6p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Annyira sikerült stabilizálni az ukrán gazdaságot, hogy a különböző állami és kormányzati szervek szinte havonta javítják a jövő évi előrejelzéseket. Egyelőre tehát hatnak a külföldi pénzek és a hatékonyan működő vállalatok jól alkalmazkodtak a súlyos körülményekhez. Volodimir Zelenszkij elnök azonban még mindig óvatos és elérte, hogy a parlament az eddig tervezetteknél is több pénzt különítsen el a honvédelemre, a fegyvergyártásra és a belbiztonsági kiadásokra.

A háború pusztításairól rendszeresen értesülő külső szemlélők, de még a gazdasági folyamatokkal hivatásszerűen foglalkozók előtt is meglepő kép alakult ki így 2023 őszének derekára. Azt kapják a számítógépeikre üzenetként, hogy egyre több ágazat talál magára Ukrajnában, a jegybank egy éven belül már harmadszor emeli a jövő évi GDP-előreljelzését, csökken az alapkamat, aktivizálódnak a pénzintézetek és lejtőn van az infláció is. 

A hrivnya  dollárhoz és euróhoz mért árfolyama is stabilizálódott. Fotó: Ukrán Nemzeti Bank
A hrivnya dollárhoz és euróhoz mért árfolyama is stabilizálódott. Fotó: Ukrán Nemzeti Bank

A fogyasztás persze még mindig nem érte el az utolsó békeév (2021) szintjét, de az is felfelé indult az idei nyár elején, s azóta is növekvő pályán van. Például mind többen szeretnének jelzáloghitelt felvenni, a nyugati megyékbe telepített vállalkozások pedig a működési vagy kisebb csoportjuk a beruházási hitelekkel akar előre menni.

Az Ukrán Nemzeti Bank (NBU) a múlt hét végén a szeptemberi 20-ról 16 százalékra vitte le az alapkamatot. Júliusban még 22 százalékos volt ez az érték, amit az orosz támadás után pár hónappal, 2022 júniusában 10-ről 25 százalékra vitt fel. Ugyancsak október utolsó teljes hetében jött ki az idei GDP-re vonatkozó jegybanki előrejelzés, ami megint csak jobb lett, mint pár hónapja gondolták. Tavasszal még 2, de júliusban már 2,9 százalékot jósoltak, most pedig 4,9 százalékos növekedésre és az év utolsó hónapjára 5,8 százalékra eső inflációra számítanak 2022 decemberéhez képest.

Ami a GDP jövő évét illeti, az NBU tavasszal még 4,3 százalékot jósolt, aztán a nyáron már „közelebb került a földhöz” és 3,5 százalékban jelölte meg a várható bővülést, ám az ősz közepén fordult a kocka, most ismét javította, igaz, csupán 3,6 százalékra. A gazdasági minisztérium nem ennyire óvatos, ennél is optimistább és 5 százalék körüli növekedésre számít. 

Januárban még 18,7 százalékos pénzromlási ütem látszott 2023-ra. Aztán az év első felének vége felé az egész éves inflációról már azt nyilatkozták a jegybank vezetői, hogy az valahol 15 százalék környékén lesz. Szeptemberben 10,6 százalékot jelöltek meg, most október vége felé pedig 9-10 százalék közé tették az egész évre vonatkozó tempót. Jövőre tovább gyalulják ezt, a friss jelentés szerint már nem 9,6, hanem csak 8,5 százalékos lesz ez az érték 2023-hoz képest. 

A jövő évi költségvetést első olvasatban már két hete elfogadta az ukrán parlament. Erről az alábbi cikkben részletesen írtunk.


 
Közben azonban pontosítottak több tételt az idei közkasszán, részben az inflációval növelve azokat. Volodimir Zelenszkij elnök nyomására egyes nem életfontosságú kategóriák kárára 322,6 milliárd hrivnyával (1 hrivnya= 9,9 forint) növelték a védelmi és belbiztonsági kiadásokra szánt pénzeket. A pluszösszeg túlnyomó részét (303 milliárd hrivnya) a hadsereg, az elhárítás, a felderítés, a belügyi tárca, az állami speciális kommunikációs ügynökség és a belbiztonságért felelős részleg kapja. A szociális kiadásokra 16,5 milliárd, a külügyi tevékenységre 1,3 milliárd hrivnyával szánnak többet. Az oktatás 572 millió hrivnyát, az állami ingatlanalap csak 43 millió hrivnyát kap pluszban, míg a kulturális terület mindössze 18 millióra számíthat.

Az NBU alelnöke a napokban arról számolt be, hogy stabilizálódik az országos pénzügyi rendszer, ennek egyik jele, hogy a tavalyi 6 után idén már 24 bankokon kívüli pénzügyi szolgáltató adott be működés megkezdésére vonatkozó kérvényt. Köztük vannak hitelközvetítők, zálogházak és biztosítók is. Összesen két tucat ilyen kérvényt kezeltek, ennek felét elutasították, a többit most vizsgálják. Január óta megnőtt az engedélyeket megújítani szándékozó pénzügyi vállalkozások száma: most 70 ilyet tartanak számon, többségük már évek óta a piacon van.

Természetesen minden megfigyelő tudja, hogy Ukrajna a fent jelzett és javulást mutató adatokat önerőből nem tudta volna elérni és a jövőben is kell a külföldi köldökzsinór. Az Európai Unió épp a múlt héten utalta át a makrofinanszírozási segítség újabb, 1,5 milliárd eurós csomagját. Más nemzetközi szervezetek emberei rendszeresen megfordulnak Kijevben, hogy finomítsák az általuk nyújtott hitelek és támogatások feltételeit, ami közül az egyik legfontosabb a korrupcióellenes konkrét lépések ellenőrzése.

Az eddig megszavazott és részben már folyósított sok milliárd eurós vagy dolláros hitelek egy része az állami gépezet és az infrastruktúra működtetésére, az állami alkalmazottak fizetésére érkezett vagy fog érkezni. A múlt héten viszont aláírtak egy másik, kifejezetten a termelést támogató szerződést is, amiről az Interfax Ukraine hírügynökség számolt be. A Világbankhoz tartozó International Finance Corporation (IFC), az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) valamint az amerikai állami International Development Finance Corporation (IDFC) 480 millió dolláros hitelt ad az Ukrajnában működő és ott a legnagyobb, nemzetközi hátterű csirkegyárnak, az MHP nevű agrárholdingnak.

A hitelt azért folyósítják, hogy a társaság újrafinanszírozhassa korábbi kölcsönét és kötvényprogramját, továbbá energetikai fejlesztéseket és a tápszerellátást segítő beruházást valósítson meg. Az EBRD a félmilliárdos összeg rá eső részére külön állami garanciát kapott több nyugat-európai uniós országtól, valamint Kanadától, az Egyesült Államoktól és az Egyesült Királyságtól.

Az MHP 28 ezer embert foglalkoztat, s noha a háború kitörése után pár hónapig voltak kisebb leállások, a működést mind a mai napig fenntartotta, sőt, kissé növelni is tudta. A holding 2500 kistermelővel áll üzleti kapcsolatban, ezen kívül mintegy 2000 kisboltot szolgál ki feldogozott hústermékeivel.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Donald Trump elhagyja Amerikát – óriási üzleteket üthet nyélbe
Privátbankár.hu | 2025. május 11. 08:54
Újraválasztása óta második hivatalos külföldi útjára készül.
Makro / Külgazdaság Azért van egy dolog, amiben jót tett Trump a kínaiakkal
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 12:40
Áprilisban folytatódott a fogyasztói és termelői árak csökkenése Kínában a nemzeti statisztikai hivatal szombati jelentése alapján, ami a vámháborúnak is betudható.
Makro / Külgazdaság László Csaba: Meglepődnék, ha nem kattana bilincs az MNB-alapítványok miatt valakinek a csuklóján
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. május 10. 10:43
A volt pénzügyminiszter, közgazdász, egyetemi tanár a május 7-ei élő műsorunk vendége volt. A Klasszis Klub Live 5. évfolyamának 75. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Csak remélhetjük, velünk is azt teszik az amerikaik, mint a németekkel
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 10:20
Megerősítette Németország lehetséges legjobb osztályzatát a Moody's, amely május végén dönt Magyarország hitelminősítéséről.
Makro / Külgazdaság Elképesztő, mi történik a hazai benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 08:13
A közép- és kelet-európai régión belül a gázolaj már csak Ausztriában drágább, mint nálunk – derül ki a szintén a Klasszis Médiához tartozó laptársunk friss Mfor Üzermanyagár-figyelőjéből.
Makro / Külgazdaság Bődületes nagyságúra nőtt Kína devizatartaléka
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 17:41
Kína devizatartaléka, amely a legnagyobb a világon, áprilisban tavaly szeptember óta a legmagasabbra szintre, 3282 milliárd dollárra nőtt a márciusi 3241 milliárd dollárról – közölte az ország devizafelügyelete (SAFE).
Makro / Külgazdaság Az árrésstop ugyanúgy visszaüthet, mint tette azt az árstop?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 15:21
A vártnál magasabb áprilisi inflációs adatra a Nemzetgazdasági Minisztérium és az Országos Kereskedelmi Szövetség mellett reagáltak az elemzők. 
Makro / Külgazdaság Csak nem rólunk vesznek példát az olaszok?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 12:47
Nemcsak nálunk mérséklődött az ipari termelés csökkenése márciusban, hanem a dél-európaiaiknál is.
Makro / Külgazdaság Jó hírt fújt be a szél a magyar gazdaság legfontosabb exportpiacáról
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 11:46
Márciusban hosszú idő után nőttek a német elektromos-digitális ágazat megrendelései.
Makro / Külgazdaság Itt a bejelentés: ennyiért tankolhatunk a hétvégén
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 10:04
A nagykereskedelmi árak nem változnak, így a benzinkutakon múlik, elmozdítják-e a 95-ös oktánszámú benzin és a gázolaj árát.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG