A hitelminősítő egyben megerősítette az Egyesült Államok hosszú futamidejű szuverén kötelezettségeinek lehetséges legjobb, "AAA" besorolását és a rövid távú adósságok "F1 plusz" osztályzatát.
A negatív kilátás a bejelentéshez fűzött elemzés szerint azt tükrözi, hogy miután eredmény nélkül végződött az 1200 milliárd dolláros deficitcsökkentési terv kidolgozásával megbízott kétpárti kongresszusi bizottság tárgyalássorozata, a Fitch egyre kevésbé bízik olyan államháztartási intézkedések megfelelő időzítésű életbe léptetésében, amelyek az amerikai közfinanszírozás fenntartható pályára állításához és az amerikai "AAA" adósosztályzat fenntartásához szükségesek.
A Standard & Poor's már augusztusban, vagyis jóval a kongresszusi bizottság munkájának befejezése előtt leminősítette az amerikai államadós-besorolást, "AAA"-ról "AA plusz"-ra. Az S&P azzal a véleményével indokolta a döntést, hogy az államháztartási konszolidációs terv, amely az államadósság-limit emeléséről folytatott kongresszusi vita lezárásaként jött létre, elégtelen a középtávú amerikai államadósság-pálya stabilizálásához.
A Fitch Ratings az amerikai kilátás negatívra rontásának hétfői bejelentéséhez fűzött elemzésében kiemelte, hogy továbbra is az Egyesült Államoké a világ egyik legtermelékenyebb gazdasága. Ezt tükrözi, hogy az egy főre jutó jövedelem jelentősen meghaladja a többi nagy, "AAA" besorolású gazdaság fejenkénti átlagát. Az amerikai államadósság változatlanul globális kockázati mérce, és ennek megfelelően az Egyesült Államok finanszírozási rugalmassága és adósságtűrő kapacitása egyetlen más országéval sem vethető össze. Az amerikai dollár elsődleges globális tartalékvaluta-státusa és az amerikai kincstárjegypiac mélysége minimálisra csökkenti a finanszírozási kockázatokat, és alátámasztja az alacsony költségű államháztartási finanszírozást - áll a hitelminősítő elemzésében.
A Fitch Ratings ugyanakkor közölte, hogy felülvizsgált költségvetési előrejelzése szerint az Egyesült Államok bruttó szövetségi államadósság-rátája az évtized végére eléri a hazai össztermék (GDP) 110 százalékát, és az ilyen szintű állami eladósodottság már nem lenne összeegyeztethető az "AAA" adósosztályzat fenntartásával, az amerikai gazdaság minden erőssége ellenére sem.
A hitelminősítő szerint az ilyen magas államadósság korlátokat szabna az anticiklikus költségvetési politika mozgásterének, és így az amerikai kormány azon képességének, hogy válaszintézkedéseket tegyen jövőbeni gazdasági és pénzügyi válságok esetén.
A Fitch Ratings közölte, hogy a negatív kilátás "50 százaléknál valamivel nagyobb" esélyt jelez az Egyesült Államok leminősítésére kétéves időtávon belül. A cég ugyanakkor jelezte azt is, hogy ha az amerikai gazdaságot nem érik további sokkok, akkor 2013 végéig valószínűleg nem hoz döntést az amerikai adósbesorolás módosításáról, és majdani döntésében figyelembe fogja venni, hogy a jövő évi elnökválasztás és a következő kongresszusi választások után milyen deficitcsökkentő stratégia lát napvilágot. A hitelminősítő szerint azonban ha 2013-ban sem születik hiteles hiánycsökkentési terv, és ha romlanak a gazdasági-költségvetési kilátások, az valószínűleg az Egyesült Államok szuverén adósbesorolásának leminősítését eredményezné.
A tőzsdén még nem sejtették
A Fitch bejelentése a tőzsde zárása után érkezett, így nem rondított bele a hét nap veszteség után nagy lendülettel erősödő amerikai börzék teljesítményébe. Ahogy arról beszámoltunk, a jó hangulat egyértelműen a sikeres Fekete Pénteknek volt köszönhető. Az amerikaiak a karácsonyi szezon első hétvégéjén 52,4 milliárd dollárt költöttek el a boltokban, fejenként átlagosan 398,62 dollárt költve, szemben a tavalyi 365,34 dollárral. Erősítették a részvénypiaci optimizmust az Európából érkező hírek is: a befektetők egyre nagyobb reményt látnak az adósságválság átfogó rendezésére.
A Dow Jones ipari átlag azaz 2,59 százalékkal, az S&P 500 2,93 százalékkal, a Nasdaq Composite 3,52 százalékkal erősödött.