Mit mutatnak a számok? A májusi nagy szám után júniusra jócskán visszaesett az építőipari termelés volumene: szezonálisan és munkanappal kiigazítva 7,5 százalékkal volt alacsonyabb. Az egy évvel korábbi adatokhoz képest ugyan van növekedés, de lényegesen kisebb: míg májusban 28,7 százalékkal nőtt a termelés volumene, addig júniusban már csak 9,8 százalékkal. Az építőipar termelői árak 2,3 százalékkal emelkedtek. Részletek >>> |
Párdi Zsófia, a Társaság a Lakásépítésért, Lakásfelújításért Egyesület (TLE) projektvezetője a KSH adataira reagálva elmondta, az adatokból látszik, hogy az építőipari termelés nőtt, és azon belül az épületek építése is emelkedett, ami szintén kedvező.
Az építőipar fontos ágazata a lakásépítés, a húzóágazat szerepét még nem nyerte vissza, de talán elindult abba az irányba.
Gabler Gergely, az Erste Bank Hungary vezető elemzője szerint az építőipari termelés júniusi 9,8 százalékos bővülése erőteljes visszaesést mutat az előző hónapokhoz képest, amikor 20-30 százalék fölötti növekedés volt, bár a havi statisztikában nagyok a kilengések - tette hozzá.
Leginkább az épületek terén volt lassulás, az egyéb építmények főcsoportja viszont továbbra is nagyon erős növekedést hozott. Ez azt mutatja a szakértő szerint, hogy továbbra is az uniós pénzből finanszírozott állami infrastrukturális projektek húzzák a növekedést.
Kitart a lendület
Koji László, az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) alelnöke szerint az egy éve indult pozitív folyamatok tovább tartanak az ágazatban, még akkor is, ha júniusra lassult a növekedés üteme, 10-14 százalék közötti éves növekedést valószínűsít. Hozzátette, hogy az építőipar lendülete kitart, bár az alágazatok nem egyformán teljesítenek: az épületek építésére kötött szerződésállomány 9 százalékkal kisebb az egy évvel korábbinál. Szerinte az ebből adódó feszültség akkor oldható, ha uniós forrásból beindítható projektekből lesz új megrendelése ezeknek a cégeknek.