A Markit Economics gazdaságkutató szokásos havi beszerzésimenedzser-indexének értéke nem változott érdemben, a feldolgozóipari és szolgáltatóipari adatokból képzett összetett BMI 53,9 pont lett áprilisra, ez nem jelent lényeges eltérést az előző havitól.
Márciusban 54 ponton állt a mutató értéke, az előzetes adat pedig 53,5 pont volt. Úgy a szolgáltató szektorban, mint a feldolgozóiparban folytatódott a kibocsátás növekedése.
A gazdaságkutató eurózónás BMI és GDP-növekedési indexei / Forrás: markit.com |
Továbbra is jól megy a szolgáltatói szektor
A szolgáltatóipari beszerzésimedzser-index 54,1 pontra csökkent a márciusi 54,2 pontról, de meghaladta az 53,7 pontos előzetes értéket.
A szektor teljesítményének növekedését az új megrendelések gyarapodása támogatta, csakúgy mint márciusban. A BMI mutató 50 pont feletti értéke a vizsgált gazdasági ágazat teljesítményének növekedését, 50 pont alatti értéke pedig zsugorodását jelzi.
A franciák rontják a számokat
Továbbra is Írországban a legerősebb a növekedés, bár az 59,7 pontos kompozit BMI tízhavi mélypontot jelent. A négy legnagyobb euróövezeti gazdaság - a német, a francia, az olasz és a spanyol - már a harmadik egymást követő hónapban mutatott növekedést.
Felülteljesítő volt Spanyolország, ahol az összetett mutató értéke 59,1 pontra, 101 havi csúcsra emelkedett, míg az új megrendelések számának gyarapodása közel 15 éves rekordot döntött meg.
Németországban a márciusi 55,4 pontról 54,1 pontra csökkent az összetett mutató, azaz áprilisban mérsékeltebb ütemű volt a növekedés. Olaszországban viszont tízhavi csúcsra, 53,9 pontra emelkedett a kompozit BMI, míg Franciaországban 50,6 pontot mértek.
Egyelőre jó irányba halad a zóna
A foglalkoztatottság már a hatodik egymást követő hónapban növekedett áprilisban az euróövezetben.
Az eladási árak átlagban tovább csökkentek, igaz, tavaly június óta a legkisebb mértékben, míg a ráfordítási árak a harmadik egymást követő hónapban emelkedtek.
A végleges áprilisi BMI-adatok kissé kedvezőbben az előzetes becsléseknél, és a márciusival összevetve azt mutatják, hogy fennmaradt a gazdasági növekedés üteme - kommentálta a jelentést Chris Williamson, a Markit vezető közgazdásza. Az adatok arra utalnak, hogy az euróövezet a második negyedév elején az első negyedévivel megegyezően 0,4 százalékos negyedéves GDP-növekedést érhetett el.