A legnagyobb brit közvélemény-kutató cég, a YouGov által 1724 brit felnőtt bevonásával elvégzett felmérés kimutatta, hogy az alig több mint egy hónapja hivatalban lévő Truss támogatottságának nettó egyenlege - az elégedettek és az elégedetlenek százalékos arányának különbsége - mínusz 70.
A YouGov részletes adatsora szerint ugyanis tíz válaszadó közül átlagosan mindössze egy mondta azt, hogy jó véleménnyel van a jelenlegi miniszterelnökről, a résztvevők 80 százaléka ugyanakkor kedvezőtlenül - ezen belül 62 százalék nagyon kedvezőtlenül - ítéli meg Liz Truss tevékenységét.
A cég hangsúlyozza, hogy Truss nettó támogatottsági egyenlege egy hét alatt 14 ponttal zuhant.
A friss kutatás adatai szerint a miniszterelnököt az általa vezetett kormányzó Konzervatív Párt szavazói is igen kritikusan ítélik meg. Truss támogatottsága e választói körben mindössze 20 százalékos, a róla kedvezőtlenül nyilatkozó tory szavazók aránya 71 százalék, vagyis Liz Truss támogatottságának egyenlege a kormánypárt híveinek körében mínusz 51 - írja az MTI.
A YouGov kiemeli a felmérés eredményeinek keddi ismertetésében, hogy Truss támogatottsági egyenlege a konzervatív szavazótáboron belül egy hét alatt 26 ponttal - vagyis az országos átlag csaknem kétszeresével - zuhant.
Az előző miniszterelnökről, Boris Johnsonról a vizsgálatba bevont választók összességén belül majdnem háromszor annyian mondtak kedvező véleményt, mint jelenleg hivatalban lévő utódjáról: Johnson támogatottsága 29 százalékos, a vele szemben kedvezőtlen véleményt hangoztatók aránya 65 százalék, így a volt kormányfő nettó népszerűségi egyenlege mínusz 36, fele olyan rossz, mint utódjáé.
A Konzervatív Párt egészének megítélése is igen kedvezőtlen: a YouGov kedden ismertetett adatai szerint a felmérés résztvevőinek mindössze 18 százaléka mondott jó véleményt a kormánypártról, 71 százalékuk ugyanakkor elégedetlen a konzervatívokkal, vagyis a párt nettó támogatottsági egyenlege mínusz 53. Ez kilenc ponttal rosszabb eredmény az egy héttel korábbinál.
Liz Truss és a Konzervatív Párt népszerűségének meredek hanyatlását mindenekelőtt az elmúlt hetek példátlan adópolitikai zűrzavara okozta.
A pénteken menesztett előző pénzügyminiszter, Kwasi Kwarteng szeptember 28-án átfogó adócsökkentési csomagtervet jelentett be, ezt azonban hatalmas - soron kívüli jegybanki intervenciót is igénylő - piaci felfordulás követte, mivel a piaci szereplők nem látták biztosítottnak a 45 milliárd font értékű program finanszírozhatóságát.
Kwarteng utódja, Jeremy Hunt a héten - a modern brit politikatörténetben szinte példátlan szakpolitikai korrekcióval - csaknem az összes adócsökkentési intézkedést visszavonta.
Egybehangzó, nem cáfolt brit médiaértesülések szerint az alsóházi tory frakció a kormány piaci és politikai hitelességét alapjaiban megrendítő adópolitikai fiaskó nyomán már aktívan foglalkozik a vezetőváltás gondolatával.