Az arab hírtelevízió operatőre, Samer Abu Daqqa egy dróntámadásban vesztette életét pénteken a Gázai övezet déli részén, Khan Younisban, miközben egy iskolaépület aznapi lebombázásáról tudósított, írja a The Guardian. Az épületben palesztin menekültek húzták meg magukat. Az operatőr kollégájával, Wael al-Dahdouh-val dolgozott a helyszínen, aki könnyebb sérüléseket szenvedett.
Abu Daqqa megmentésére egy mentőautó a helyszínre akart menni, de tűz alá került. Az operatőr később belehalt a sérüléseibe.
A hírtelevízió szerint az izraeli erők akadályozták meg a mentőalakulatokat, hogy a segítségére siessenek, ezért több mint öt órán keresztül vérzett.
Az Al Jazeera gyilkosságnak tartja a történéseket: szerinte izraeli drónok lőtték ki a rakétákat az iskolára (aznap másodszor), és emiatt szenvedett halálos sérüléseket az operatőr. Egyúttal nemzetközi jogi szakértőkből álló munkacsoportot alapított, és a Nemzetközi Büntetőbíróság elé kívánja vinni az ügyet. A munkacsoport a csatorna más munkatársait ért támadásokat is bele kívánja foglalni a beadványába.
Az izraeli hadsereg azt közölte, hogy "soha nem vett és nem fog célba venni" szándékosan újságírókat. Hozzátette ugyanakkor, hogy a hadműveleti területen maradó emberek a harcok során komoly veszélynek vannak kitéve. Az Al Jazeera ezzel szemben azt állítja, hogy Izrael szisztematikusan veszi tűz alá és öli meg újságíróit és azok családtagjait.
Decemberben egy izraeli légicsapásban már életét vesztette a katari székhelyű hírcsatorna egyik tudósítójának, Momen al-Sharafinak az apja és anyja, valamint 20 másik családtagja is. A már említett Wael al-Dahdouh családja – felesége, fia, lánya és unokája – pedig októberben halt meg egy izraeli bombázásban.
A gázai háborúban eddig minimum 64 újságírót öltek meg Bizottság az Újságírók Védelméért nevű szervezet adatai szerint, ami rekordmagas szám.
Legtöbbjük palesztin, akikkel a Gázai övezetben végeztek izraeli légicsapások, néhányan pedig izraeliek, akiket a palesztin Hamász ölt meg.
További részletekről itt olvashat: