Az október 15-i lengyelországi parlamenti választás sorsdöntő lesz az ország számára. Folytatja-e az ország az illiberális pályáját, vagy inkább Európa-párti irányt vesz? „A demokrácia jövője forog kockán – nem kevesebb a tét” – írta egy hete a neves brit akadémikus, Timothy Garton Ash.
Kampány padlógázzal
A kampány már teljes erővel dübörög. Ennek egyik frontjaként a kormányzó PiS párt hisztéria-kampányt folytat Belarusz és az ott állomásozó pár ezer Wagner-zsoldossal szemben és folyamatosan jelenti be újabb és újabb katonák átvezénylését a határra.
Egy másik front a kormányzó párt számára az Európai Néppárt vezére, Manfred Weber elleni lejárató kampány. Múlt kedden a lengyel miniszterelnök, Mateusz Morawiecki levelet tett közzé az „X” közösségimédia-platformon, amelyben Webert egy beavatkozó németként írja le, aki „rágalmazásban” és „a modern történelemben előzmény nélküli cselekedetekben” bűnös. Weber nyilvánvalóan több, mint a nemzetisége: ő annak a Néppártnak az elnöke, amely a Donald Tusk vezette lengyel ellenzéki Polgári Koalíciónak ad otthont.
De mivel húzta ki a gyufát a Néppárt elnöke? Nos, Weber nemrég a német televíziónak nyilatkozva "ellenfélnek" minősítette a kormányzó PiS-t. A lengyel kormánypárti média „ellenségnek” fordította a szót, és heves támadást indított. "Lengyelország elleni csapás" volt a cím a Nasz Dziennik katolikus napilapban. Weber "az ellenségeinek nevezett minket. Nem ez az első ilyen kijelentése. Elég ebből!" – mondta a felháborodott Morawiecki egy videós nyilatkozatában.
Zavaros indulás a kormánypárt számára
A padlógáz ellenére mégsem indult jól a kormánypárt versenyfutása: Morawiecki miniszterelnök a múlt héten kénytelen volt meneszteni egészségügyi miniszterét, Adam Niedzielskit. A miniszter sokak szerint megsértette az orvosi titoktartást és az adatvédelmi szabályokat is, amikor a Twitteren felfedte, hogy egy Niedzielskit kritizáló orvos pszichotróp szereket írt fel magának.
Az elbocsátás nagy csapás a kormánypárt számára, amely arra számított, hogy Niedzielski kulcsszerepet játszik a választási kampányában. A párt most abban reménykedik, hogy utódja, a 37 éves képviselő és orvos, Katarzyna Sojka valahogy összegereblyézi a politikai romokat, és nőként fényesíti a párt imázsát.
Kaczynski kijátssza az Európa-, és németellenes kártyát
Tekintettel arra, hogy a kormánypárt kevés gazdasági és társadalmi sikert tud felmutatni, Jaroslaw Kaczynski pártelnök ismét Európa- és németellenességre támaszkodik a PiS újraválasztása érdekében.
Kaczynski a napokban a "brüsszeli bürokrácia küldöttének" nevezte Tuskot, akit szerinte Németország ural, és egyre brutálisabb eszközöket használ Lengyelország alárendelésére. Korábban arra figyelmeztetett, hogy a Tusk-győzelem "Lengyelország végét" jelenti.
Katonai felvonulás Varsóban
Kedden a lengyel kormány lehetőséget kap fegyveres erőiről alkotott kép megerősítésére egy varsói katonai parádéval. Augusztus 15-e nemzeti ünnep Lengyelországban, az a nap, amelyen az ország a Szovjet-Oroszország felett aratott 1920-as győzelmére emlékezik. A kormány, amely idén a GDP 4 százalékát költi védelemre, a jelenlegi négy hadosztályról hat hadosztályra kívánja növelni szárazföldi hadseregét, ami 300 ezer katonának felel meg.
A remény láthatóan az, hogy a választókat lenyűgözi a kiállított modern fegyverzet, és megadják a PiS-nek a bizalmukat - a szavazatukkal együtt. Lengyelország jelenleg a Patriot légvédelmi rendszer legmodernebb generációját telepíti, ezen kívül pedig F-35-ös vadászgépeket és Abrams harckocsikat vásárolt az Egyesült Államoktól.
Szerződéseket írtak alá Dél-Koreával, beleértve a tankok és tarackok szállításáról, valamint tavaly 288 tüzérségi rakétakilövő megrendeléséről. Az EU védelmi iparát mindvégig szisztematikusan figyelmen kívül hagyták az amerikai, brit és dél-koreai felszerelések javára. A helikopterek esetében előbb Airbusról az olasz Leonardo márkára váltott, aztán végül a Boeing Apache helikoptereknél kötött ki.
Útelágazáshoz érve
A PiS számára az EU másodlagos színtérnek tűnik, különös tekintettel arra, hogy a blokk kész szembeszállni Varsóval, amikor úgy véli, hogy kormánya megsért bizonyos európai elveket. A Dél-Koreával kötött új fegyverüzletek egyértelműen jelzik, hogy a PiS kormánya nem kíván többé az EU-tól függeni, és nem kíván belső szolidaritást tanúsítani vele védelmi kérdésekben.
Minden nézeteltérésük ellenére a régi politikai riválisok, Tusk és Kaczynski egy dologban egyetértenek: az október 15-i választás lesz a legfontosabb útelágazás a kommunizmus 1989-es összeomlása óta az országban. Akkoriban a lengyel választók demokratikusan elbocsátották a kommunista rendszert az urnáknál.
Ezúttal szintén ők döntik el, hogy liberális, vagy illiberális Lengyelországot akarnak-e.
(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)