Erdogan török elnök |
Ha az Egyesült Államok a kiadatása mellett dönt, Fethullah Gülen iszlám prédikátor kész visszatérni hazájába. Ha ez bekövetkezik, életének hátralevő részét a török kormány által gyötörtetve fogja leélni – nyilatkozta Gülen a német ZDF televíziónak német lapok szerint.
Szerinte az ügyét nemzetközi szervezetnek kéne kivizsgálnia, mert a török kormánynak nincsen semmilyen kézzel fogható bizonyítéka ellene. Az a vád, hogy ő felelős a július 15-i puccskísérletért, szerinte csak a török hatóságok eszköze arra, hogy mozgalmát gyengítsék. Ha csak a tizede is beigazolódna annak, amivel vádolnak, kész vagyok visszatérni hazámba és a legsúlyosabb büntetést is vállalom – jelentette ki már augusztusban is.
Paranoia?
Gülen szerint már annyi bizonyíték került napvilágra, hogy bizonyosnak lehet venni, a puccskísérletért maga Erdogan felelős. Szerinte az elnök már évekkel korábban megtervezte ezt, és eddig csak a jó alkalomra várt. Úgy véli, Erdogant megmérgezte a hatalom és káros Törökország számára, ezen kívül paranoiával is vádolja.
Gülen az után szólalt meg ismét, hogy Recep Tayyip Erdogan török elnök New Yorkban interjút adott. A Bloomberg.com azt írja, hogy két oldalról is azzal vádolja az USA-t (amely a NATO-ban szövetségese – a szerk.), hogy nem teljesíti Törökország számára életbevágóan fontos kötelezettségeit. Az egyik, hogy támogatja a kurd harcosokat, akiket országa terroristáknak tart. A másik, hogy nem adja ki Gülent Törökországnak, akit a puccskísérlet támogatásával vádolnak.
Kurdoknak fegyvert adni?
Erdogan szerint a Törökország határai közelében, Szíriában az Iszlám Állam ellen harcoló kurdok támogatása rossz dolog, fegyvereket adni nekik a „jövőnk” veszélybe sodrását jelenti. Ami Gülent illeti, jelenleg az amerikai Igazságügy-minisztérium vizsgálja a törökök által beterjesztett bizonyítékokat, ami hónapokat is igénybe vehet.
Erdogan erre azt mondja, nem várhat az amerikai bírósági döntésre, mert a cselekményeket Törökországban követték el, nem az USA-ban. Törökország „politikai partnereitől” pedig elvárja, hogy szavahihetőek legyenek és figyelembe vegyék az elvárásait.
Mindkettőre szükség van
A Bloomberg emlékeztet arra, hogy a két NATO-tagállam között éleződő feszültségek mögött az áll, hogy Törökország a puccskísérlet után nagyszabású tisztogatásokat végzett a hadseregben, az igazságügyben, az oktatásban és az üzleti életben is. Ami komoly emberi jogi aggályokat vetett fel civil szervezetek és kormányok körében. Ugyanakkor az USA-nak nagy szüksége van az Incirlik légibázisra az Iszlám Állam elleni harcban. De nagy szüksége van a kurdokra is, a kurd harcosok bizonyultak ugyanis eddig a leghatásosabbaknak az Iszlám Állam elleni szárazföldi harcokban.