3p
Majdnem 25 évvel vagyunk a Berlini Fal 1989. november 9-ei leomlása után. Egy tanulmány azt állítja, hogy az alacsonyabb bérek, magas munkanélküliség, elvándorlás ellenére Kelet-Németország felzárkóztatása ugyanakkora gazdasági csoda volt, mint Nyugat-Németországé a hatvanas, hetvenes években.

A Német Fejlesztési Bank (KfW) vezető közgazdásza, Klaus Borger és csapata szerint Kelet-Németország megismételte a hatvanas-hetvenes évek Nyugat-Németországának híres gazdasági csodáját – írja az Alapblog interjúja.

Az utóbbi negyedszázadban, 1989-től kezdődően a volt NDK-ban azonos induló feltételek mellett pontosan akkora nagyságban és ütemben növekedett a gazdaság, annak teljesítő ereje és termelékenysége, mint az NSZK-ban az 1959 utáni 25 évben. A nyolcvanas évek végére minden tekintetben nagyon elmaradottá vált NDK-ból mára Európa 14. legfejlettebb területe lett, amely pillanatok kérdése, és utoléri Olaszországot, Spanyolországot.

Keletnémet munkások 1961-ben. (Német Szövetségi Archívum, Wikimedia Commons)

Az KfW számításai szerint mintegy nettó 1600 milliárd eurójába került eddig a német államnak és a – főként – nyugat-német polgároknak az egyesítés. Más becslések még nagyobb összegekről szólnak.

Más kérdés, hogy ez a keletnémeteket nem igazán vigasztalja, hiszen húsz-huszonöt százalékkal kevesebbet keresnek még mindig, mint nyugat-német honfitársaik.  A nyugatnémetek 25, a keletnémetek 15 százaléka nyilatkozik úgy, hogy neki személy szerint több hátrányt, mint előnyt hozott a Fal leomlása utáni időszak Németországban. Ám a felmérések szerint a kelet- és nyugatnémetek nyolcvan százaléka messze több pozitív, mint negatív következményt lát az országegyesítésben.

Figyelemre méltó, hogy a 30 évesnél fiatalabbak esetében a keletnémetek 96 százaléka, a nyugatnémetek 66 százaléka fenntartás nélkül híve a német egységnek. Az utóbbi 66 százalékos adat  értelmezéséhez nem árt emlékeztetni rá, hogy a volt NSZK területén az elmúlt 25 évben mintegy kétmillió török és más, túlnyomó részt ifjú emigráns kapott német állampolgárságot. (Az utóbbi időben pedig legalább százezer magyar is ott dolgozik – a szerk.) A közvélemény-kutatásokba óhatatlanul beépült az ő véleményük is – írja az interjú.

Nyugat-Németországban 1959-ben (a nyugatnémet gazdasági csodának nevezett korszak kezdő évében), Kelet-Németországban pedig 1989-ben volt – euróra és mai árakra vetítve – 12 ezer euró a GDP egy főre lebontva. Huszonöt évvel később ez az adat – mindkét helyen – pontosan megduplázódott (24 ezer euró/főre). Az NSZK csodaszámba vett gazdasági fejlődési üteme egy kicsit sem volt erőteljesebb, mint Kelet-Németországé. Ezért jár ki a volt NDK teljesítményének a Második Gazdasági Csoda megnevezés – mondja a szakértő.

Lipcse, Drezda, Jéna, Berlin, Kelet-Németország nagy városai egyre inkább olyan csúcstechnológiai és egyéb kutató-fejlesztő központokká válnak, amelyek előbb-utóbb meghatározó jelentőségűvé válnak. Az említett keletnémet városok életminősége minden tekintetben jobb, mint az északnyugati német városoké, amit a tanulmány adatokkal támaszt alá – írja az Alapblog.

1991-ben az épphogy megszűnt NDK-ban dolgozók a nyugatiak termelékenységének alig több mint harmadát – 35 százalékát – tudták csak felmutatni. Ma a 76 százalékát. A bérek is átlagosan 25 százalékkal alacsonyabbak. Eközben több mint kétmillió keletnémet vándorolt át Nyugatra, mert ott többet keresett, vagy mert ott talált munkát.

(A teljes interjú itt olvasható.)

(Fotó: 123rf.com)


A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság A francia kormányválság váratlan hatása: európai energiaválság közeleg?
Bózsó Péter | 2024. december 5. 19:11
A francia állami energiatermelés eddig olcsó áramárakat biztosított, exportra is.
Makro / Külgazdaság Lázár János örülhet, a szomszédok fűje sem zöldebb
Privátbankár.hu | 2024. december 5. 11:35
Gyorsult az euróövezeti építőipari aktivitás visszaesése novemberben.
Makro / Külgazdaság Lecsap a NAV-kommandó
Privátbankár.hu | 2024. december 5. 11:08
Az adóhivatal fokozottan ellenőrzi a játékokat.
Makro / Külgazdaság A románok megint látványosan ránkvertek
Privátbankár.hu | 2024. december 5. 10:23
Háromszor jobban nőtt a kiskereskedelem októberben keleti szomszédunknál, mint nálunk.
Makro / Külgazdaság Újabb Rogán Antalt bosszantó dolog történt
Privátbankár.hu | 2024. december 5. 09:32
Szeptemberről októberre romlott a külkereskedelmi mérleg aktívuma.
Makro / Külgazdaság Trump csak fenyegetőzik, vagy valóban berobbant egy vámháborút?
Privátbankár.hu | 2024. december 5. 08:51
E kérdés megválaszolása a magyar gazdaság számára is döntő jelentőséggel bír.
Makro / Külgazdaság Rejtélyes kór szedi az áldozatait Kongóban
Privátbankár.hu | 2024. december 5. 06:21
 Eddig 79-en haltak meg az influenzaszerű tünetekkel járó betegségben.
Makro / Külgazdaság Brüsszelhez közel udvarol hitelért az Orbán-kormány
Privátbankár.hu | 2024. december 4. 14:05
A pénzügyminiszteri székét jövő márciusban jegybankelnökire cserélő Varga Mihály a luxembourgi székhelyű Európai Beruházási Bankkal egyeztetett.
Makro / Külgazdaság Kiderült, hogyan változnak csütörtöktől a benzinárak
Privátbankár.hu | 2024. december 4. 10:51
A héten csütörtökön nem változnak a hazai üzemanyagárak, a nagykereskedelmi árakat tekintve.
Makro / Külgazdaság Black Friday: olcsón, de sokat vásároltak a magyarok, a Temu a kedvenc
Privátbankár.hu | 2024. december 4. 09:00
 A Revolut legfrissebb belső adatai alapján az idei Black Friday ismét rekordokat döntött a magyar vásárlók körében.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG