alapvető geopolitikai, gazdasági, pénzügyi érdeke, hogy az Európai Unió nemcsak fennmaradjon, de erősödjék is.
Az Eurasia Group szerint a nemzetközi bizalom erősen javulni fog mind az Európai Unió, mind az euró irányában. Észlelhető, ahogy az Európai Központi Bank egyre rugalmasabban segíti formális és informális eszközökkel, óriási tőkével nemcsak az euróövezet kormányait, hanem a nagy befektetőket, bankokat, hogy erősödjék likviditásuk. Úgy véli, hogy Európa képes úrrá lenni alapvető gondjain, ugyanakkor az euró is fennmarad, még ha Görögország kiesik is belőle, de más országok kiesésével egyáltalán nem számolnak.
Az energiaárak csökkenésével ne számoljunk
A szakértő szerint Németország egyre inkább felismeri, hogy fel kell vállalnia az operatív vezető szerepet az Unióban és az euróövezetben egyaránt. Amerika mindeközben Ázsiára kénytelen koncentrálni, és várható, hogy kiéleződik a piacok esését, az energiahordozók árának emelkedését előidéző konfliktus a síita Irán és a világi szunnita Törökország között. Ennek a konfliktusnak a lehetősége önmagában véve prognózisuk szerint átlagosan négy százalékkal fogja feljebb vinni az energiahordozók árát az idén.
David Gordon véleménye szerint az euróval kapcsolatos problémákhoz társult még a nacionalizmus felbukkanása is, az unión belül a szakértő Magyarországot, és Görögországot említette meg, ahol a lakosság többsége támogatja ezt a hozzáállást. Magyarországot biztonságpolitikai kihívásnak tekinti mert az Európai Unió értékközösségre épülő rendszerét vonják kétségbe, illetőleg azt az értékközösséget, amely összefogja Amerikát és Európát.
Mélyen aggódnak Magyarország miatt
David Gordon prognózisa szerint rövid távon enyhülni fog a feszültség Brüsszel és Budapest között, az Európába vetett bizalom erősödésével párhuzamosan csökkenni fog a Magyarországra irányuló figyelem, egy sor kérdésben ugyanis kompromisszumkészséget fog mutatni a budapesti kormány, azonban az év egészére nézve mélyen aggódnak Magyarország miatt.
Előrejelzésük szerint az év második felében kiéleződhet a helyzet legkorábban 2013-ban azonban ez a küzdelem el fog dőlni, Magyarországnak nem marad más lehetősége, mint hogy minden téren, politikailag is igazodjék az európai értékközösség elvárásaihoz.