3p
Az Európai Unió Nagy-Britannia miatt enyhén visszaesett, az euróövezet kitartóan növekedik.

Tíz éve nem látott magasságokba került gazdasági bizalom az eurózónában – derült ki a Gazdasági és Pénzügyi Főigazgatóság (EcFin) közleményéből. Augusztusban az előző hónaphoz képest hat tized ponttal 111,9 pontra ért, a mutató stabil maradt a tagországokban a júliusi csúcsot követően. Elemzők 111,3 pontra számítottak.

Az Európai Uniót tekintve a gazdasági hangulatindex 0,3 ponttal, 111,9 pontra süllyedt, értéke csak enyhén csökkent a júliusban mért tízéves csúcshoz képest. A visszaesés főleg annak tudható be, hogy a legnagyobb nem euróövezeti tagállamban, Nagy-Britanniában jelentősen romlott a gazdasági hangulat, az ESI értéke 3,6 ponttal, 109,6 pontra csökkent.

A 19 tagú euróövezetben a feldolgozóipari bizalmi index mínusz 0,6 ponttal, 5,1 pontra, a szolgáltatásoké pedig 0,7 ponttal, 14,9 pontra nőtt. A  kiskereskedelmi bizalmi index 2,3 ponttal 1,6 pontra, az építőipari pedig 1,5 ponttal mínusz 3,3 pontra romlott, míg a fogyasztói bizalmi index értéke 0,2 ponttal, mínusz 1,5 pontra javult.

Főként az ipar mozdult előre

Az eurózóna növekedését elsősorban ipari és a szolgáltatási szektor erősödése okozta, míg a kiskereskedelem és az építőipar várakozásai enyhén visszaestek. A fogyasztói bizalom nagyrészt nem változott az előző hónaphoz képest. A legnagyobb növekedést Olaszország (+3,6), Franciaország (+1,7) és Spanyolország (+1,4) érte el, míg Németországban (-0,6) és Hollandiában (-0,9) enyhe visszaesésről számoltak be.

Az ipari bizalmi index emelkedése a termelési várakozások és a készletállomány javulásának köszönhető, ugyanakkor a jelenlegi megrendelésekről szóló kép romlott. A szolgáltatószektor optimizmusát a korábban jónak ítélt üzleti környezet és nagyobb keresleti várakozások emelték. A fogyasztói bizalom stabilitása a háztartások pozitívabb jövedelmi kilátásai és megtakarítási lehetőségek javulásáról árulkodnak, ezt ugyanakkor aláásta a jövőbeli általános környezettől és a munkanélküliségtől való félelem.

A kiskereskedelmi index mindhárom alindikátora visszaesett, az építőiparban szintén roszabbak a kilátások a csökkenő foglalkoztatási ráta és a rendelési állomány visszaesése miatt. A foglalkoztatással kapcsolatos várakozások javultak az ipar területén, míg a a szolgáltatószektor és az építőipar pesszimistább hangot üt meg. Az eladással kapcsolatos várakozások egyedül az ipari bizalmi indexet emelték, a lakosság várakozásai nagyjából változatlanok.

A magyarországi ESI 119,5 pontra esett vissza a júliusban mért történelmi csúcsról, 120,8 pontról. Az alindexek közül a feldolgozóipari 9,9 pontról 7,2 pontra, a szolgáltatásoké pedig 16,5 pontról 14,9 pontra csökkent, míg a fogyasztói bizalmi mutató mínusz 14,8 pontról mínusz 13,0 pontra, az építőipari 11,1 pontról 12,4 pontra, a kiskereskedelmi pedig 6,6 pontról 10,6 pontra emelkedett.

Komoly vita robbant ki Brüsszellel a nők korai nyugdíjazása miatt

A nők alacsonyabb nyugdíjkorhatára kiváltság, nem pedig diszkrimináció - értékelte az Európai Bizottságnak (EB) címzett, kedden közzétett levélben a Szolidaritás lengyel szakszervezet elnöke, a lengyel állampolgárok szuverén döntéseibe való beavatkozásnak minősítve Brüsszel ez ügyben elfoglalt álláspontját. További részletek >>>

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Most tényleg rossz hírt kapott Donald Trump
Privátbankár.hu | 2025. április 23. 16:03
Kellemetlen eredményre jutott egy felmérés.
Makro / Külgazdaság Megéri gyorsan tankolni, mert fordulat jöhet a kutaknál
Privátbankár.hu | 2025. április 23. 09:54
A héten csütörtökön a benzin és a gázolaj nagykereskedelmi ára is emelkedni fog bruttó 3-3 forinttal.
Makro / Külgazdaság IMF: árnyék vetül a 2025-ös gazdasági növekedésre
Privátbankár.hu | 2025. április 22. 16:59
Csökkentette globális növekedési előrejelzését a Nemzetközi Valutaalap (IMF) az Egyesült Államok vámintézkedései és a kialakult, jelentős kockázati tényezőkkel terhelt nemzetközi környezetre reagálva, egyben javaslatokat fogalmazott meg a kereskedelempolitika irányainak módosítására kedden kiadott World Economic Outlook (WEO) jelentésében.
Makro / Külgazdaság Jön a baj, ez a jel árulkodik a válság előszeléről
Buksza blog | 2025. április 22. 15:03
A közgazdászok órákon át elemzik a makrogazdasági adatok táblázatait, hogy előre jelezhessék a gazdasági folyamatok alakulását – pedig létezik ennél egyszerűbb megoldás is.
Makro / Külgazdaság Dániáról vehetne példát mindenki, Magyarország e mutatóban nem a sor végén végzett 2024-ben
Privátbankár.hu | 2025. április 22. 12:47
Európai szinten csökkent az államháztartási hiány, de nőtt az államadósság aránya a GDP-hez viszonyítva. Miként teljesítettek az egyes országok?
Makro / Külgazdaság Megint begyűjtött 42 milliárdnyi forrást a magyar kormány – a korábbiaknál ráadásul olcsóbban
Privátbankár.hu | 2025. április 22. 12:16
Megemelt értékesítés mellett döntött az ÁKK.
Makro / Külgazdaság Kellemetlen meglepetést okozott a lengyel ipar
Privátbankár.hu | 2025. április 22. 11:38
Ennél jobb adatra számítottak az elemzők.
Makro / Külgazdaság Kérdezzen Ön is Jaksity Györgytől! Ma délután, a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2025. április 22. 07:39
A volt tőzsdeelnök, a Concorde Értékpapír Zrt. alapító elnöke 15 óra 30 perckor lesz a szokás szerint egyórás élő adásunk vendége.
Makro / Külgazdaság Gazdasági kérdésekről tárgyalt az amerikai alelnök Indiában, rögtön született is egy újabb vám
Privátbankár.hu | 2025. április 22. 07:04
Jórészt magánjellegű látogatáson járt J. D. Vance Indiában, de azért beszélgetett a miniszterelnökkel a kétoldalú kereskedelmi megállapodásról is.
Makro / Külgazdaság Viszik, mint a cukrot: miért szerelmes a fél világ ezekbe a táskákba?
László Éva Lilla | 2025. április 21. 16:39
Helycserés támadás történt a luxusiparban: a Hermès letaszította trónjáról a francia Louis Vuitton Moet Hennessy cégcsoportot. Utánajártunk, mi állhat az elsősorban ikonikus táskáiról ismert párizsi központú cég sikerének hátterében. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG