6p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Orbán Viktor Tusnádfürdőn arról beszélt, hogy nehéz idők várnak az európai gazdaságra, Németországban pedig egy nem piaci elvű kormány kerülhet hatalomra. Utánanéztünk, hogy mennyiben indokoltak a miniszterelnök aggodalmai Európa legerősebb gazdaságát tekintve, mit jelenthet a nem piaci elvű kormány, illetve kell-e tartani a német befektetők visszafogásától.
Orbán Viktor Tusnádfürdőn 2019. július 27-én. MTI/Koszticsák Szilárd

Borús jövőképet festett Európa gazdaságáról Orbán Viktor múlt hétvégén Tusnádfürdőn, a 30.  Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktáborban.

Nehéz idők?

Az európai gazdaságra minden elemzés és minden elemzésre alapot adó számadat szerint nehéz idők várnak. Nehéz idők jönnek. A kérdés nem az, hogy jönnek-e, hanem az, hogy mennyire lesznek nehezek. És az én személyes véleményem az, hogy nagyon nehezek lesznek.

A miniszterelnök utalt arra is, hogy kormányának a gazdasági mellett politikai kockázatokkal is számolnia kell.

Nyugat-Európában a gazdasági növekedés tovább lassul majd, sőt itt-ott el is akad. Németországban jól láthatóan nem piaci elvű CDU–zöld koalíció előkészítésének munkálatai zajlanak – ez mégiscsak Európa legnagyobb gazdasága –, vagyis arra kell felkészülnünk, hogy a legfontosabb partnereinknél, a nyugat-európai országoknál nem úgy fejlődik majd a gazdaság, nem úgy növekszenek majd, ahogyan azt mi szeretnénk. Tehát most Magyarország számára a legfontosabb, hogy egy új útvonalat tervezzen 2020-ra és 2021-re.

Megnéztük, hogy mennyire megalapozottak a miniszterelnök aggodalmai az "EU motorja", Németország tekintetében.

Lassul a növekedés

Ami a gazdasági kilátásokat illeti, idén valóban tovább fog lassulni a német GDP-növekedés üteme a német kormány, a helyi elemzőintézetek és a nemzetközi szervezetek várakozásai szerint.

A Bundesregierung és az Európai Bizottság egyaránt 0,5 százalékos bővülést prognosztizál. A Bundesbank, az OECD és a Nemzetközi Valutaalap ennél némileg jobb eredményre számít (0,6, 0,7, illetve 0,8 százalékra), míg a német elemzőintézetek 0,5 és egy százalék közötti plusszal számolnak.

Összehasonlításul: 2018-ban még 1,5, 2016-ban és 2017-ben pedig 2,2-2,2 százalékos növekedést regisztráltak. A mostanihoz hasonlóan alacsony, 0,5 százalékos bővülés utoljára 2012-ben és 2013-ban volt.

A német gazdaság kilenc egymás követő évben növekedett, a bővülés azonban veszített a lendületéből

- állapította meg a Német Statisztikai Hivatal év elején. A növekedést elsősorban a háztartások fogyasztása és az állami kiadások táplálták, de még ezek bővülése is elmaradt az elmúlt három év értékeitől, és csökkent az export növekedésének üteme is.

Félnek a recessziótól

A Spiegel a napokban már arról írt, hogy „a recessziótól való félelem” a munkaerőpiacot is elérte. Az új munkaerő iránti igény sok üzemben egyértelműen visszaesett: júliusban a szövetségi munkaügyi ügynökség állásbarométere az elmúlt két év legalacsonyabb szintjére csökkent.

Az új munkaerő iránti kereslet még mindig nagy, de érezhetően gyengült

-közölte az ügynökség. Szerintük ennek hátterében a globális konjunktúra gyengülése, az amerikai elnök, Donald Trump által indított kereskedelmi háború és a Brexit áll. Ősszel az amúgy rekordalacsony munkanélküliség is növekedésnek indulhat.

Rossz ómen az is, hogy a fogyasztói hangulatot jelző barométer több mint kétéves mélypontra csökkent, „a német gazdaság legfontosabb mutatója”, a helyi cégek állapotát és várakozásait tükröző Ifo-index pedig több mint hatéves mélyponton van.

A gazdasági barométer a recesszió irányába mutat

- mondta a lapnak Thomas Gitzel, a VP Bank vezető közgazdásza.

Fordulhat a kocka

A német kormány és az elemzőintézetek többsége (június végi adatok szerint) ugyanakkor azt várja, hogy jövőre megfordul a trend, azaz ismét gyorsulni fog a növekedés.

2020-ban a legpesszimistábbak (OECD, Bundesbank) is 1,2 százalékos bővüléssel számolnak. A Nemzetközi Valutaalap 1,4, a Bundesregierung és az Európai Bizottság 1,5 százalékos pluszt vár, a német elemzőintézetek pedig még ennél is nagyobb, 1,6 és kettő százalék közötti növekedést prognosztizálnak.

Ezzel együtt a Bundesbank júniusi jelentésében a külső kockázatokra figyelmeztet, amelyek miatt romolhatnak a kilátások, és könnyen lehetséges, hogy lefelé kell majd korrigálni az előrejelzéseket.

Felértékelődhet Magyarország?

A miniszterelnök másik megjegyzése (Németországban nem piaci elvű CDU–zöld koalíció készül) arra utalhat, hogy a magyar kormány nem csak a gazdasági, hanem a politikai környezet romlásától és annak következményeitől is tart – tehát esetleg attól, hogy egy új német kormány kevésbé fogja magyarországi befektetésekre ösztönözni a német cégeket.

Az ezt firtató kérdésünkre Gulyás Gergely a szerdai Kormányinfón ugyanakkor azt válaszolta: egy kereszténydemokrata-zöld koalíció inkább felértékelheti Magyarországot, mivel ide lökheti a német viszonyokkal elégedetlen cégeket:

Én fordított következtetésre szoktam jutni a Miniszterelnök úr által említett politikai jövendölésből, amit én is valószínűnek tartok, tehát egy esetleges kereszténydemokrata-zöld koalíció következményeiből. Az ugyanis a német gazdaságot nem ösztönözné arra, hogy otthon maradjon.

A Miniszterelnökséget vezető miniszter úgy véli: míg a korábbi német kormányok megfelelően képviselték a német gazdaság érdekeit Európában, addig ebben a tekintetben már most is változás van, ami „drámaivá fog válni” egy kereszténydemokrata-zöld kormány alatt.

(A német vállalatvezetők) soha politikai vezetéssel és kormánnyal kapcsolatosan olyan kritikusan nem fogalmaztak, mint ahogy azt manapság szokták tenni. És sokkal szívesebben jönnek Közép-Európába, egyáltalán nem csak Magyarországra egyébként, de a térség más országaiba is, mintsem hogy otthon maradjanak

- jelentette ki Gulyás Gergely. 

Az üzlet a lényeg

A privátbankár.hu és az mfor.hu tavalyi háttérbeszélgetéseiből szintén az derült ki, hogy a magyar kormánynak egyelőre nem kell tartania a német befektetők elfordulásától. A cégeket ugyanis az üzlet érdekli, nem pedig a politika. Ez egészen addig így marad, amíg a kormány nem lép át egy határt, például nem veszélyezteti az ország EU-tagságát. Az új befektetéseknél ugyanakkor már felmerülhet – mondták akkor forrásaink –, hogy nem ciki-e üzletelni a magyar kabinettel.

A Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara idei felmérése szerint az itteni német cégek továbbra is elkötelezettek Magyarország mellett: négyötödük ma is hazánkat választaná beruházása helyszíneként.

Háttérbeszélgetéseinken elhangzott az is, hogy „Németországban a gazdaságot és a politikát külön kezelik”. Ez alapján – hacsak nem fajul el nagyon a helyzet – Budapestnek attól sem kell félnie, hogy egy új német kormány megpróbálná „lebeszélni” a német befektetőket a magyarországi üzletekről.

Exkluzív interjúnk Stephan Mayerrel, a német belügyminisztérium államtitkárával: Értékeli az EU-tagságot az Orbán-kormány. Videókommentárunk von der Leyen megválasztásáról és az Orbán-kormány stratégiájáról:

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Vigyázat! Hatalmas benzinár-emelés közeleg
Privátbankár.hu | 2024. április 17. 10:17
A 95-ös oktánszámú üzemanyag bruttó 7 forinttal kerül többe péntektől, a gázolaj ára viszont 6 forinttal csökken, így utóbbi lesz már olcsóbb.
Makro / Külgazdaság Most London mutatott fityiszt a Karmelitának
Privátbankár.hu | 2024. április 17. 08:42
Egy hellyel hátrébb került Magyarország lapunk szerda reggel kiadott európai inflációs rangsorában, miután a britek is nyilvánosságra hozták a maguk rátáját.
Makro / Külgazdaság Ennek láttán aligha emeli meg a kalapját Orbán Viktor
Privátbankár.hu | 2024. április 17. 08:16
A magyarok több mint háromnegyede előnyösnek tartja az EU-tagságot.
Makro / Külgazdaság Lecsapja Magyar Péter az Orbán Viktor által feladott magas labdát?
Privátbankár.hu | 2024. április 17. 05:43
Az éves infláció márciusban tovább csökkent, ám az előző havinál mindössze 0,1 százalékponttal alacsonyabb érték nem indokolja Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter kommentárját. Hiszen még így is több európai ország fogyasztóiár-indexe lett alacsonyabb, mint ahányé magasabb. Hogy pontosan hol is áll Magyarország e rangsorban, valamint a jegybanki alapkamatok és a reálkamatok összevetésében, az kiderül lapunk legfrissebb Privátbanki Európai Inflációs Körképéből.
Makro / Külgazdaság Megszólalt Bóka János az uniós pénzekről
Privátbankár.hu | 2024. április 16. 13:46
Az Európai Bizottság (EB) és az Európai Parlament (EP) nyers politikai nyomásgyakorlásra használják a Magyarország elleni uniós eljárásokat, amihez a magyar baloldal tevőlegesen hozzájárult - közölte az Országgyűlés európai ügyek bizottsága keddi ülésén az európai uniós ügyekért felelős miniszter.
Makro / Külgazdaság Vaskos meglepetést okozott az óriás
Privátbankár.hu | 2024. április 16. 09:02
A várt 4,8 százalékkal szemben 5,3 százalékos pluszt ért el a kínai gazdaság. 
Makro / Külgazdaság Fontos üzenet jött Németországból
Privátbankár.hu | 2024. április 16. 08:28
Az Európai Unió ugyan finomabban próbálja lazítani tagországai függését a kínai gazdaságtól, mint az USA kormánya, ám a német vállalati vezetők úgy látják, hogy nem kéne elkapkodni ezt a dolgot.
Makro / Külgazdaság A legérzékenyebb ponton támadhatja Oroszországot az ukrán sereg?
Privátbankár.hu | 2024. április 16. 07:55
Egy neves brit Kelet-Európa-szakértő szerint Vlagyimir Putyin rezsimje egyre inkább egy náci rendszerre emlékeztet, amit nem lehet szabályos keretek között legyőzni.
Makro / Külgazdaság A város, ahol bárki nyer, mindig elmarad a felvirágzás
Vég Márton | 2024. április 16. 07:07
A közlekedés romokban, rossz a közbiztonság, nagyobb beruházásról nem hallani. A lakosság pedig egyre fogy. Új polgármestert keres a megyeszékhely.
Makro / Külgazdaság Enyhült a német ipar ellátási hiánya
Privátbankár.hu | 2024. április 15. 17:06
Csaknem a Covid előti szintre jutott vissza.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG