Megérkezett a magyar kormány válasza az Európai Bizottsághoz az IMF/EU-tárgyalások ügyében - közölte a brüsszeli bizottság magyarországi képviseletének vezetője egy csütörtöki budapesti sajtóbeszélgetésen.
Szűcs Tamás kifejtette, a bizottságnál most tanulmányozzák a kormány válaszát, ezután döntenek arról, hogy "lesz-e és mikor" következő fordulója a tárgyalásoknak Magyarország és az EU, illetve a Nemzetközi Valutaalap (IMF) között.
Mi van a levélben?
A Fidesz frakcióvezetője a parlament gazdasági bizottságának október 1-jei ülésén kész tájékoztatni az ellenzéki képviselőket és a nyilvánosságot arról, hogy mit tartalmaz a Nemzetközi Valutaalapnak (IMF) és az Európai Bizottságnak szerdán levélben megküldött kormányálláspont. Előtte azonban szükségesnek tartja a négy évvel ezelőtti IMF-megállapodás értékelését.
Rogán Antal - aki az IMF-fel tárgyaló magyar delegáció tagja - ezt csütörtökön azután közölte az MTI-vel, hogy napközben az MSZP és az LMP is sürgette, a kormány hozza nyilvánosságra az Európai Bizottságnak és a Nemzetközi Valutaalapnak előző nap küldött levelét, amelyben azt ismertetik, a kabinet milyen lépéseket tenne az IMF-megállapodás érdekében.
A Fidesz frakcióvezetője ugyanakkor hangsúlyozta, hogy Orbán Viktor miniszterelnök és a kormánypárti képviselőcsoport az elmúlt hetekben világossá tette, hogy milyen megállapodást akarnak a valutaalappal. "Nem támogatjuk a nyugdíjcsökkentést, a bércsökkentést, az ingatlanadót és a megszorításokat. Nem a 2008-hoz hasonló megszorító, hanem új, növekedést támogató IMF-megállapodásra van szükség" - közölte Rogán Antal.
Arra is kitért, hogy a gazdasági bizottság következő, jövő szerdai ülésén tárgyal a 2008-as IMF-megállapodásról.
A frakcióvezető hétfőn jelentette be, hogy azt kezdeményezi, az általa vezetett gazdasági bizottság vizsgálja meg a négy évvel ezelőtti IMF-megállapodás körülményeit, és hallgassa meg e tárgyban Simor András jegybankelnököt, valamint Veres János akkori pénzügyminisztert, akik az egyezséget aláírták.
Októberben folyt. köv?
A kormány szerda reggel elküldte az Európai Bizottságnak és a Nemzetközi Valutaalapnak az alternatív javaslatait tartalmazó levelet, amelyben leírták, hogy a kabinet milyen lépéseket tenne az IMF-megállapodás érdekében - mondta Varga Mihály hiteltárgyalásokért felelős miniszter az M1 Híradónak.
Varga Mihály úgy fogalmazott: valószínűleg a Nemzetközi Valutaalap október eleji közgyűlését követően lesz majd lehetőség érdemben folytatni a pénzügyi mentőhálóról szóló tárgyalásokat. Részletek >>