Úgy tűnik, tényleg leteheti fegyvereit a rakétaember, az Amerikai Egyesült Államok szerint ugyanis Észak-Korea hivatalosan is bejelentette: Kim Dzsongun kész tárgyalóasztalhoz ülni Donald Trump amerikai miniszterelnökkel a nukleáris program megszüntetésének ügyében – írja a Reuters.
Az utóbbi időben a két ország titkos megbeszéléseket folytatott, amely során Phenjan közvetlenül is megerősítette szándékát az eddig elképzelhetetlennek tűnő tárgyalásokkal kapcsolatban – mondta a Reutersnek egy neve elhallgatását kérő amerikai tisztviselő. A Koreai Köztársaság küldöttsége március 5-én találkozott Phenjanban az észak-koreai vezetővel. A tárgyalások során megállapodás született arról, hogy a két ország vezetője csúcstalálkozót tart.
Váratlan látogatást tesz az őrült diktátor Hét éve nem volt ilyen magas szintű diplomáciai látogatója Kínának Észak-Koreától. Részletek >>> |
Dél-Korea múlt hónapban tett látogatást Washingtonban, hogy átadja a rezsim üzenetét az amerikai vezetésnek. Trump meglepő módon szinte rögtön bejelentette, készen áll mihamarabb tárgyalni az USA-t fenyegető atomprogramról. AZ egyelőre kérdés, mit is ért pontosan Észak-Korea a nukleáris program feladása alatt, Washington mindenesetre a teljes program végleges leépítését szeretné.
Ez volt az első közvetlen bejelentés
Mindezidáig a rezsim csak Dél-Koreán keresztül fejezte ki ezzel kapcsolatos szándékát. Korábban dél-koreai elnök nemzetbiztonsági tanácsadója, Csung Jui-jong rövid nyilatkozatában közölte: az észak-koreai vezetés készen áll feladni nukleáris programját, Kim Dzsongun pedig elkötelezett az atomfegyver-mentesítés mellett, amennyiben az országot érő katonai fenyegetések ügyét rendezik és erre biztonsági garanciát is kap. A tanácsadó hozzátette: az észak-koreai vezető a lehető leggyorsabban szeretne találkozni az amerikai elnökkel. Kim a tárgyalási készségéről levelet is küldött Donald Trumpnak, aki elfogadta a meghívást a csúcstalálkozóra. Erről részletesebben is olvashatsz ide kattintva >>>
Az politikájában éles fordulatot vett diktátor a közelmúltban a kínai elnökkel találkozott, erősítve ezzel a békés megoldások felé fordulást. Az észak-koreai vezető egy történelmi találkozón tárgyalt a nemrég teljhatalmúvá tett Hszi Csin-ping elnökkel, ahol a kínai kormány közlése szerint egyebek mellett ígéretet tett arra, hogy meglépi a nukleáris leszerelést és ténylegesen leül tárgyalni Amerikával. Erre válaszul Kína megígérte, hogy fenntartja a „barátságot” a világtól izolált szomszédjával.
Óriási előrelépés a béke felé: történelmi tettre készül Kim Dzsongun Nagyon komoly lépést tett a világ az észak-koreai helyzet békés megoldása felé. Tovább >>> |
Az elszigetelt ország hírügynöksége egyébként a találkozó összefoglalójában nem tett említést arról, hogy Kim megígérte volna a denuklearizációt Kína ugyanakkor korábban baráti viszont ápolt a dinasztiával, másfelől a kínai párt - miután már sok évtizede van hatalmon - igen tapasztalt az ilyen helyzetek kezelésében, valószínűleg tisztában vannak Kim Dzsongun összes lehetséges trükkjével, melyeket éppen ezért velük meg sem próbál eljátszani.
Jó ötlet találkozni?
A két elnök találkozója elég ellentmondásos a szakértők szerint, ezt egy politikai elemző foglalta össze a CNBC-nek nyilatkozva. Szerinte az egyik legfőbb probléma, hogy Trump kevéssé érti az észak-koreai komplex politikai rendszert. Ezzel szemben az észak-koreaiak jó alaposan felkészültek, úgy jelennének meg a tárgyalásokon, hogy az összes szóba jöhető témakör minden részletét alaposan tanulmányozták, mindenre lenne valamilyen frappáns, esetleg meghökkentő mondanivalójuk.
Az amerikai elnökök korábban is lemondták az észak-koreai diktátor-dinasztia tagjaival való találkozást, tartván attól, hogy csak saját presztízsét növelné az aktuális kedves vezető, tárgyalási eredmények nélkül. A szakértő szerint azt, hogy ezt kezelni tudják, alacsonyabb rangú diplomaták csoportjának kéne kidolgozni egy megfelelő tervet, de erre a hátralévő idő nem elegendő.
Ettől fogva komoly kockázata van a csapdába futásnak, és ez nem azért kellemetlen, mert nem történik megegyezés, esetleg nem jutnak semmire, hanem azért, mert ha az amerikai elnök találkozik az észak-koreai diktátorral, ezzel gyakorlatilag elismeri őt, és ettől eddig minden elődje ódzkodott.
Begyűjtötte az első trófeát Kim Dzsongun A hirtelen békeoffenzívára váltó észak-koreai diktátor máris elérte, hogy nagy elismerést kapjon: a kínai elnökkel rázhatott kezet és fotózkodhatott. A nagy szomszéd számára így már nem közellenség, hanem megbecsült államfő a korábban sok fejfájást okozó rakétaember. Mi lehet a ravasz taktika lényege? További részletek a Privátbankár.hu-n. >>> |