Az évente nyolc alkalommal kiadott Bézs Könyvben - amely a Fed 12 tagbankjának helyzetértékelését összesíti - azt írták: július-augusztusban továbbra is mérsékelt volt a béroldali nyomás, és ez várhatóan a következő néhány hónapban is így marad. A Fed korábban többször utalt rá, hogy amíg nincs béroldali inflációs nyomás, addig nem indokolt az irányadó kamat emelése.
Már nincs, aki házat építsen Felpörgött a lakásépítés, csakúgy, mint 2007-ben. Akkor aztán kipukkadt az ingatlanlufi, az építők szétszéledtek, de most újra nagy a kereslet, épülnek a házak, csak épp a munkások hiányoznak. A Fed munkanélküliségtől és deflációtól tart, miközben már az ellenkezője zajlik. A Privátbankár elemzése >>> |
Ahol munkaerőhiány van, ott nőttek a bérek
Egyelőre csak a magasan képzett munkaerő esetében - azon belül is elsősorban egyes informatikai és mérnöki állásokban - nőttek a bérek a munkaerőhiány miatt.
Az árak csak mérsékelten emelkedtek, és a fogyasztói kiadások nem változtak érdemben a legtöbb Fed-tagbank illetékességi területén - olvasható a jelentésben, amelyet ezúttal a San Franciscó-i tagbank állította össze az augusztus 29-ig begyűjtött adatokból.
Az infláció immár 4 éve elmarad az amerikai jegybank 2 százalékos céljától, és a Fed pénzügypolitikai döntéshozói vonakodnak kamatot emelni, amíg ebben nincs változás. Az amerikai tartalékbankrendszer hét év után tavaly decemberben fölemelte a zéró közeli szintről az alapkamatot, de ezt a lépést azóta nem követte újabb.
A jelenlegi piaci konszenzus szerint decemberig biztosan nem emel kamatot a Fed. Az intézmény nyíltpiaci bizottsága általában figyelembe veszi a Bézs Könyv megállapításait, amikor meghozza monetáris politikai döntéseit.
A foglalkoztatottsági és inflációs mutatók alapján a kamatemelés mellett érvelt a Fed San Franciscó-i ágának elnöke. Részletek >>>> |