1p
Matolcsy György szerint az Európai Uniónak három kihívással kell szembenéznie: az eurózóna nehézségeivel, valamint a politika és a növekedés jelentette kihívással. A nemzetgazdasági miniszter szerint a versennyel, a növekedéssel és a technológiai fejlődéssel teremthető meg a pénzügyi egyensúly.

Matolcsy és a boldog békeidők

Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter a Budapesti Corvinus Egyetemen tartott "Európa válaszúton: stratégiák a versenyképesség és növekedés erősítésére" kerekasztal beszélgetésen elmondta, hogy több kihívással is szembesül az Európai Unió a jelenlegi időszakban. A miniszter első kihívásként az eurózóna nehézségeit említette. Matolcsy elmondta, hogy a jelenlegi helyzet boldog békeidőnek tekinthető ahhoz az időszakhoz képest, amely a 20. századot jellemezte. Mindezek mellett az eurózónában nehézségek mutatkoznak. A miniszter szerint az euró bevezetésével egy új dicsőséges korszak kezdődött, azóta bővült és mélyült az euróövezet, azonban már az induláskor is voltak nehézségek.

Matolcsy György véleménye szerint nem épült fel egy olyan intézményrendszer, amely krízis időkben is megoldást jelentene, az euró mögött nincs fiskális unió, nincs mögötte válságkezelő mechanizmus, nincs jogszabály az euróövezetből való kilépésre, mindezek mellett egyre nagyobb a különbség a legfejlettebb és a kevésbé fejlett országok között, a szakadék immár nagyobb mint 20 százalék.

Matolcsy kiemelte, hogy az eurót "békeidőkre tervezték", azonban jelenleg krízishelyzet van. Hozzátette, hogy természetesen az euróövezet meg fogja tudni oldani a problémákat, azonban ez nem lesz gyors, akár évtizedekig is eltarthat. Matolcsy tehát hasonló véleményen van, mint az európai adósságplafont szorgalmazó Angela Merkel.

Matolcsy az eurókötvények mellé állt

A nemzetgazdasági tárca vezetője a másik kihívásként a politikai kihívást jelölte meg. Véleménye szerint a politika színterén azonban nem könnyű eldönteni a szakmai kérdéseket, valamint nehézséget jelent, hogy nem egy állam áll a közös pénz mögött,  továbbá nincs a jegybank és a kormány között szoros koordináció, "nincs politikai akarat, képesség, és közös költségvetés". A miniszter szerint a megoldást a fiskális unió jelenti, majd azt követően egy közös kötvényrendszer bevezetése - ezen a ponton viszont már vélhetően lesz miről beszélgetnie német kollégájával, Berlin kategorikusan elutasítja ugyanis az eurókötvények bevezetését.

Újra kell iparosítani Európát is?

Harmadik kihíváskén Matolcsy a növekedés kihívását jelölte meg. Véleménye szerint az Európai Unió végeredményben növekedési válságban van, de még az eurózóna is növekedési kihívás előtt áll.

Matolcsy György a megoldást az eurózónán belüli fiskális unió létrejöttében látja, többek között szükséges szerinte a közös gazdasági kormányzás, az államadósságok csökkentése, a költségvetési deficit 3 százalék alatti tartása, valamint a foglalkoztatás növekedése.

A miniszter szerint az Európai Unió ma keletről dinamizálható a nyugati gazdaságok segítségével. Véleménye szerint fontos szerepe van az újraiparosításnak - ahogy arra a magyar gazdaság bebikázása kapcsán is utalt -, az oktatási forradalomnak, a demográfiai forradalomnak.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Ezért éri meg jóban lenni a magyar kormánynak Netanjahuval?
Litván Dániel | 2025. április 3. 18:48
Első pillantásra annyira nem eget rengető Izrael és Magyarország gazdasági kapcsolata, de a számok mellett más megfontolások is vannak.
Makro / Külgazdaság Trump a szövetségesei ellen fordult
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 17:59
Az amerikai elnök által bejelentett új vámintézkedés óriási nehézséget jelent Európának és katasztrófa az Egyesült Államoknak – jelentette ki François Bayrou francia miniszterelnök, aki szerint az amerikai elnök szövetségesei ellen fordult.
Makro / Külgazdaság Leminősítették Kínát
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 17:27
A Fitch Ratings azzal a várakozásával indokolva a döntést, hogy a továbbiakban is folyamatosan gyengül a kínai közfinanszírozási helyzet, és emiatt gyors ütemben emelkedik az államadósságteher.
Makro / Külgazdaság „Nehéz a helyzet, de nem kritikus” – mennyire fáj Ukrajnának az amerikai importvám?
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 17:04
Az ukrán gazdasági miniszter szerint országa esetében nem nagyon magas az új amerikai importvám.
Makro / Külgazdaság Spanyolország máris válaszolt az amerikai importvámokra
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 16:43
A spanyol kormányfő 14,1 milliárd euró értékű cselekvési tervet ismertetett Madridban, amelynek célja, hogy enyhítse az amerikai elnök által bejelentett importvámok negatív hatásait a dél-európai országban.
Makro / Külgazdaság Nem fogja kitalálni, mely ország maradt ki Trump vámháborújából
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 16:01
Már meg is indokolták, miért maradtak ki az oroszok. 
Makro / Külgazdaság Trump recesszióba tolja Amerikát – és több más ország gazdaságát is
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 15:18
Valamivel viszont nem számolt az amerikai elnök.
Makro / Külgazdaság Gyorsan megjött a köszönet a magyar kormány legújabb húzására
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 14:08
Az izraeli külügyminiszter üdvözli, hogy Magyarország kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból.
Makro / Külgazdaság Megcáfolták: nem kutat 10 milliárd eurós hitel után a kormány
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 11:53
Az illetékes tárca szerint nincsenek ilyen tervek.
Makro / Külgazdaság Ez gyors volt: máris kicsinált egy gyárat a vámokkal Donald Trump
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 11:11
Első körben átmenetileg áll le egy kanadai gyár.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG