5p

Az Európai Bizottság szerint Ukrajna és Moldova EU-tagjelölt lehet többek között azzal a feltétellel, hogy sokat tesz majd a korrupció ellen és a jogállamiság erősítéséért. A döntést a tagjelöltségről az Európai Tanács hozza majd meg a jövő héten. A Bizottság kiállása Ukrajna mellett egyben üzenet Moszkvának, a tagságig viszont még hosszú út vezet – már ha egyáltalán megvalósul valaha.

Egyetlen világos üzenetünk van. Mégpedig az, hogy igen, Ukrajna megérdemli az európai perspektívát. Igen, Ukrajnát tagjelölt országként kell üdvözölnünk

- jelentette ki tegnap Ursula von der Leyen a tagjelöltségről tartott sajtótájékoztatóján Brüsszelben.

Az Európai Bizottság elnöke, aki stílszerűen ukrán színekbe, kék-sárgába öltözött, azt közölte, amire előzetesen számítani lehetett: a Bizottság az uniós tagjelölti státusz megadását javasolja Ukrajna és Moldova számára, Grúziának viszont még várnia kell erre.   

Szimbolikus gesztusok. Ursula von der Leyen sajtótájékoztatója Ukrajna tagjelöltségéről Brüsszelben 2022. június 17-én. Fotó: EPA/OLIVIER HOSLET
Szimbolikus gesztusok. Ursula von der Leyen sajtótájékoztatója Ukrajna tagjelöltségéről Brüsszelben 2022. június 17-én. Fotó: EPA/OLIVIER HOSLET

A kérdésben a tagállami vezetőket tömörítő Európai Tanács dönt majd a jövő heti brüsszeli csúcsértekezletén, a státusz odaítéléséhez az összes tagállam beleegyezése szükséges.

Van miben fejlődni

Korábbi hírek szerint több tagállamnak (például Portugália, Svédország, Dánia, Hollandia) fenntartásai vannak az ukrán tagjelöltséggel kapcsolatban – igaz, Hollandia tegnap jelezte, hogy végül támogatni fogja azt.   

A kétkedők a korrupciót kifogásolják, és úgy vélik, hogy előbb a nyugat-balkáni országok csatlakozási folyamatát kellene előrevinni.

Zoran Milanovic horvát elnök pedig a bejelentés után közölte: a horvát kormánynak feltételül kell szabnia, hogy Bosznia-Hercegovina is még aznap megkapja a tagjelölt státuszt, mivel – mint mondta – biztonsági és minden más értelemben jobb állapotban van, mint Ukrajna. (Bosznia-Hercegovina még csak potenciális tagjelölt.)

Tegnap egyébként az Európai Bizottság elnöke, valamint Várhelyi Olivér szomszédságpolitikáért és bővítésért felelős biztos is jelezte:

korántsem minden rózsaszín, és Ukrajnának számos területen előre kell lépnie. Ezek között említették a korrupció és a szervezett bűnözés elleni küzdelmet, a jogállamisági kritériumokat és az alapvető jogok biztosítását.

Arra az újságírói kérdésre ugyanakkor, hogy Ukrajnát érdemei vagy az orosz invázió miatt ajánlja tagjelöltnek az Európai Bizottság, von der Leyen azt válaszolta: az egész procedúra érdem alapú, Ukrajna pedig már sok mindent elért.

Beszélt arról is, hogy a Bizottság a csatlakozási kérelmet a koppenhágai kritériumok alapján, körültekintően értékelte, Ukrajna pedig bizonyította elkötelezettségét az uniós értékek iránt. Úgy véli, hogy az ország évek óta fokozatosan közeledik az EU-hoz.

Von der Leyen emlékeztetett arra is, hogy az EU-nak 2016 óta társulási megállapodása van Ukrajnával, amely már 70 százalékban átültette az uniós szabályokat, szabványokat és normákat.

A Bizottság közleménye szerint Ukrajna előrehaladást ért el a demokráciát, a jogállamiságot, az emberi jogokat, valamint a kisebbségek tiszteletben tartását és védelmét garantáló intézmények stabilitását illetően, makrogazdasági teljesítménye pedig erős. (Bár ezt a háború nyilván erősen lehúzza.)

Fontos üzenetek

Ezzel együtt nyilvánvaló, hogy Brüsszel döntése szimbolikus és üzenetértékű is: ezáltal is jelzik, hogy Ukrajnának Európában a helye – nem pedig az orosz érdekszférában. (Kijev 2022. február 28-án, tehát négy nappal az orosz invázió megindulása után nyújtotta be EU-csatlakozási kérelmét.)

A mostani döntés fontos szimbólum volt, hogy reményt és perspektívát adjon Ukrajnának és népének. És egyértelműen jelezzük azt is, hogy nem fogadjuk el Oroszország gondolkodását. Ragaszkodunk ahhoz, hogy azok az országok maguk választhassák meg, hova akarnak tartozni

- mondta Valdisz Dombrovszkisz, az Európai Bizottság alelnöke, korábbi lett miniszterelnök.

Üzenetértékű volt az is, hogy a bejelentés előtt egy nappal, csütörtökön közösen látogatott el az ukrán fővárosba négy uniós tagállami vezető: Olaf Scholz német kancellár, Emmanuel Macron francia elnök, Mario Draghi olasz kormányfő és Klaus Iohannis román elnök.

Ukrajna az európai család része

– hangoztatta Kijevben a német kancellár, aki most először ment el az ukrán fővárosba a háború kitörése óta.      

Hosszú még az út

Az EU-csatlakozásig azonban még hosszú út vezet – már ha egyáltalán megvalósul valaha.

A tagjelölti státusztól a tagságig évtizedek eltelhetnek, lásd  török példa      

-mondta korábban Rácz András Oroszország-szakértő lapcsoportunk rendezvényén, a Klasszis Klubban. Törökország 1999-ben kapta meg a tagjelölti státuszt, 2005-ben kezdte meg a csatlakozási tárgyalásokat, amelyek azóta sem zárultak le.

A szakértő szerint ugyanis „egy ennyire szétrombolódott gazdaságú ország”, mint amilyen Ukrajna lehet a háború végére, aligha tudja teljesíteni a tagsági feltételeket.

Évtizedeket emleget Emmanuel Macron (addig egy „párhuzamos európai közösség” létrehozását javasolja a nem EU-tagok számára), valamint számos diplomata is.   

Rácz András is hozzátette ugyanakkor, hogy eközben kiépülhet egy „nagyon szoros szomszédsági viszony” és egy eddiginél mélyebb gazdasági együttműködés Kijev és Brüsszel között. Ukrajna szinte mindent megkaphat majd az EU-tól az utazást, az emberek közötti kapcsolatokat és a gazdaságot tekintve, mégha EU-tag talán nem is lesz.

(A teljes beszélgetést az alábbi videóban tekinthetik meg.)

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Az ukránok felé billen a legfrissebb matek, előzik az oroszokat
Privátbankár.hu | 2024. december 22. 10:11
Az ukrán vállalatok alkalmazkodtak a katasztrofális üzleti környezethez, így a gazdaság külföldi támogatását kihasználva működőképesek maradtak. Egy évig még amerikai támogatás nélkül is kihúzhatják.
Makro / Külgazdaság Valakinek 394 milliárd forintos ajándékot hozhat a Jézuska
Privátbankár.hu | 2024. december 22. 09:19
Különleges éve volt a szerencséseknek 2024 az Egyesült Államokban, ugyanis a Mega Millions játékban, ami a magyarországi ötöshöz lottóhoz hasonlít, sokan lettek multimilliomosok.
Makro / Külgazdaság Magyarország is szeretne róla példát venni, Németországból viszont egy pofon jöhet
Privátbankár.hu | 2024. december 22. 08:22
Az OECD elkészítette a különböző országokra vonatkozó GDP-előrejelzéseit. India jókora előnnyel vezeti a mezőnyt. 
Makro / Külgazdaság „Nem vagyok biztos benne, hogy megvan az a 280 milliárd forint” – milyen csontvázak vannak Matolcsy György szekrényében?
Privátbankár.hu | 2024. december 21. 14:35
Úgy tűnik, szabad elvonulást engedélyezett Matolcsy Györgynek Orbán Viktor, cserébe a távozó jegybankelnök is szépeket mond róla búcsúzóul. De mi van, ha esetleg mégis megkapargatják kicsit az ügyeit, például a a Kúria és az Alkotmánybíróság döntése szerint „közpénz-jellegüket el nem vesztett” milliárdokat kezdik keresni?
Makro / Külgazdaság Több tucatnyian kerültek kórházba romlott osztriga miatt
Privátbankár.hu | 2024. december 21. 14:05
Több mint 80 beteg lett rosszul, miután nyers osztrigát ettek a Los Angeles-i étterembemutató rendezvényén. 
Makro / Külgazdaság Egy napja nem kap olajat több uniós ország sem a Barátság vezetéken keresztül
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 19:35
Magyarország is érintett, de a vezetéket üzemeltető orosz cég nem reagál.
Makro / Külgazdaság 4122 milliárdos hiánycéllal, 100 milliárdos tartalékkal vág bele Magyarország 2025-be – megszavazták a költségvetést
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 12:22
Megszavazták a jövő évi költségvetést, vajon utoljára még jól számolt Varga Mihály?
Makro / Külgazdaság Karácsony előtt még jön egy kellemetlen meglepetés a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 11:56
Szombattól változás jön az üzemanyagáraknál.
Makro / Külgazdaság A miniszterelnök szerint is bajban leszünk, ha januárban nem lő ki a magyar gazdaság
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 08:48
Repülőrajtot kell venni 2025-ben, ez a siker kulcsa Orbán Viktor szerint. Donald Trump miatt is aggódik a kormányfő, derült ki pénteki rádiós megszólalásából.
Makro / Külgazdaság Mekkora fizetésre számíthat Magyarországon jövőre az átlagember?
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 08:30
Jelentős emelkedést mutatnak a magyarországi fizetések. Ahogy a reálbérmutató is szépen nőtt, amire nagy szükség is volt a tavalyi esés után. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG