Mégis levenné a kést Orbán Viktor nyakáról az Európai Bizottság?
Brüsszeli források szerint közel a megállapodás, amelynek nem feltétele például az Európai Ügyészséghez való csatlakozás sem.
Augusztus végére elkészülhetnek azok a végleges tervek a magyar kormány részéről, amikre már az Európai Bizottság is igent mondhat majd, így nem lesz politikai akadálya annak, hogy a kormány akár még idén elkezdje felhasználni a pénzt - értesült az Azonnali az Európai Bizottság és a magyar kormány közti tárgyalások menetére ráláltó forrásoktól.
A lap szerint "fel sem merült" az Európai Bizottság részéről, hogy a megegyezés feltételévé tegyék Magyarország csatlakozását az Európai Ügyészséghez, és a miniszterelnök tusványosi beszéde sem téma Brüsszelben.
Mint ismeretes, a megegyezés tétjei az a sokmilliárd euró, amely Magyarországnak járna az uniós helyreállítási alapból, illetve az uniós költségvetésből.
Az Azonnali úgy tudja, hogy a megegyezés keretében a diplomás átlagbér 80 százalékára nőhetnek a hazai pedagógusbérek. A problémát az okozza csupán, hogy a magyar kormány ezt 2028-ra érné el, a Bizottság viszont jóval hamarabb szeretné látni a pedagógusbérek emelését, ráadásul ezek értékállóságára is garanciát kér.
Ennek ellenére a lap szerint
"minden bizonnyal megszületik a megállapodás, mivel most már tényleg eddig soha nem tapasztalt nyitottságot és rugalmasságot tapasztalnak az Ágostházy Szabolcs államtitkár vezette magyar tárgyalódelegációtól."
A Bizottság pozitívan értékelte a már benyújtott két, a korrupciós ügyekről, valamint a jogszabályok előkészítéséről szóló törvényjavaslatot is.
Az idő mindenesetre szorít, mivel ha év végéig nem születik meg a megállapodás, akkor a helyreállítási alap teljes összegétől (3400 milliárd forintnyi kedvezményes kamatozású hitel és 2100 forint vissza nem térítendő támogatás) eleshet Magyarország.