Glenn Kirschner, volt magas beosztású amerikai ügyész, Trump éles bírálója úgy véli, hogy az Egyesül Államok legfelsőbb bírósága el fogja utasítani a volt elnök ügyvédeinek azt a jogi álláspontját, miszerint Trumpot elnöki immunitás védi mindazért, amit a 2020 novemberi elvesztett elnökválasztás után cselekedett – idézte a Newsweek a jogász szakértő videóját.
Érdekesebb ennél Kirschner érvelése. Szerinte nem azért fogják ezt tenni, mert féltik a jog uralmának érvényesülését a személyes hatalommal szemben, hanem mert féltik a saját hatalmukat. Ha az Egyesült Államok elnöke bármit megtehet jogkövetkezmények nélkül, akkor korlátozhatja a legfelsőbb bíróság befolyását is, amibe nem fognak belemenni.
Trump ügyvédeinek jogértelmezése szerint az Egyesült Államok elnökét immunitás illeti meg tetteiért, legalábbis addig biztosan, amíg alkotmányos felelősségre vonási eljárás keretében (impeachment) fel nem mentik. Ha ez igaz, akkor az ügyészség nem indíthat eljárást ellene azzal a váddal, hogy megpróbálta megakadályozni a hatalom átadás-átvételét a 2020-as elnökválasztás után, hiszen nem mentették fel impeachment keretében.
Trump jogi álláspontja szerint kötelessége volt, hogy megpróbálja megakadályozni hatalma átadását, mert úgy látta, hogy a szavazás eredményét elcsalták ellenfele Joe Biden javára. Az elsőfokú bíróság azzal érvelt ez ellen, hogy az amerikai elnök nem király, aki azt csinál, amit akar, hanem felelősséggel tartozik a tetteiért. Emellett a szavazás elvesztése után már nem ő volt az elnök, tehát nem az államfőt érintő szabályok vonatkoztak rá. Továbbá éppen az a per tárgya, hogy a választás szabályosságáról rendelkezésre álló minden elérhető bizonyíték ellenére próbálta akadályozni a hatalom átruházásának alkotmányos procedúráját.
A bíróságon szállhat el Trump újraválasztási álma
Jogi szakértők szerint ezt Trump ügyvédei is tudják. Azért hivatkoztak az immunitásra, hogy a főnökük ellen indított per ne kezdődjön el a fellebbviteli eljárás lezárásáig. Ez sok hónapig tarthat, így lenne rá esély, hogy csak az elnökválasztás után induljon el. Ha Trump nyer 2024 novemberében, akkor ebben az esetben megpróbálhatja leállíttatni az ellene folyó eljárást.
A dolog most úgy áll, hogy a legfelsőbb bíróság megvárja a szövetségi fellebbviteli bíróság állásfoglalását az elsőfokú döntés elleni fellebbezésben, amit Trump ügyvédei nyújtottak be. Ez januárban megszülethet. Utána hónapokig tarthat, amíg az amerikai legfelsőbb bíróság napirendjére veszi az ügyet. Csak ezen a testületen múlik, hogy utat nyit-e a per előtt vagy sem. Megakadályozhatja azzal, hogy elfogadja Trump ügyvédeinek érvelését a mentelmi jogról, vagy azzal, hogy sokáig húzza az ügyet véleménynyilvánítása halogatásával.
A Newsweek kért egy véleményt egy másik jogásztól is arról, hogy igaza lehet-e Kirschnernek. Dave Aronberg Palm Beach-i államügyész egyetértett kollégája értékelésével. Szerinte a bíróságok nagyon utálják, ha a peres felek erőtlennek minősítik őket. Trump azzal a felvetéssel, hogy lényegében korlátlan immunitás illeti meg, azt üzeni, hogy a jog, és ezzel a bíróságok felett áll.
Az ügy jelentőségét a legfrissebb közvélemény-kutatások igazolják. Ezek szerint még a republikánus szavazók több mint ötöde is azt mondja, hogy nem szavazna Trumpra, ha az ellene folyó bírósági eljárásokon kiderülne, hogy az amerikai alkotmány fölé helyezte magát.