Július-szeptemberben az előző év azonos időszakához képest 60 ezer fős növekedéssel 4.451 millió főre, történelmi csúcsra nőtt a foglalkoztatottak száma. Ezzel párhuzamosan 4,1 százalékra csökkent a munkanélküliségi ráta július-szeptember között, ami megegyezik a várakozásokkal. A munkanélküliek száma 7 ezer fővel csökkent az előző 3 havi átlaghoz képest, míg 38 ezer fővel csökkent az egy évvel ezelőttihez képest – közölte a Központi Statisztikai Hivatal a Privátbankárral.
A kormány örül
Varga Mihály szerint a kedvező gazdasági folyamatoknak és a kormány intézkedéseinek köszönhetően döntött újabb rekordot a foglalkoztatottak száma, ezzel már 4 millió 451 ezren dolgoznak Magyarországon.
A nemzetgazdasági miniszter kiemelte, hogy 2010 óta így 741 ezerrel több embernek van munkája, közülük csaknem 560 ezren az elsődleges munkaerőpiacon helyezkedtek el.
Fogynak a szakképzett munkanélküliek?
A Takarékbank elemzője, Horváth András szerint a foglalkoztatás bővülésének az eddig látottakhoz képesti lassulása arra utal, hogy egyre kevesebb a szakképzett, aktívan bevonható potenciális munkavállaló a magyar munkaerőpiacon és kezdi elérni a csúcsát a foglalkoztatottság a munkaerő jelenlegi képzettségi szintjén. Így még inkább hangsúlyosabbá válik az oktatás fejlesztésének és a leszakadó rétegek oktatásba minden áron való bevonásának kérdése, amennyiben a magyar gazdaság fel kíván zárkózni a fejlett európai gazdaságok foglalkoztatási szintjéhez.
Az elemző szerint a foglalkoztatottak száma idén már nem éri el a 4,5 millió főt, erre 2018 nyaráig várnunk kell. Várhatóan tovább csökken a munkanélküliek száma, idén a nyár végére 4 százalékra csökkenhetett a ráta, míg éves átlagban 4,2 százalék lehet ez a szám. Ez az arány 2018-ban éves átlagban 3,8 százalékig süllyed. A képzett munkavállalók hiánya lassíthatja a bővülést, de ez egyben a termelékenység és a hatékonyság fokozását illetve a munkaerőt kiváltó beruházások felfuttatását kényszeríti ki a vállalkozásoknál, ami támogatja mind a bérek, mind a GDP erőteljesebb bővülését.
Gyorsulhatnak az inflációs folyamatok
Ürmössy Gergely, az Erste vezető makrogazdasági elemzője szerint az év további részében is enyhén 4 százalék fölött ingadozhat a munkanélküliek aránya, jövőre pedig folytatódhat a munkanélküliségi ráta lassú ütemű csökkenése. Az év egészére 4,2 százalékos átlagos munkanélküliségi rátát prognosztizál az elemző, jövőre pedig 4 százalék, vagy akár kismértékben az alá csökkenhet a mutató.
A feszes munkaerőpiac segíthet abban, hogy a reálbér növekedési üteme fennmaradjon 2018-ban is, ami a GDP növekedési ütemet erősítheti a növekvő keresleten keresztül. Az emelkedő bérek és az erősödő kereslet idővel az inflációs folyamatokat is érdemben felgyorsíthatja. Az Erste várakozása szerint idén 3,7 százalékkal, jövőre pedig 3,4 százalékkal bővülhet a magyar gazdasági, amihez érdemben hozzájárul majd a háztartások emelkedő vásárlóereje és –hajlandósága. A becslés szerint az infláció idén 2,4 százalék, jövőre pedig 3,4 százalék lehet.