5p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Csökkent a különbség az elmúlt év során a világ vezető fejlett országai (G7) és nagy feltörekvő gazdaságai (BRICS) között a vállalkozások számának növekedési üteme tekintetében – derült ki az RSM International nemzetközi pénzügyi és adótanácsadó hálózat legújabb „Business Births and Death” felméréséből. Az aktív cégek köre a BRICS országokban 1,2 millió, míg a G7 országokban közel félmillió társasággal bővült, a csoportokon belül azonban jelentős különbségek tapasztalhatók.

Míg 2007 és 2011 között a BRICS-országokban az új vállalkozások keletkezésének üteme hétszer nagyobb volt, mint a G7-országokban, 2012-ben csökkent a különbség, már csupán két és félszeres ez az arány. A BRICS országokbeli (Brazília, Oroszország, India, Kína, Dél-Afrika) működő vállalkozások átlagos éves növekedési üteme (CAGR) 4,9 százalékos volt, míg a G7 államaiban 1,9 százalék. Előbbi gazdasági körben ez 1,2 milliós, míg utóbbi országokban 531 ezres növekedést jelentett a működő vállalkozások számában.

„Miközben felmérésünk egyértelmű konvergenciát mutat a BRICS- és a G7-országokban működő vállalkozások számának növekedési üteme között, a csoportokon belül hatalmas szórás figyelhető meg” – emelte ki Kalocsai Zsolt, az RSM DTM Hungary elnök-vezérigazgatója.

A globális gazdaság törékeny

Kalocsai Zsolt. Fotó: RSM-blog

A G7-országok többsége mérsékelt ütemű nettó növekedést produkált a működő vállalkozások számában 2011/2012 viszonylatában. A csoporton belül kiugró volt Franciaország teljesítménye (16,7%), míg Kanadában jelenős csökkenés volt tapasztalható (-13,6%). A BRICS-országok közül Kína volt az egyetlen, amelyben a cégek számának jelentős növekedése volt tetten érhető (9,1%) ebben a periódusban, s ezzel még tovább nyílt az olló a régió többi országához képest.

Az elemzés során vizsgált országok közel harmadában csökkent az aktív vállalkozások száma, miközben egyes szektorokban – például a kis- és nagykereskedelmi, ill. tanácsadói szektorokban, amelyekben alacsonyak a belépési korlátok - továbbra is jelentős a növekedés. „Az építő rombolás és a tőke újraelosztása a hatékonyabb már működő, valamint az induló vállalkozások körében jelentős szerepet játszik a fejlődésben, azonban a globális gazdaság törékeny marad. A következő évben az óvatos optimizmus lehet jellemző, ugyanis a magánbefektetők és a vállalatok továbbra is elővigyázatosan reag&aacut e;lnak a kormányzati intézkedésekre és a makrogazdasági mutatók alakulására” – mutatott rá Kalocsai Zsolt.

Hol indulnak új cégek?

Az RSM nemzetközi hálózatának elemzése rámutatott arra, hogy mely iparágak azok, ahol a legtöbb új vállalat indul el; ezek pedig a kis- és nagykereskedelmi, ill. tanácsadói szektorok. Ezzel szemben a pénzügyi szolgáltatások, és a gyáripar relatív kis mértékben járulnak hozzá az új vállalatok létrehozásához, mivel a pénzügyi szabályozás és az alacsony kereslet továbbra is szűkíti ezen piacokat. Az elemzés rávilágít arra, hogy a jól irányzott kormányzati beavatkozások jelentősen tudják növelni a startup cégek túlélési arányait, amelyeknek elsősorban időre és tőkére van szükségük ahhoz, hogy versenyelőnyeiket kiaknázva fenntartható növekedést tudjanak elérni.

A vizsgált 38 ország közül a leggyorsabb ütemű, 16,7 százalékos növekedést elérő Franciaország teljesítménye nagyrészt az új kisvállalkozások alapítását megkönnyítő „Auto Entrepreneur” programnak volt köszönhető, ezt mutatja az is, hogy az újonnan indított vállalkozások fele kettő, vagy kevesebb embert foglalkoztat. A G7 országai közül az Egyesült Államok, Japán, Németország és az Egyesült Királyság mérsékelt növekedést mutatott a működő vállalkozások számában, átlagos éves növekedési ütemük erősödött a korábbi évekhez képest. Ezzel szemben Olaszországban 0,3 százalékkal csökkent a vállalkozások száma ugyanezen időszak alatt (2011/2012), Kanadában pedig 13,6 százalékkal, amely a leggyengébb mutató a 38 ország közül.

Mi a helyzet Magyarországgal


A BRICS-országok körében 2011-2012 között a vállalkozások létrejöttének növekedését Kína vezette, amely a működő vállalkozások számát tekintve messze megelőzte az USA-t is. Brazília mutatója ugyan 5,2 százalékról 3,4-re csökkent, de ez még mindig jó teljesítmény tekintve, hogy a csoport minden többi tagjánál visszaesés volt tapasztalható. Oroszországban 0,4, Indiában 3,2, Dél-Afrikában pedig 10 százalékos volt a visszaesés aránya.

A BRICS körön kívül a fejlődő országokban összesen 53 ezerrel nőtt a vállalkozások száma, míg a G7 csoporton kívüli fejlett országok körében a cégek száma 843 ezerrel csökkent. „Szűkebb régiónkon belül Horvátországban lendült meg az új cégalapítások száma, az Uniós csatlakozásnak köszönhetően. Szlovéniában a gyártás és az építőipar területén lendült meg az új cégek száma. 

Magyarországon 2011 és 2012 között kismértékben, 1,1 százalékkal nőtt az aktív társaságok számának nagysága a KSH adatsora szerint, 2012 és 2013 között pedig stagnálás látszik a legutóbb publikált adatok alapján - tette hozzá Kalocsai Zsolt.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Mikor lesz Rogán-per vagy felcsúti per? Ligeti Miklós a Rogán-botrányról és az elszámoltatás buktatóiról
Izsó Márton - Litván Dániel | 2025. január 18. 10:37
Orbán Viktornak is helye lenne azon a szankciós listán, amelyre Rogán Antalt feltették? Bíróság elé állhat a NER legnagyobb hatalmú minisztere? Ligeti Miklóst, a Transparency International jogi igazgatóját ezeken a kérdéseken túl egy esetleges Magyar Péter-kormány lehetőségeiről is kérdeztük az elszámoltatás és a felelősségrevonás területén a Klasszis Podcast friss adásában.
Makro / Külgazdaság GDP, olajár, infláció: kijött az IMF jóslata
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 15:46
A tavaly októberben vártnál 0,1 százalékponttal gyorsabban, 3,3 százalékkal nő idén a globális gazdaság a Nemzetközi Valutaalap (IMF) pénteken kiadott prognózisa szerint. A jövő évre vonatkozó 3,3 százalékos GDP-növekedési várakozás nem változott. Tavaly a globális gazdaság 3,2 százalékkal nőtt.
Makro / Külgazdaság Visszavágták az osztrák GDP-előrejelzést
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 14:31
Lefelé módosította 2029-ig terjedő osztrák GDP-növekedési előrejelzését a Wifo gazdaságkutató intézet pénteken publikált prognózisában.
Makro / Külgazdaság A fővárosi csatornákat is meghódítja Csányi Sándor cégbirodalma
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 11:55
A milliárdos bankvezér érdekeltségének az ellenzéki vezetésű fővárosi önkormányzattal lett közös biznisze.
Makro / Külgazdaság Infláció: drágul a benzin, így minden drágább lesz
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 10:32
Szombaton tovább emelkednek a kutak nagykereskedelmi árai.
Makro / Külgazdaság Nyereséges, de kockázatos, amit a magyarok az orosz energiahordozókkal tesznek
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 10:03
Az újabb szankciók komoly kihívás elé állíthatják az oroszokat, tovább nehezedhet az energiahordozók importja. A háborús agresszor országnak közben égető szüksége lenne a bevételekre a harcok folytatásához.
Makro / Külgazdaság Hűtlen kezelés? Megszólalt az Integritás Hatóság gyanúsított elnöke
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 08:45
Bíró Ferenc szerint az ügyészségi eljárás volumene és időtartama is indokolatlan volt.
Makro / Külgazdaság A kínai édesítő tönkreteszi az európai ipart, visszamenőleg is büntettek
Privátbankár.hu | 2025. január 16. 17:33
Az EU dömpingellenes vámokat vetett ki az ázsiai országból behozott eritritolra, ami sokáig érvényben marad.
Makro / Külgazdaság Magyar cég is megnyalná a sóbizniszt Romániában
Bózsó Péter | 2025. január 16. 15:21
A Salrom romániai monopóliumát két új cég akarja megtörni – az egyiket Magyarországról irányítják.
Makro / Külgazdaság Az üzemanyag-fogyasztás 2024-es számai nem derűsek
Privátbankár.hu | 2025. január 16. 14:45
Tavaly 0,5 százalékkal több motorbenzin és 1,4 százalékkal kevesebb gázolaj fogyott a kiskereskedelmi forgalomban, mint 2023-ban, így az üzemanyag-fogyasztás átlagosan 0,6 százalékkal csökkent.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG