A kormány a lakáshitelesekéhez hasonló segítséget nyújt a gépjármű-devizahiteleseknek, jelentette be Varga Mihály. A tárcavezető elmondta, a kabinet hamarosan dönt a gépjármű-devizahitelek forintosításáról, amely a jelenleginél kedvezőbb feltételeket biztosít majd az érintetteknek. A miniszter emlékeztetett rá, a devizában nyújtott gépjármű- és személyi hitelek állománya közel 300 milliárd forint, a szerződések száma pedig meghaladja a 200 ezret - áll a közleményben.
--
A forint stabilizálódott a múlt hetinél jóval erősebb szinteken: egy euróért 308-at kell adni belőle. A dollár is kissé csökkent a forinthoz képest, 280-ig. Az olajár megállíthatatlanul esik, az arany is a mélyben, a forint tartja a kamatdöntés után elért erőt. Az európai piacok a sikeres görög parlamenti szavazásnak örülnek, Amerikában viszont már messze nem olyan szép a helyzet, úgy tűnik az Apple sem nő az égig, így az indexek sem. A stabil forint és az eső olajár kedvezőek a hazai benzinárak alakulása szempontjából: várhatóan árcsökkenés elé nézhetünk.
--
Még egy jó hír az autósoknak: percalapú casco-biztosítást vezet be az Aegon Biztosító. A megoldás a keveset autózóknak hozhat nagy megtakarítást, mert állásidőben nem számítja a töréskár-kockázatot, amely a legnagyobb díjtétel.
--
Idén májusban a kiskereskedelmi forgalom volumene 5,4 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest. Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben 1,4, a nem élelmiszer-kiskereskedelemben 9,9, az üzemanyag-kiskereskedelemben 5,6 százalékkal emelkedett az értékesítés naptárhatástól megtisztított volumene. Ürmössy Gergely, az Erste Bank elemzője szerint a nem élelmiszer-kiskereskedelmi forgalom csaknem 10 százalékos bővülése jelzi, hogy a háztartások most pótolják az elmúlt években elhalasztott vásárlásokat. Hozzátette ugyanakkor, hogy a májusban is gyengélkedő élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelem részben a vasárnapi boltbezárás eredménye.
--
Az EU tagságról szóló brit népszavazással kapcsolatban eddig csak a brit gazdaság sorsa és maga a brit egység, vagyis Skócia kiválása, avagy bennmaradása volt kérdéses, de felmerült egy újabb, igen lényeges hatás. London ugyanis ma a világ legfőbb pénzügyi piaca, különösen a devizákban, és ez veszélybe kerülhet. London most a devizapiacok koronázatlan királya. A világ teljes devizakereskedelmének 41 százaléka zajlik ott. A londoni devizakereskedők most kétszer annyi eurót adnak és vesznek, mint a 19 eurózóna tag ország együttvéve, és több dollárt, mint maga az Egyesült Államok. Tulajdonképpen ez elsőre egész hihetetlennek tűnik, ha összevetjük az ország világgazdasági szerepével, nem is beszélve a font viszonylag kis jelenőségéről az euró és a dollár mellett. A kilépéssel való fenyegetés nem kockázatmentes: épp most láttuk a görögöknél, hogy a nyomásgyakorlás és a népszavazás rosszul is elsülhet. Persze Görögország és a fejlett, gazdag Nagy-Britannia között nem vonható párhuzam, de ha hiba csúszik a számításokba, és a népszavazás fordítva sül el, jön a Brexit, megy a devizapiac.
--
Így is népszerű azonban az ország, legalábbis a munkavállalók körében. Egy hatalmas, kilencmillió álláskeresőt tartalmazó adatbázisban pár hét alatt kétszeresére nőtt azon görögök száma, akik Nagy-Britanniában keresnek munkát. Egyben lekörözik a portugálokat, lengyeleket és franciákat is. Pont akkor ugrott meg a görög álláskeresők száma a CV-library.co.uk adatbázisában, amikor néhány hete Görögországban tőkekorlátozásokat vezettek be és bezárták a bankokat, tőzsdét – írja a Bloomberg. A brit internetes adatbázis igen széleskörű lehet, nemrég ünnepelte, hogy az álláskeresők száma túllépte a kilencmilliót.
--
Dicséretet kaptunk Brüsszeltől: Magyarország élelmiszer-biztonsági szempontból továbbra is jól szerepel: az EU gyorsriasztási rendszerében tett bejelentések kevesebb, mint 0,9 százaléka kapcsolódott hazánkban előállított termékhez – derült ki az Európai Bizottság (EB) nemrég publikált jelentéséből.
