A Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) az elmúlt hetekben két szövetségi államban is azt tapasztalta, hogy a választói adatbázist és a választói regisztrációt számítógépes támadás érte. Ezért felhívta a választási irodák figyelmét, hogy a november 8-án tartandó elnökválasztás előtt okvetlenül erősítsék meg számítógépes rendszerük biztonságát.
Azt csinálják, amit mondanak?
Azzal, hogy hackerek hozzájutottak több százezer amerikai választó adatához, valószínűleg megpróbálják majd őket befolyásolni az amerikai elnökválasztás során - mondta Krasznay Csaba kiberbiztonsági szakértő az M1-en csütörtökön.
A Nemzeti Közszolgálati Egyetem adjunktusa elmondta, hogy két évvel ezelőtt még Kína volt az Egyesült Államok fő ellensége a kibertérben, ma már Oroszország. A szakmában egyetértés van abban, hogy a klasszikus - pénz- és adatlopással kapcsolatos - kiber bűncselekményeket tipikusan orosz gyökerű szervezett bűnözői csoportok követik el. Ezekről a csoportokról azt feltételezik, hogy az orosz titkosszolgálatokhoz kapcsolódnak.
Krasznay Csaba korábban a Privátbankárnak is mesélt a hackertámadásokról, digitális hadviselésről. A három beszélgetést itt, itt és itt találják. |
A bűnözői csoportok ugyanis "bedolgoznak" a titkosszolgálatoknak bizonyos anonim műveleteknél, és a lopások fekete kasszát is biztosítanak a szolgálatoknak - mondta Krasznay Csaba. A szakértő szerint azzal, hogy a hackerek hozzájutottak több százezer választói adathoz, megpróbálják majd befolyásolni ezeket az embereket a közösségi hálózatokon, e-mailekben, hogy kire szavazzanak az elnökválasztáson.
Ezek nagyon finom műveletek lesznek - jegyezte meg.
A kiberbiztonsági szakértő szólt arról is, hogy az Egyesült Államokban egyes államokban elektronikus szavazógépeket használnak, amelyekkel kapcsolatban többször felmerült a kérdés, hogy biztonságosak-e. Mint mondta, "borítékolja", hogy ezeket az elektronikus szavazógépeket is meg fogják támadni, ami zavart fog okozni.