5p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az Európai Bizottság szerint Ukrajna és Moldova EU-tagjelölt lehet többek között azzal a feltétellel, hogy sokat tesz majd a korrupció ellen és a jogállamiság erősítéséért. A döntést a tagjelöltségről az Európai Tanács hozza majd meg a jövő héten. A Bizottság kiállása Ukrajna mellett egyben üzenet Moszkvának, a tagságig viszont még hosszú út vezet – már ha egyáltalán megvalósul valaha.

Egyetlen világos üzenetünk van. Mégpedig az, hogy igen, Ukrajna megérdemli az európai perspektívát. Igen, Ukrajnát tagjelölt országként kell üdvözölnünk

- jelentette ki tegnap Ursula von der Leyen a tagjelöltségről tartott sajtótájékoztatóján Brüsszelben.

Az Európai Bizottság elnöke, aki stílszerűen ukrán színekbe, kék-sárgába öltözött, azt közölte, amire előzetesen számítani lehetett: a Bizottság az uniós tagjelölti státusz megadását javasolja Ukrajna és Moldova számára, Grúziának viszont még várnia kell erre.   

Szimbolikus gesztusok. Ursula von der Leyen sajtótájékoztatója Ukrajna tagjelöltségéről Brüsszelben 2022. június 17-én. Fotó: EPA/OLIVIER HOSLET
Szimbolikus gesztusok. Ursula von der Leyen sajtótájékoztatója Ukrajna tagjelöltségéről Brüsszelben 2022. június 17-én. Fotó: EPA/OLIVIER HOSLET

A kérdésben a tagállami vezetőket tömörítő Európai Tanács dönt majd a jövő heti brüsszeli csúcsértekezletén, a státusz odaítéléséhez az összes tagállam beleegyezése szükséges.

Van miben fejlődni

Korábbi hírek szerint több tagállamnak (például Portugália, Svédország, Dánia, Hollandia) fenntartásai vannak az ukrán tagjelöltséggel kapcsolatban – igaz, Hollandia tegnap jelezte, hogy végül támogatni fogja azt.   

A kétkedők a korrupciót kifogásolják, és úgy vélik, hogy előbb a nyugat-balkáni országok csatlakozási folyamatát kellene előrevinni.

Zoran Milanovic horvát elnök pedig a bejelentés után közölte: a horvát kormánynak feltételül kell szabnia, hogy Bosznia-Hercegovina is még aznap megkapja a tagjelölt státuszt, mivel – mint mondta – biztonsági és minden más értelemben jobb állapotban van, mint Ukrajna. (Bosznia-Hercegovina még csak potenciális tagjelölt.)

Tegnap egyébként az Európai Bizottság elnöke, valamint Várhelyi Olivér szomszédságpolitikáért és bővítésért felelős biztos is jelezte:

korántsem minden rózsaszín, és Ukrajnának számos területen előre kell lépnie. Ezek között említették a korrupció és a szervezett bűnözés elleni küzdelmet, a jogállamisági kritériumokat és az alapvető jogok biztosítását.

Arra az újságírói kérdésre ugyanakkor, hogy Ukrajnát érdemei vagy az orosz invázió miatt ajánlja tagjelöltnek az Európai Bizottság, von der Leyen azt válaszolta: az egész procedúra érdem alapú, Ukrajna pedig már sok mindent elért.

Beszélt arról is, hogy a Bizottság a csatlakozási kérelmet a koppenhágai kritériumok alapján, körültekintően értékelte, Ukrajna pedig bizonyította elkötelezettségét az uniós értékek iránt. Úgy véli, hogy az ország évek óta fokozatosan közeledik az EU-hoz.

Von der Leyen emlékeztetett arra is, hogy az EU-nak 2016 óta társulási megállapodása van Ukrajnával, amely már 70 százalékban átültette az uniós szabályokat, szabványokat és normákat.

A Bizottság közleménye szerint Ukrajna előrehaladást ért el a demokráciát, a jogállamiságot, az emberi jogokat, valamint a kisebbségek tiszteletben tartását és védelmét garantáló intézmények stabilitását illetően, makrogazdasági teljesítménye pedig erős. (Bár ezt a háború nyilván erősen lehúzza.)

Fontos üzenetek

Ezzel együtt nyilvánvaló, hogy Brüsszel döntése szimbolikus és üzenetértékű is: ezáltal is jelzik, hogy Ukrajnának Európában a helye – nem pedig az orosz érdekszférában. (Kijev 2022. február 28-án, tehát négy nappal az orosz invázió megindulása után nyújtotta be EU-csatlakozási kérelmét.)

A mostani döntés fontos szimbólum volt, hogy reményt és perspektívát adjon Ukrajnának és népének. És egyértelműen jelezzük azt is, hogy nem fogadjuk el Oroszország gondolkodását. Ragaszkodunk ahhoz, hogy azok az országok maguk választhassák meg, hova akarnak tartozni

- mondta Valdisz Dombrovszkisz, az Európai Bizottság alelnöke, korábbi lett miniszterelnök.

Üzenetértékű volt az is, hogy a bejelentés előtt egy nappal, csütörtökön közösen látogatott el az ukrán fővárosba négy uniós tagállami vezető: Olaf Scholz német kancellár, Emmanuel Macron francia elnök, Mario Draghi olasz kormányfő és Klaus Iohannis román elnök.

Ukrajna az európai család része

– hangoztatta Kijevben a német kancellár, aki most először ment el az ukrán fővárosba a háború kitörése óta.      

Hosszú még az út

Az EU-csatlakozásig azonban még hosszú út vezet – már ha egyáltalán megvalósul valaha.

A tagjelölti státusztól a tagságig évtizedek eltelhetnek, lásd  török példa      

-mondta korábban Rácz András Oroszország-szakértő lapcsoportunk rendezvényén, a Klasszis Klubban. Törökország 1999-ben kapta meg a tagjelölti státuszt, 2005-ben kezdte meg a csatlakozási tárgyalásokat, amelyek azóta sem zárultak le.

A szakértő szerint ugyanis „egy ennyire szétrombolódott gazdaságú ország”, mint amilyen Ukrajna lehet a háború végére, aligha tudja teljesíteni a tagsági feltételeket.

Évtizedeket emleget Emmanuel Macron (addig egy „párhuzamos európai közösség” létrehozását javasolja a nem EU-tagok számára), valamint számos diplomata is.   

Rácz András is hozzátette ugyanakkor, hogy eközben kiépülhet egy „nagyon szoros szomszédsági viszony” és egy eddiginél mélyebb gazdasági együttműködés Kijev és Brüsszel között. Ukrajna szinte mindent megkaphat majd az EU-tól az utazást, az emberek közötti kapcsolatokat és a gazdaságot tekintve, mégha EU-tag talán nem is lesz.

(A teljes beszélgetést az alábbi videóban tekinthetik meg.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kihúz-e minket a csávából Nagy Márton új elképzelése?
Privátbankár.hu | 2024. április 19. 11:29
A Klasszis Média Lapcsoport állandó szerzője, Bod Péter Ákos volt jegybankelnök, egyetemi tanár, közgazdász a nemzetgazdasági miniszter által jegyzett versenyképességi stratégiát elemzi.
Makro / Külgazdaság Kérdezzen Ön is Medgyessy Pétertől - hétfőn, a Klasszis Klubban
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 15:13
Ehhez nem kell mást tennie, mint ingyenesen regisztrálni az április 22-én, hétfőn 15:30 órakor kezdődő eseményre.
Makro / Külgazdaság Kalapozásba fogott az ukrán kormány Washingtonban
Mester Nándor | 2024. április 18. 15:01
A Világbank és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) tavaszi ülését használja fel az ukrán vezetés, hogy megszerezze a gazdaság stabilizálásához szükséges pénzt vagy annak egy részét. Közben amerikai befektetőkkel is tárgyal az újjáépítési projektekről.
Makro / Külgazdaság Rekordmagas szinten a csehországi személyautó-gyártás
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 14:29
Az első negyedévben éves szinten 11,5 százalékkal 394 443 darabra nőtt a személyautó-gyártás Csehországban - közölte a cseh autóipari szövetség csütörtökön Prágában. A közlemény szerint ez az eddigi legmagasabb első negyedévi termelési adat.
Makro / Külgazdaság Fizethetjük majd a gigantikus kamatokat
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 12:33
A meghirdetett mennyiségnél 20 milliárd forinttal nagyobb összegben, 50 milliárd forintért értékesített 3, 5 és 10 éves lejáratú államkötvényeket, emelkedő átlaghozam mellett csütörtöki aukcióján az Államadósság Kezelő Központ.
Makro / Külgazdaság A háborúnak van egy eddig nem látott veszélye is
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 11:57
Környezeti károkat okozhatnak a rossz kondíciójú, biztosítással nem rendelkező, homályos orosz tulajdoni hátterű árnyékflotta tankerei.
Makro / Külgazdaság Szeretne új autót? Itt vannak az európai piac statisztikái!
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 11:28
Csökkent a forgalomba helyezett új autók száma márciusban az egy évvel korábbihoz képest az Európai Unióban az európai autógyártók szakmai képviseleti szervezete, az ACEA honlapjára csütörtökön fölkerült adatok szerint.
Makro / Külgazdaság Újabb inflációs adatok érkeztek, nézze csak!
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 10:38
Az OECD-országokban februárban átlagosan 5,7 százalék volt az éves infláció, míg az élelmiszer- és energiaárak nélkül számított maginfláció 6,4 százalékra csökkent.
Makro / Külgazdaság Itt van V. Naszályi Márta válasza a Várnegyed fideszes kerületi lapjára
Kormos Olga | 2024. április 18. 08:11
Budapest I. kerületében már jóval az önkormányzati választások kampányhajrája előtt dúlt a harc. A Várnegyed irányításáért már most négyen jelezték indulásukat, miközben V. Naszályi Márta, a Budavári Önkormányzat polgármestere úgy döntött: a kormánypárt kezébe került kerületi lap ellenében saját hírlevelet indít, és feljelenti Sára Botond főispánt. Sorozatunkban a június 9-i önkormányzati választások legérdekesebbnek ígérkező összecsapásait mutatjuk be.
Makro / Külgazdaság Vigyázat! Hatalmas benzinár-emelés közeleg
Privátbankár.hu | 2024. április 17. 10:17
A 95-ös oktánszámú üzemanyag bruttó 7 forinttal kerül többe péntektől, a gázolaj ára viszont 6 forinttal csökken, így utóbbi lesz már olcsóbb.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG