1p
A fiscal cliff, a költségvetési szakadék problémája ellenére is bizakodó a feltörekvő piaci és kínai befektetésekkel kapcsolatban Mark Mobius, a Templeton Emerging Markets Group alapkezelő igazgatója - írja a Business Insider online pénzügyi portál.

Túl az amerikai elnökválasztáson két tényezőt kell mérlegelnie a globális befektetőknek: ezek az amerikai gazdaság állapota, és Obama elnök néhány kulcsfontosságú országgal, elsősorban Kínával szemben folytatott külpolitikája.

A legnagyobb kérdése, hogy életbe lép-e a kiigazító program

A legsúlyosabb kérdés azonban az adóemelések és kiadáscsökkentések egyvelegéből az ezermilliárdos amerikai államháztartási hiány csökkentésére összeállított költségvetési kiigazító program küszöbön álló életbe léptetése.

Amennyiben a republikánus többséggel rendelkező képviselőháznak nem sikerül kompromisszumos megállapodásra jutnia az elnökkel és a demokrata többségű szenátussal, a hivatalos nevén "Budget Control Act of 2011" költségvetési kiigazító program 2013 januárjában automatikusan életbe lép.

Egyes közgazdászok szerint az adóemelések és a kiadáscsökkentések együtt recesszióba taszítják az országot és az ebből következően növekvő munkanélküliség és csökkenő lakossági kiadások tovább súlyosbítják a helyzetet. A kongresszus költségvetési irodája szerint a program 4 százalék visszaesést okoz a 2012-es és a 2013-as pénzügyi évben.

Ha az USA beleveti magát a "pénzügyi szakadékba" magával ránt másokat is.

A magam részéről úgy gondolom - fogalmaz Mark Mobius -, hogy az események ilyetén lefolyása gazdasági katasztrófát okozna, mivel a világ legnagyobb gazdaságában bekövetkező recesszió az egész világra negatív hatással lenne, különösen az ázsiai exportgazdaságokra. Ha az Egyesült Államok beleveti magát a "pénzügyi szakadékba" magával ránt másokat is.

A jó hír a feltörekvő piaci befektetőknek az, hogy az elmúlt évtizedben csökkent az ázsiai exportgazdaságok függése az amerikai piactól. A dollárban kifejezett abszolút exportérték emelkedett ugyan, de az ázsiai országok jelentős mértékben diverzifikálták exportpiacaikat az Egyesült Államokon és Európán túl is, amely maga is saját adósságproblémájával küszködik.

Mostanra Japán, Dél-Korea, a Fülöp Szigetek, Vietnám, Thaiföld, Malajzia, Szingapúr és Indonézia legnagyobb exportpiacává Kína nőtte ki magát. Mindazonáltal megjegyzendő, hogy továbbra is az Egyesült Államok a világ legnagyobb egységes nemzetgazdasága 16 ezer milliárd dolláros hazai össztermékkel (GDP), amit a második helyen Kína követ 8 ezer milliárd dolláros GDP-vel, majd Japán következik 6 ezer milliárd dolláros GDP-vel.

Kína gazdasága oly hatalmas, hogy Amerikába irányuló exportja a GDP mindössze 5 százalékának felel meg, bár ez nem lényegtelen tétel, tekintve, hogy Kína az Egyesült Államok második legnagyobb kereskedelmi partnere. A legtöbben exportőrként tekintünk Kínára, de mint importőr is jelentős tényezőnek számít, hiszen 2011-ben mintegy 100 milliárd dollár értékű amerikai terméket vásárolt.

Összességében tehát hátrányos hatással lenne a fiscal cliff életbe léptetése az ázsiai exportgazdaságokra, de az erősebbek minden bizonnyal túlélnék azt.

A Fed figyel: ne lassuljon a gazdaság, és csökkenjen a munkanélküliség

Bármi történjék is az amerikai költségvetési politika oldalán, a monetáris politika oldalán úgy látom - fogalmaz Mark Mobius -, hogy a Fed folytatni fogja mennyiségi monetáris enyhítő programját azzal a céllal, hogy megelőzze a gazdaság súlyosabb mértékű lassulását, illetve még ennél is fontosabb, hogy csökkenjen a munkanélküliség.

A Fed politikája az egész világ, de leginkább az értékpapír piacok számára fontos, hiszen az általa megnövelt likviditás emelkedő részvényárfolyamokhoz vezethet. Bár ez egyúttal az inflációt is fokozhatja, a jól gazdálkodó vállalatok képesek lehetnek ehhez áraikat hozzáigazítani.

Az amerikai monetáris expanzió más országokat is hasonló politika folytatására késztethet, hogy megakadályozzák a dollár árfolyamának csökkenését saját devizájukkal szemben, saját exportgazdaságuk hátrányára. Ezért a pénzellátás gyors növekedésére lehet számítani nemcsak az Egyesült Államokban, hanem Európában, Japánban, Kínában és más országokban is.

Obama külpolitikája pozitív hatással lesz az ázsiai befektetésekre

Külpolitikájában Obama elnök a "háttérből irányítás" elvét alkalmazza, amihez szövetségesekre van szüksége. Saját szavaival: "... a hatalmat prudens alkalmazása erősíti".

Mark Mobius véleménye szerint az amerikai elnök külpolitikája pozitív hatással lesz az ázsiai befektetésekre, mivel csökkenti a konfrontáció valószínűségét Kínával, és az elnök a kínai-japán szigetvitát is óvatosan kezeli majd az amerikai-japán katonai szövetség ellenére is.

"Több nyitott kérdés ellenére realistán szemlélem a fennálló kockázatokat, különösen az Egyesült Államok adósságproblémájának hathatós rendezhetőségét. Mindazonáltal függetlenül attól, hogy az Egyesült Államok belezuhan-e vagy sem a pénzügyi szakadékba, bizakodóan tekintek a feltörekvő piaci és ázsiai befektetések elé 2013-ban" - fogalmaz Mark Mobius, a Templeton Emerging Markets Group alapkezelő igazgatója a Business Insider cikkében.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Újabb óriási áresésre kerülhet sor a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 11:09
Amennyiben a kiskereskedők egy az egyben érvényesítik a benzin és a gázolaj nagykereskedelmi árának 7-7 forintos csökkenését. 
Makro / Külgazdaság A kínai autókereskedők a „túl olcsó” autókra panaszkodnak
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 11:02
Kína egyik legtehetősebb térsége, a Jangce-delta autókereskedői „súlyos kihívásokra” figyelmeztetnek, és az autógyártókhoz fordulnak, hogy azok vizsgálják felül értékesítési stratégiáikat a fokozódó pénzügyi nyomás és a felhalmozódó készletek miatt – újabb bizonyítékául a világ legnagyobb autópiacán zajló árháború következményeinek.
Makro / Külgazdaság Mire készülhet a kormány? Ezt is kérdezzük Győrffy Dórától a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 10:55
A közgazdász, egyetemi tanár, az MTA doktora július 9-én szerdán délután 15 óra 30 perckor lesz a vendége a Klasszis Média egyórás élő adásának. Amelyben szokás szerint nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt olvasóink is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság Újabb mutatóban lettünk tökutolsók az Európai Unió 27 tagországa között
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 09:58
Az Eurostat legújabb adatai szerint a magyar vásárlók kosarában van a legkevesebb áru és szolgáltatás az egész EU-ban – mutat rá a GKI Gazdaságkutató Zrt. friss elemzése.
Makro / Külgazdaság Vészvillogó: gyengélkedik a magyar ipar
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 09:00
A beszerzési index júniusban 48,9 pontra csökkent, ismét zsugorodást jelezve a magyar feldolgozóiparban.
Makro / Külgazdaság Rossz hírt közölt a KSH: romlott az egyenleg
Herman Bernadett | 2025. július 1. 08:50
Májusban 739 millió euró volt a termék-külkereskedelmi többlet; a kivitel volumene 3,2 százalékkal, a behozatalé 5,4 százalékkal bővült az előző év azonos időszakihoz képest.
Makro / Külgazdaság Többet adóztunk: kisebb lett a kormányzati szektor hiánya
Herman Bernadett | 2025. július 1. 08:30
Az előzetes adatok szerint 824 milliárd forint, a GDP 3,9 százaléka volt a kormányzati szektor 2025. I. negyedéves hiánya. Az egyenleg az előző év azonos időszakához képest 234 milliárd forinttal, GDP-arányosan 1,4 százalékponttal lett kedvezőbb. 
Makro / Külgazdaság Nem jött be az elemzők várakozása: mi a baj a németekkel?
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 13:38
Gyengébb adat érkezett a vártnál.
Makro / Külgazdaság Óriási változás jön a benzinkutakon júliustól
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 11:43
A nyár második hónapja jelentős üzemanyagár-csökkenéssel indul.
Makro / Külgazdaság A lengyelek is bevették a keserű magyar pirulát
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 11:31
Azután, hogy nálunk májusban az előző havinál magasabb lett az infláció, most a lengyelek jelentették ugyanezt, csak már júniusról.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG