6p
Orbán Viktor Tusnádfürdőn arról beszélt, hogy nehéz idők várnak az európai gazdaságra, Németországban pedig egy nem piaci elvű kormány kerülhet hatalomra. Utánanéztünk, hogy mennyiben indokoltak a miniszterelnök aggodalmai Európa legerősebb gazdaságát tekintve, mit jelenthet a nem piaci elvű kormány, illetve kell-e tartani a német befektetők visszafogásától.
Orbán Viktor Tusnádfürdőn 2019. július 27-én. MTI/Koszticsák Szilárd

Borús jövőképet festett Európa gazdaságáról Orbán Viktor múlt hétvégén Tusnádfürdőn, a 30.  Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktáborban.

Nehéz idők?

Az európai gazdaságra minden elemzés és minden elemzésre alapot adó számadat szerint nehéz idők várnak. Nehéz idők jönnek. A kérdés nem az, hogy jönnek-e, hanem az, hogy mennyire lesznek nehezek. És az én személyes véleményem az, hogy nagyon nehezek lesznek.

A miniszterelnök utalt arra is, hogy kormányának a gazdasági mellett politikai kockázatokkal is számolnia kell.

Nyugat-Európában a gazdasági növekedés tovább lassul majd, sőt itt-ott el is akad. Németországban jól láthatóan nem piaci elvű CDU–zöld koalíció előkészítésének munkálatai zajlanak – ez mégiscsak Európa legnagyobb gazdasága –, vagyis arra kell felkészülnünk, hogy a legfontosabb partnereinknél, a nyugat-európai országoknál nem úgy fejlődik majd a gazdaság, nem úgy növekszenek majd, ahogyan azt mi szeretnénk. Tehát most Magyarország számára a legfontosabb, hogy egy új útvonalat tervezzen 2020-ra és 2021-re.

Megnéztük, hogy mennyire megalapozottak a miniszterelnök aggodalmai az "EU motorja", Németország tekintetében.

Lassul a növekedés

Ami a gazdasági kilátásokat illeti, idén valóban tovább fog lassulni a német GDP-növekedés üteme a német kormány, a helyi elemzőintézetek és a nemzetközi szervezetek várakozásai szerint.

A Bundesregierung és az Európai Bizottság egyaránt 0,5 százalékos bővülést prognosztizál. A Bundesbank, az OECD és a Nemzetközi Valutaalap ennél némileg jobb eredményre számít (0,6, 0,7, illetve 0,8 százalékra), míg a német elemzőintézetek 0,5 és egy százalék közötti plusszal számolnak.

Összehasonlításul: 2018-ban még 1,5, 2016-ban és 2017-ben pedig 2,2-2,2 százalékos növekedést regisztráltak. A mostanihoz hasonlóan alacsony, 0,5 százalékos bővülés utoljára 2012-ben és 2013-ban volt.

A német gazdaság kilenc egymás követő évben növekedett, a bővülés azonban veszített a lendületéből

- állapította meg a Német Statisztikai Hivatal év elején. A növekedést elsősorban a háztartások fogyasztása és az állami kiadások táplálták, de még ezek bővülése is elmaradt az elmúlt három év értékeitől, és csökkent az export növekedésének üteme is.

Félnek a recessziótól

A Spiegel a napokban már arról írt, hogy „a recessziótól való félelem” a munkaerőpiacot is elérte. Az új munkaerő iránti igény sok üzemben egyértelműen visszaesett: júliusban a szövetségi munkaügyi ügynökség állásbarométere az elmúlt két év legalacsonyabb szintjére csökkent.

Az új munkaerő iránti kereslet még mindig nagy, de érezhetően gyengült

-közölte az ügynökség. Szerintük ennek hátterében a globális konjunktúra gyengülése, az amerikai elnök, Donald Trump által indított kereskedelmi háború és a Brexit áll. Ősszel az amúgy rekordalacsony munkanélküliség is növekedésnek indulhat.

Rossz ómen az is, hogy a fogyasztói hangulatot jelző barométer több mint kétéves mélypontra csökkent, „a német gazdaság legfontosabb mutatója”, a helyi cégek állapotát és várakozásait tükröző Ifo-index pedig több mint hatéves mélyponton van.

A gazdasági barométer a recesszió irányába mutat

- mondta a lapnak Thomas Gitzel, a VP Bank vezető közgazdásza.

Fordulhat a kocka

A német kormány és az elemzőintézetek többsége (június végi adatok szerint) ugyanakkor azt várja, hogy jövőre megfordul a trend, azaz ismét gyorsulni fog a növekedés.

2020-ban a legpesszimistábbak (OECD, Bundesbank) is 1,2 százalékos bővüléssel számolnak. A Nemzetközi Valutaalap 1,4, a Bundesregierung és az Európai Bizottság 1,5 százalékos pluszt vár, a német elemzőintézetek pedig még ennél is nagyobb, 1,6 és kettő százalék közötti növekedést prognosztizálnak.

Ezzel együtt a Bundesbank júniusi jelentésében a külső kockázatokra figyelmeztet, amelyek miatt romolhatnak a kilátások, és könnyen lehetséges, hogy lefelé kell majd korrigálni az előrejelzéseket.

Felértékelődhet Magyarország?

A miniszterelnök másik megjegyzése (Németországban nem piaci elvű CDU–zöld koalíció készül) arra utalhat, hogy a magyar kormány nem csak a gazdasági, hanem a politikai környezet romlásától és annak következményeitől is tart – tehát esetleg attól, hogy egy új német kormány kevésbé fogja magyarországi befektetésekre ösztönözni a német cégeket.

Az ezt firtató kérdésünkre Gulyás Gergely a szerdai Kormányinfón ugyanakkor azt válaszolta: egy kereszténydemokrata-zöld koalíció inkább felértékelheti Magyarországot, mivel ide lökheti a német viszonyokkal elégedetlen cégeket:

Én fordított következtetésre szoktam jutni a Miniszterelnök úr által említett politikai jövendölésből, amit én is valószínűnek tartok, tehát egy esetleges kereszténydemokrata-zöld koalíció következményeiből. Az ugyanis a német gazdaságot nem ösztönözné arra, hogy otthon maradjon.

A Miniszterelnökséget vezető miniszter úgy véli: míg a korábbi német kormányok megfelelően képviselték a német gazdaság érdekeit Európában, addig ebben a tekintetben már most is változás van, ami „drámaivá fog válni” egy kereszténydemokrata-zöld kormány alatt.

(A német vállalatvezetők) soha politikai vezetéssel és kormánnyal kapcsolatosan olyan kritikusan nem fogalmaztak, mint ahogy azt manapság szokták tenni. És sokkal szívesebben jönnek Közép-Európába, egyáltalán nem csak Magyarországra egyébként, de a térség más országaiba is, mintsem hogy otthon maradjanak

- jelentette ki Gulyás Gergely. 

Az üzlet a lényeg

A privátbankár.hu és az mfor.hu tavalyi háttérbeszélgetéseiből szintén az derült ki, hogy a magyar kormánynak egyelőre nem kell tartania a német befektetők elfordulásától. A cégeket ugyanis az üzlet érdekli, nem pedig a politika. Ez egészen addig így marad, amíg a kormány nem lép át egy határt, például nem veszélyezteti az ország EU-tagságát. Az új befektetéseknél ugyanakkor már felmerülhet – mondták akkor forrásaink –, hogy nem ciki-e üzletelni a magyar kabinettel.

A Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara idei felmérése szerint az itteni német cégek továbbra is elkötelezettek Magyarország mellett: négyötödük ma is hazánkat választaná beruházása helyszíneként.

Háttérbeszélgetéseinken elhangzott az is, hogy „Németországban a gazdaságot és a politikát külön kezelik”. Ez alapján – hacsak nem fajul el nagyon a helyzet – Budapestnek attól sem kell félnie, hogy egy új német kormány megpróbálná „lebeszélni” a német befektetőket a magyarországi üzletekről.

Exkluzív interjúnk Stephan Mayerrel, a német belügyminisztérium államtitkárával: Értékeli az EU-tagságot az Orbán-kormány. Videókommentárunk von der Leyen megválasztásáról és az Orbán-kormány stratégiájáról:

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Vége a jó világnak a benzinkutakon?
Privátbankár.hu | 2025. július 5. 08:10
Nem kizárt, hogy az árak csökkenése a jövő héten nem fog folytatódni.
Makro / Külgazdaság Végre egy jó hír: tovább csökkentek az energiaárak az EU-ban
Privátbankár.hu | 2025. július 4. 13:31
Az euróövezetben és az Európai Unióban havi összevetésben csökkentek, éves szinten nőttek a termelői árak májusban az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat pénteken közzétett adatai szerint.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor: Az országnak lesz kenyere
Privátbankár.hu | 2025. július 4. 09:29
Bővítik az öntözést az Alföldön, szeptembertől indul az Otthon Start.
Makro / Külgazdaság Kapott egy újabb gyomrost a kormány – ezúttal az állami hivataltól
Privátbankár.hu | 2025. július 4. 08:30
A KSH szerint az ipari termelés éves szintű csökkenése kéthavi lassulás után májusban ismét fokozódott.
Makro / Külgazdaság Költekezésbe kezdhet a kormány
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 15:27
Mindez az EU által elfogadott országspecifikus mentesítési záradékkal lehetséges. 
Makro / Külgazdaság Érződik a brit gazdaság teljesítményén a globális bizonytalanságok enyhülése
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 14:09
A vártnál sokkal nagyobb mértékben javultak a brit gazdaság júniusi aktivitási mérőszámai.
Makro / Külgazdaság Jegybanki előrejelzés: ennyibe kerülhet az üzemanyag
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 08:59
Az energiaárak továbbra is kulcsfontosságúak a magyar gazdaság számára.
Makro / Külgazdaság Miért nem jutnak sokan saját otthonhoz Magyarországon? – a lakhatási válság számokban
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 06:57
Bár több a lakás, mint a háztartás, egyre többen nem jutnak saját otthonhoz – derül ki a GKI elemzéséből.
Makro / Külgazdaság Elmozdult a 30 éves amerikai jelzáloghitelek kamata
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 17:04
Az Egyesült Államokban közel három hónapja a legalacsonyabbra csökkent a 30 éves jelzáloghitelek kamata a június 27-én záródott héten – közölte az amerikai jelzáloghitelező bankok szövetsége (Mortgage Bankers Association of America – MBA) szerdán.
Makro / Külgazdaság Meglepte az elemzőket az euróövezet friss adata
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 12:51
Nőtt a munkanélküliség, pedig nem ezt várták.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG