3p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Javában zajlik az EU tagságról szóló, egy hónap múlva sorra kerülő brit népszavazás kampánya. A kilépést pártolók egész képtelen és torz történelmi példákat hoznak a Római Birodalomtól Hitlerig, Cameron miniszterelnök viszont egy olyan embert hoz példának, aki a mai Unióhoz hasonló elképzelést vázolt fel egykor. Ma az USA egy állama viseli a nevét.

Pár napja az immár nem csak frizurájával, de alpári megszólalásaival is Donald Trumpot utánzó volt londoni polgármester, Boris Johnson próbálta összemosni a mai, önkéntes társuláson alapuló Európai Uniót a korábbi erőszakos hódítók birodalmaival, Rómától Napóleonon át Hitlerig. A tagság mellett érvelők, David Cameron vezetésével viszont megemlítenek egy embert, aki 323 éve javaslatot tett egy a maihoz hasonló európai szervezetre az önkéntesség alapján, a történelemben először. Az illető ráadásul angol volt, neve William Penn.

Nagyot alkotott

Penn terve akkor nem vált valóra, nevét azonban egy földrajzi területet, egykori angol gyarmat, ma az USA tagállama, Pennsylvania viseli. Akkori ötletei és elvei nem vesztek kárba: ő kezdte hangoztatni az angol gyarmatok unióját, ami a későbbi Amerikai Egyesült Államok alapeszméje lett. Az angol király 1681-ben őt jelölte ki a hatalmas amerikai terület birtokosává, melyen létrehozta Pennsylvania államot, és megalapította fővárosát, Philadelphiát. Az alkotmány, melyet államában kidolgozott, később az Egyesült Államok alkotmányának is alapját képezte.

Török és orosz tagság

Penn később, 1693-ban írta meg az egységesedő Európára vonatkozó tanulmányát. Alapelve az volt, hogy létrejönne egy parlamentszerű intézmény, melyben a tagállamok képviseltetnék magukat, és állandóan egyeztetnének minden felmerülő problémás kérdésben, hogy ezáltal elkerüljék az európai háborúkat. Véleménye szerint ez rögtön a kereskedelem és a tudomány gyors fejlődéséhez, nagy prosperitáshoz vezetett volna azáltal, hogy a felmerülő kérdéseket békésen oldják meg.

William Penn. Forrás: wikipedia.org

Penn Európai Uniójának külön érdekessége, hogy részét képezte volna Törökország és Oroszország is. Penn a résztvevőknek egyenlő képviseletet szánt, és elképzelése szerint a vitás kérdéseket mindig addig kellet volna tárgyalniuk egy nagy kerekasztalnál, amíg megegyezésre nem jutnak. Különös jelentősége lett volna az egyes tagállamok haderejének limitálásának, ezzel is megelőzve a háborús konfliktusokat.

Maratoni ülések megegyezésig

A határok nyitottak lettek volna (akárcsak ma), és korlátozni szándékozták azt a gyakorlatot, hogy a királyi családok közötti házasságok politikai paktumok megerősítésére köttetnek. Az írás egy részében Penn leírt egy javaslatot, ami a 21. században is pontosan úgyanúgy működik: az európai vezetőknek akár egész éjjel dolgozniuk kell, egész addig, amíg egyezségre nem jutnak valamely vitás kérdésben. Kiemelte, hogy minden tagállam képviselőjének jelen kell lenni (lógás komoly bírsággal sújtandó), és senki nem távozhat addig, amíg össze nem hozzák a megoldást egy adott kérdésben.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Mikor lesz Rogán-per vagy felcsúti per? Ligeti Miklós a Rogán-botrányról és az elszámoltatás buktatóiról
Izsó Márton - Litván Dániel | 2025. január 18. 10:37
Orbán Viktornak is helye lenne azon a szankciós listán, amelyre Rogán Antalt feltették? Bíróság elé állhat a NER legnagyobb hatalmú minisztere? Ligeti Miklóst, a Transparency International jogi igazgatóját ezeken a kérdéseken túl egy esetleges Magyar Péter-kormány lehetőségeiről is kérdeztük az elszámoltatás és a felelősségrevonás területén a Klasszis Podcast friss adásában.
Makro / Külgazdaság GDP, olajár, infláció: kijött az IMF jóslata
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 15:46
A tavaly októberben vártnál 0,1 százalékponttal gyorsabban, 3,3 százalékkal nő idén a globális gazdaság a Nemzetközi Valutaalap (IMF) pénteken kiadott prognózisa szerint. A jövő évre vonatkozó 3,3 százalékos GDP-növekedési várakozás nem változott. Tavaly a globális gazdaság 3,2 százalékkal nőtt.
Makro / Külgazdaság Visszavágták az osztrák GDP-előrejelzést
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 14:31
Lefelé módosította 2029-ig terjedő osztrák GDP-növekedési előrejelzését a Wifo gazdaságkutató intézet pénteken publikált prognózisában.
Makro / Külgazdaság A fővárosi csatornákat is meghódítja Csányi Sándor cégbirodalma
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 11:55
A milliárdos bankvezér érdekeltségének az ellenzéki vezetésű fővárosi önkormányzattal lett közös biznisze.
Makro / Külgazdaság Infláció: drágul a benzin, így minden drágább lesz
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 10:32
Szombaton tovább emelkednek a kutak nagykereskedelmi árai.
Makro / Külgazdaság Nyereséges, de kockázatos, amit a magyarok az orosz energiahordozókkal tesznek
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 10:03
Az újabb szankciók komoly kihívás elé állíthatják az oroszokat, tovább nehezedhet az energiahordozók importja. A háborús agresszor országnak közben égető szüksége lenne a bevételekre a harcok folytatásához.
Makro / Külgazdaság Hűtlen kezelés? Megszólalt az Integritás Hatóság gyanúsított elnöke
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 08:45
Bíró Ferenc szerint az ügyészségi eljárás volumene és időtartama is indokolatlan volt.
Makro / Külgazdaság A kínai édesítő tönkreteszi az európai ipart, visszamenőleg is büntettek
Privátbankár.hu | 2025. január 16. 17:33
Az EU dömpingellenes vámokat vetett ki az ázsiai országból behozott eritritolra, ami sokáig érvényben marad.
Makro / Külgazdaság Magyar cég is megnyalná a sóbizniszt Romániában
Bózsó Péter | 2025. január 16. 15:21
A Salrom romániai monopóliumát két új cég akarja megtörni – az egyiket Magyarországról irányítják.
Makro / Külgazdaság Az üzemanyag-fogyasztás 2024-es számai nem derűsek
Privátbankár.hu | 2025. január 16. 14:45
Tavaly 0,5 százalékkal több motorbenzin és 1,4 százalékkal kevesebb gázolaj fogyott a kiskereskedelmi forgalomban, mint 2023-ban, így az üzemanyag-fogyasztás átlagosan 0,6 százalékkal csökkent.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG