3p
Nekünk viszont az egy főre jutó GDP és az egyéni fogyasztás alapján sem lehet okunk a büszkeségre.
Az egy főre jutó bruttó hazai termék alakulása (GDP)

Nincs nagy meglepetés, tavaly is Luxemburg volt az Európai Unió leggazdagabb tagállama: az egy főre jutó bruttó hazai termék (GDP) és az egy főre jutó tényleges egyéni fogyasztás (AIC) alapján is toronymagasan vezet a nyugat-európai nagyhercegség a 28 tagú közösségben. A lista másik oldalán is változatlan a helyzet: tavaly is Bulgária volt az unió legszegényebb országa, csakúgy mint az elmúlt négy évben.  Az enyhe javulás ellenére Bulgáriának még mindig hatalmas a lemaradása a középmezőnyhöz képest is – derült ki az Európai Unió statisztikai hivatalának közleményéből.

Magyarország mindkét kategóriájában a lista utolsó negyedébe került. Az egy főre jutó GDP 1 százalékponttal csökkent az előző két évhez képest, míg az egy főre jutó tényleges egyéni fogyasztás nem változott. Az uniós átlag a 100 százalék, ehhez képest az euróövezetben az egy főre jutó hazai össztermék 105 százalék, az egy főre jutó tényleges egyéni fogyasztás pedig 106 százalék volt tavaly.

A listavezető Luxemburgban az egy főre jutó GDP 267 százaléka volt az uniós átlagnak, míg a második helyezett Írország - jócskán lemaradva – 117 százalékos eredményt ért el. Az utolsó helyezett Bulgáriában ez az arány mindössze 48 százalékot tesz ki.

Összesen 11 tagállamban haladta meg az uniós átlagot az egy főre jutó GDP:

Luxemburg, Írország, Hollandia: (128 százalék)
Ausztria (126 százalék),
Dánia (125 százalék),
Svédország (124 százalék),
Németország (123 százalék),
Belgium (118 százalék),
Finnország (109 százalék),
Nagy-Britannia (108 százalék)
Franciaország (105 százalék)

Az átlagnál legfeljebb 30 százalékponttal alacsonyabb kategóriába ugyancsak 10 ország került be:

Olaszország (96 százalék),
Málta (95 százalék),
Spanyolország (92 százalék),
Csehország (88 százalék),
Szlovénia (83 százalék),
Ciprus (81 százalék),
Portugália (77 százalék),
Szlovákia (77 százalék),
Litvánia (75 százalék)
Észtország (74 százalék)

Az ennél rosszabbul teljesítő országok:

Lengyelország (69 százalék),
Görögország, Magyarország (67 százalék),
Lettország (65 százalék),
Horvátország, Románia (59 százalék),
Bulgária (48 százalék)

És milyen a jólét?

Bár az egy főre jutó GDP-t gyakran használják az országok jóléti szintjének mutatójaként, ez nem mindig alkalmas a háztartások életszínvonalának mérésére. Erre a célra használják az egy főre jutó tényleges egyéni fogyasztási adatokat (AIC). A mutató szerint is Luxemburg az első, az EU-s átlag 137 százalékával és Bulgária az utolsó az átlag 53 százalékával. A többi ország átlaga az alábbi grafikonon tekinthető meg:

Grafikon: amcharts.com

Kifutunk az időből? Az EU már sürgeti a Brexit-tárgyalásokat

Nincs vesztegetni való idő, mielőbb meg kell kezdeni a Brexit-tárgyalásokat. A további késlekedéssel ugyanis nő a kockázata annak, hogy megállapodás nélkül szűnik meg a brit EU-tagság, ami mindkét fél számára káros lenne - mondta az Európai Bizottság Brexit-ügyi főtárgyalója. Tovább >>>

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Akik tejben-vajban fürösztik az olimpiai bajnokaikat
Privátbankár.hu | 2024. július 26. 14:46
A párizsi olimpián szerzett magyar arany 55 millió forint állami jutalommal jár. Utánanéztünk, melyik ország biztosít élethosszig tartó jólétet bajnokainak és hol nincs kultúrája a legeredményesebbek anyagi elismerésének. 
Makro / Külgazdaság Bejött Kim Dzsongunnek a barátkozás Putyinnal?
Privátbankár.hu | 2024. július 26. 11:59
Hosszú ideje először látszik növekedni az észak-koreai GDP.
Makro / Külgazdaság Mit reagál a benzinár a Kormányinfóra?
Privátbankár.hu | 2024. július 26. 10:58
Miután a Kormányinfón arról volt szó, hogy veszélyben Magyarország ellátásbizontsága, kijöttek a szombattól érvényes üzemanyagárak.
Makro / Külgazdaság A briteken nevethetünk, a románokat irigyelhetjük
Privátbankár.hu | 2024. július 26. 09:47
Ha az autóipar júniusi teljesítményét nézzük.
Makro / Külgazdaság Vajon képes lesz-e Magyar Péter maga köré egy jó csapatot szervezni? Horn Gábor szerint ez az igazi kérdés - videó
Csabai Károly | 2024. július 26. 09:33
A Republikon Alapítvány kuratóriumának elnökével a Klasszis Klubban átbeszéltük az új Európai Parlament múlt heti megalakulásának a Fidesz-re és az azt tömörítő Patrióták Európáért frakcióra nézve szokatlanul diszkriminatív személyi, szervezeti döntéseit. De esett szó természetesen arról, vajon Magyar Péter és az immár általa elnökölt Tisza Párt győzhet-e a 2026-os országgyűlési választásokon. S mi lehet a következménye az önkormányzati voksolás után Budapesten kialakult patthelyzetnek, csődbe mehet-e Budapest? A Klasszis Klub 4. évfolyamának 55. adását most visszahallgathatja.
Makro / Külgazdaság Ez már az ukrán csőd kezdete? A Fitch szerint az lehet
Privátbankár.hu | 2024. július 26. 09:11
Leminőstette a Fitch Ukrajnát.
Makro / Külgazdaság A budapestiek már házasodni sem akarnak
Privátbankár.hu | 2024. július 26. 08:49
Ez is kiderül a KSH legfrissebb népességmozgalmi adataiból. Vidéken még házasodnak az emberek, gyereket viszont mindenhol keveset vállalnak.
Makro / Külgazdaság Megint lett újabb 23 ezer magyar munkanélküli
Privátbankár.hu | 2024. július 26. 08:31
Pedig a foglalkoztatottak száma is közel ennyivel nőtt.
Makro / Külgazdaság Átlép Orbán Viktor feje felett Donald Tusk, már a lengyel uniós elnökségre készül
Mester Nándor | 2024. július 25. 19:01
Sok más mellett rendezni és dinamizálni akarja a kétoldalú viszonyt Lengyelország Ukrajnával. A lengyel agrárgazdák egyezkednének, de védik a piacaikat, első körben a közlekedés és a szállítás lehet kitörési pont. 
Makro / Külgazdaság Óriási meglepetés jött a tengerentúlról
Privátbankár.hu | 2024. július 25. 15:52
A második negyedévben az első negyedévit és az elemzői várakozásokat is meghaladó mértékben nőtt az Egyesült Államok bruttó hazai terméke (GDP) a washingtoni kereskedelmi minisztérium gazdasági kutatóintézete, a Bureau of Economic Analysis (BEA) csütörtöki jelentése szerint.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG