(Pixabay) |
Emlékeznek még a Brexit-népszavazás történetéből arra a jelenségre, hogy az EU-ból való kiválás mellett kampányoló politikusokat magukat is meglepte a siker, és nem tudtak vele mit kezdeni, nem tudták vagy akarták kihasználni? (Pl. Boris Johnson) Vagy hogy a népszavazást kiíró David Cameronnak végül az államfői székébe került a dolog?
Egyelőre nagyon úgy tűnik, Theresa May mostani miniszterelnöknek is sikerült magát lábon lőni: erősebb felhatalmazást, nagyobb támogatottságot szeretett volna, de csak kisebbet kapott. (A várható eredményekről itt írtunk.) Kudarcának nemzetközi sajtóvisszhangja tragikus, helyenként tragikomikus.
Kemény vagy puha
A választók egyértelműen a hard Brexit (az EU-ból való kilépés kemény, határozott módja) ellen foglaltak állást. Különösen a fiatalok álláspontja egyértelmű – állapította meg a német Frankfurtrer Allgemeine Zeitung (FAZ). May erős és stabil kormányt ígért, ehelyett lehet, hogy egy ideig nem is lesz működőképes kormánya az országnak. A miniszterelnök asszonynak pedig politikai túléléséért is küzdenie kell.
Elvileg a „kemény Brexit”, az EU-ból való kilépés akár kompromisszumok nélkül is komoly gazdasági veszélyekkel járt volna, sokkal komolyabbakkal, mint a „soft”, azaz enyhe, lágy változat. Egyelőre azonban a FAZ cikke sem biztos abban, hogy a soft Brexit valósul meg, abban meg végképp csak óvatosan mernek reménykedni, hogy a Brexit teljesen elmarad.
Stabilitás kellene már
A helyzet képlékeny, az sem biztos, hogy ki fog kormányt alakítani. Már felmerült, hogy új választásokat is kiírhatnak, a jelenlegi kimenetelt egy elemző úgy nevezte, hogy ez volt a legrosszabb verzió. Hiányzik ugyanis a politikai stabilitás, ami fontos lenne a gazdaság számára.
A tőzsde délben látszólag ünnepelte az eredményt, a brit FTSE 100-as index 0,7 százalékos pluszban volt. A font 1,3 százalék körüli leértékelődése miatt viszont ez valójában azt jelenti, hogy dollárban vagy euróban mérve olcsóbbak lettek a brit részvények.
A Brexit-tárgyalások jövője most teljesen bizonytalanná vált. Így véli ezt maga Donald Tusk is, az Európai Tanács elnöke. Sok külföldi lap azonban úgy véli, érezhetően nőtt a valószínűsége annak, hogy az egész Brexit elmarad.
Magához térhet a font
„Visszatért a váratlan” – írta a Pioneer Investments. A hard Brexit megvalósítása szerintük is sokkal nehezebbé vált, Nagy-Britannia tárgyalási pozíciói az EU-val sokat romlottak. Sok minden függ azonban még attól, mi lesz a politikai felállás, a kormány összetétele. (Egyelőre úgy tűnik, hogy a konzervatívok egy északír párt segítségével tudnak kormányt alakítani.)
A bizonytalanság és a romló tárgyalási pozíciók az angol font gyengülése irányába hatnak. A hard Brexit miatt a külföldi közvetlen tőkeberuházások visszaestek, a soft Brexit lehetősége viszont egy részüket visszahozhatja középtávon. Ez a fontra is jótékonyan hathat.
Újabb szög a szélsőjobb koporsójába
Rengeteg külföldi lapvélemény van, amelyek szerint sokan Theresa May távozásáról spekulálnak, még saját párttársai közül is. Szinte teljes egyetértés van abban, hogy a miniszterelnök asszony szörnyű hibát követett el ennek a választásnak a kiírásával, és ez könnyen a székébe kerülhet. Mások megemlítik azt is, hogy nem mellesleg a brit szélsőjobb is totál leszerepelt a választáson, Hollandia és Franciaország után ez újabb jó hír Európának.
A mémek
Karikatúrák, szóviccek persze, mint minden nagy esemény nyomán, most is elöntik az internetet, a közösségi oldalakat. Szakállas már kissé a miniszterelnöknő kapcsán „mayday”-t emlegetni – ezt filmekben gyakran hallhatjuk, és annyit tesz, mint nálunk az S. O. S. Mások szerint „June is the end of may” – júniussal vége a májusnak, avagy May asszonynak. A németeknél az Eiserne Lady – Eiernde Lady szóviccet sütötték el, ahol Eiserne Lady=Vaslady, Eiernde Lady=dülöngélő, ingó lady (a guruló tojás bizonytalan mozgására utaló szóval). Megint másutt Brexit helyett a Mayxit dívik, ami szintén a miniszterelnöknő távozására utal.