Amint a szóvivő elmondta, a két nemzetközi intézmény továbbra is szoros kapcsolatban áll egymással a tervezett magyar hitelfelvétel témájában és más kérdésekben is. Emlékeztetett arra, hogy Olli Rehn és Fellegi Tamás, a nemzetközi pénzügyi tárgyalások folytatásával megbízott magyar tárca nélküli miniszter jövő pénteken Brüsszelben találkozik egymással.
Fellegivel folytatott csütörtöki washingtoni megbeszélését követően Christine Lagarde, az IMF vezérigazgatója hangsúlyozta: a Nemzetközi Valutaalap mielőtt eldönti, hogy mikor kezdi el a tárgyalásokat egy készenléti megállapodásról és hogy elkezdi-e azokat, szükségesnek tartja, hogy "olyan konkrét lépéseket lásson, amelyek a magyar kormány erős elkötelezettségét mutatják, hogy minden olyan politikai kérdésben lépni fog, amely lényeges a makrogazdasági stabilitás szempontjából".
Az európai hatóságok és intézmények támogatása szintén kulcsfontosságú lenne az új program sikeres megvitatásához- tette hozzá Christine Lagarde. A brüsszeli bizottsági szóvivő kitért arra is, hogy az Európai Bizottság álláspontja szerint a hitel-megállapodásról folytatandó tárgyalásoknak előfeltétele Magyarországon a jegybank függetlenségének biztosítása.
A közelmúltban hozott magyar törvények jogi elemzését hamarosan elvégzi az uniós javaslattevő-végrehajtó intézmény jogi szolgálata, és annak alapján az EU-biztosok testülete jövő kedden Strasbourgban döntéseket hozhat. Magát a jogi elemzést - közölte Amadeu Altafaj Tardio az MTI-vel - valószínűleg nem teszik majd közzé teljes egészében, de az Európai Bizottság az elemzés nyomán teendő lépéseinek alátámasztásakor hivatkozik majd a fontosabb jogi megállapításokra.
Andor László |
A sajtótájékoztatón jelen volt Andor László magyar uniós biztos, akit Magyarországgal kapcsolatban is kérdeztek. Elmondta, hogy az ezen a héten szerdán tartott biztosi ülésen élénk vita folyt nem csupán a magyar törvényalkotás EU-joggal való összhangjának kérdéséről - kitérve a kötelezettségszegési eljárás eshetőségére -, hanem a túlzottdeficit-eljárásról is. E két témához adódik még a magyar részről igényelt hitel-megállapodás ügye, és e három téma mindegyikének megvan a maga saját logikája - tette hozzá.
Andor László megjegyezte, a jövő héten az Európai Parlamentben politikai vitát folytatnak Magyarországról, és ebbe a vitába az Európai Bizottság is tevékenyen bekapcsolódik. A további fejlemények Andor szerint attól függnek, hogy miként alakul az együttműködés a remélhetőleg újfajta viszony szellemében, amit jelzett a magyar fél reagálása a szerdai biztosi testületi ülés nyomán.
Az Európai Parlament sajtószolgálatának tájékoztatása szerint a Magyarországról tervezett politikai vitát január 18-án, szerda délután folytatják le a strasbourgi plenáris ülésen, vagyis egy nappal azután, hogy a biztosok testülete szintén Strasbourgban megtárgyalja a Magyarországgal kapcsolatos kérdéseket.