Pár napja az immár nem csak frizurájával, de alpári megszólalásaival is Donald Trumpot utánzó volt londoni polgármester, Boris Johnson próbálta összemosni a mai, önkéntes társuláson alapuló Európai Uniót a korábbi erőszakos hódítók birodalmaival, Rómától Napóleonon át Hitlerig. A tagság mellett érvelők, David Cameron vezetésével viszont megemlítenek egy embert, aki 323 éve javaslatot tett egy a maihoz hasonló európai szervezetre az önkéntesség alapján, a történelemben először. Az illető ráadásul angol volt, neve William Penn.
Nagyot alkotott
Penn terve akkor nem vált valóra, nevét azonban egy földrajzi területet, egykori angol gyarmat, ma az USA tagállama, Pennsylvania viseli. Akkori ötletei és elvei nem vesztek kárba: ő kezdte hangoztatni az angol gyarmatok unióját, ami a későbbi Amerikai Egyesült Államok alapeszméje lett. Az angol király 1681-ben őt jelölte ki a hatalmas amerikai terület birtokosává, melyen létrehozta Pennsylvania államot, és megalapította fővárosát, Philadelphiát. Az alkotmány, melyet államában kidolgozott, később az Egyesült Államok alkotmányának is alapját képezte.
Török és orosz tagság
Penn később, 1693-ban írta meg az egységesedő Európára vonatkozó tanulmányát. Alapelve az volt, hogy létrejönne egy parlamentszerű intézmény, melyben a tagállamok képviseltetnék magukat, és állandóan egyeztetnének minden felmerülő problémás kérdésben, hogy ezáltal elkerüljék az európai háborúkat. Véleménye szerint ez rögtön a kereskedelem és a tudomány gyors fejlődéséhez, nagy prosperitáshoz vezetett volna azáltal, hogy a felmerülő kérdéseket békésen oldják meg.
William Penn. Forrás: wikipedia.org |
Penn Európai Uniójának külön érdekessége, hogy részét képezte volna Törökország és Oroszország is. Penn a résztvevőknek egyenlő képviseletet szánt, és elképzelése szerint a vitás kérdéseket mindig addig kellet volna tárgyalniuk egy nagy kerekasztalnál, amíg megegyezésre nem jutnak. Különös jelentősége lett volna az egyes tagállamok haderejének limitálásának, ezzel is megelőzve a háborús konfliktusokat.
Maratoni ülések megegyezésig
A határok nyitottak lettek volna (akárcsak ma), és korlátozni szándékozták azt a gyakorlatot, hogy a királyi családok közötti házasságok politikai paktumok megerősítésére köttetnek. Az írás egy részében Penn leírt egy javaslatot, ami a 21. században is pontosan úgyanúgy működik: az európai vezetőknek akár egész éjjel dolgozniuk kell, egész addig, amíg egyezségre nem jutnak valamely vitás kérdésben. Kiemelte, hogy minden tagállam képviselőjének jelen kell lenni (lógás komoly bírsággal sújtandó), és senki nem távozhat addig, amíg össze nem hozzák a megoldást egy adott kérdésben.