Az autóiparnak fájni fognak a megmaradt vámok – olvasható az Equilor hétfő reggeli hírlevelében. A Donald Trump által bevezetett, 25 százalékos, importautókra kivetett vámok továbbra is jelentős hatást gyakorolnak az autóiparra, miközben más vámtételek enyhültek.
A szakértők szerint ezek a politikák globálisan több millió darabbal csökkenthetik az autóeladásokat, növelhetik az új és használt autók árait, és több mint 100 milliárd dolláros többletköltséget okozhatnak az ágazatnak. A Goldman Sachs elemzése szerint az új járművek nettó árai az Egyesült Államokban átlagosan 2000-4000 dollárral emelkedhetnek a következő hat-tizenkét hónapban, pusztán a vámköltségeket emelkedése miatt.
A gyártók különböző stratégiákat alkalmaznak a hatások kezelésére; például egyesek dolgozói kedvezményeket kínálnak, míg mások, mint például a Jaguar Land Rover, teljesen felfüggesztették az amerikai szállítmányokat. Az előrejelzések szerint a magasabb költségek és az általános infláció miatt évente akár 2 millióval kevesebb jármű kerülhet eladásra az Egyesült Államokban és Kanadában, ami gazdasági láncreakciókat okozhat.
Az új autók átlagára már most közel 50 000 dollár, amit tovább súlyosbítanak az emelkedő hitelkamatok. A vámok hatására egyes modelleket teljesen kivonhatnak a piacról, miközben a gyártási költségek és az árak növekednek. A Boston Consulting Group becslése szerint az ágazat évente 110-160 milliárd dolláros költségtöbblettel nézhet szembe, ami az amerikai újautó-piac bevételeinek akár 20 százalékát is érintheti.
Az inflációs nyomás és a fogyasztók csökkenő vásárlóereje tovább nehezíti a helyzetet, miközben a vámok strukturális változásokat kényszeríthetnek ki az autógyártás globális elosztásában. Ez a helyzet példátlan kihívás elé állítja az ágazatot, amelynek hosszú távú hatásai még nem teljesen ismertek.
Kapcsolódó hír, hogy a General Motors leépíti tevékenységét. A cég nemrég bejelentette, hogy jelentős változtatásokat hajt végre az ontariói Ingersollban található CAMI összeszerelő üzemben, amely Kanadában az első elektromos járműgyártó létesítmény volt.
A vállalat úgy döntött, hogy csökkenti az elektromos BrightDrop kiszállító furgonok gyártását a kereslet csökkenése és az állomány kiegyensúlyozása miatt. Ennek következményeként az üzem két műszakról egyre áll át, ami 500 munkahely megszüntetését vonja maga után. Az üzem május és október között 20 hétig teljesen leáll, és az akkumulátor-gyártás is rövid szünetet tart április végén. A kanadai Unifor szakszervezet elnöke, Lana Payne szerint ez súlyos csapás lesz a dolgozó családokra az érintett régióban, és felszólította a GM-et és a kormányt, hogy tegyenek lépéseket a munkahelyek védelme érdekében. Payne aggodalmát fejezte ki az Egyesült Államok vámpolitikája és az elektromos járművek technológiai elutasítása miatt, amelyek Kína számára kedvezőbb piaci helyzetet teremtenek.
Fotó: GM
A GM 2023-ban indította el a BrightDrop projektet, de a vártnál alacsonyabb eladások miatt nem érte el a kitűzött bevételi célokat. 2023-ban és 2024-ben csak körülbelül 2000 furgont értékesítettek, ami lényegesen alacsonyabb szám, mint amire a cég számított. Bár a GM elkötelezett az üzem fejlesztése mellett a 2026-os modellévre, azonban a közeljövő kétséges marad. Ez a helyzet rávilágít az elektromos járműpiac globális versenyhelyzetének és az ipar jövőbeli irányának bizonytalanságaira.
(via Equilor)