Az egy főre jutó bruttó hazai termék alakulása (GDP) |
Nincs nagy meglepetés, tavaly is Luxemburg volt az Európai Unió leggazdagabb tagállama: az egy főre jutó bruttó hazai termék (GDP) és az egy főre jutó tényleges egyéni fogyasztás (AIC) alapján is toronymagasan vezet a nyugat-európai nagyhercegség a 28 tagú közösségben. A lista másik oldalán is változatlan a helyzet: tavaly is Bulgária volt az unió legszegényebb országa, csakúgy mint az elmúlt négy évben. Az enyhe javulás ellenére Bulgáriának még mindig hatalmas a lemaradása a középmezőnyhöz képest is – derült ki az Európai Unió statisztikai hivatalának közleményéből.
Magyarország mindkét kategóriájában a lista utolsó negyedébe került. Az egy főre jutó GDP 1 százalékponttal csökkent az előző két évhez képest, míg az egy főre jutó tényleges egyéni fogyasztás nem változott. Az uniós átlag a 100 százalék, ehhez képest az euróövezetben az egy főre jutó hazai össztermék 105 százalék, az egy főre jutó tényleges egyéni fogyasztás pedig 106 százalék volt tavaly.
A listavezető Luxemburgban az egy főre jutó GDP 267 százaléka volt az uniós átlagnak, míg a második helyezett Írország - jócskán lemaradva – 117 százalékos eredményt ért el. Az utolsó helyezett Bulgáriában ez az arány mindössze 48 százalékot tesz ki.
Összesen 11 tagállamban haladta meg az uniós átlagot az egy főre jutó GDP:
Luxemburg, Írország, Hollandia: (128 százalék)
Ausztria (126 százalék),
Dánia (125 százalék),
Svédország (124 százalék),
Németország (123 százalék),
Belgium (118 százalék),
Finnország (109 százalék),
Nagy-Britannia (108 százalék)
Franciaország (105 százalék)
Az átlagnál legfeljebb 30 százalékponttal alacsonyabb kategóriába ugyancsak 10 ország került be:
Olaszország (96 százalék),
Málta (95 százalék),
Spanyolország (92 százalék),
Csehország (88 százalék),
Szlovénia (83 százalék),
Ciprus (81 százalék),
Portugália (77 százalék),
Szlovákia (77 százalék),
Litvánia (75 százalék)
Észtország (74 százalék)
Az ennél rosszabbul teljesítő országok:
Lengyelország (69 százalék),
Görögország, Magyarország (67 százalék),
Lettország (65 százalék),
Horvátország, Románia (59 százalék),
Bulgária (48 százalék)
És milyen a jólét?
Bár az egy főre jutó GDP-t gyakran használják az országok jóléti szintjének mutatójaként, ez nem mindig alkalmas a háztartások életszínvonalának mérésére. Erre a célra használják az egy főre jutó tényleges egyéni fogyasztási adatokat (AIC). A mutató szerint is Luxemburg az első, az EU-s átlag 137 százalékával és Bulgária az utolsó az átlag 53 százalékával. A többi ország átlaga az alábbi grafikonon tekinthető meg:
Grafikon: amcharts.com |
Kifutunk az időből? Az EU már sürgeti a Brexit-tárgyalásokat Nincs vesztegetni való idő, mielőbb meg kell kezdeni a Brexit-tárgyalásokat. A további késlekedéssel ugyanis nő a kockázata annak, hogy megállapodás nélkül szűnik meg a brit EU-tagság, ami mindkét fél számára káros lenne - mondta az Európai Bizottság Brexit-ügyi főtárgyalója. Tovább >>> |