Szemet hunytak
Régóta nyilvánvaló, immár talán Angela Merkel előtt is, hogy egy ország nem fogadhatja be az egész világot. A tavaly nyár óta folytatott gyakorlat, melynek most utólag a „félrenézés” nevet adták, azt eredményezte, hogy egy millió ember beözönlött Németországba, és a jelentkezők száma nem csökken, jönne még egy millió, azután ki tudja mennyi.
A félrenézés azt jelenti, hogy eddig eltekintettek a dublini egyezményből adódó lehetőség betartásától, miszerint a menekültek, ha egy biztonságos harmadik országból érkeznek, oda visszatoloncolhatók. Az EU minden országa biztonságosnak minősül. Így ha a németek úgy érzik, nem tehetnek mást, egyszerűen beszüntetik a félrenézést, avagy szemet hunyást, alkalmazni kezdik az eddig nem alkalmazott szabályt, és gyakorlatilag kerítést húznak a határukra, mint mi tettük.
Még egy-két próbálkozás
Mielőtt ez bekövetkezik, a Welt am Sonntag szerint még hátravan néhány lépés. A legfontosabb dátum március 7-e, amikor az EU a török kormánnyal folytat egyeztetéseket, hogy életbe léphessenek azok a megállapodások, melyek szerint a törökök vállalják, hogy náluk maradnak a menekültek, nem engedik őket a görög szigetekre.
Ha ez nem sikeres, és a görög szigetekre érkező menekültek száma nem csökken minimálisra, akkor Thomas de Maiziére német belügyminiszter szerint a saját útjukra lépnek (pontosabban a mi utunkra), és a német határról visszafordítják a menekültek legnagyobb részét. Addig azonban van még egy dátum, amit megvárnak: március 13-án három német tartományban helyi választások lesznek, azt még nyugodt körülmények között akarják megtartani.
A határzár
És vajon hogy nézne ki maga a művelet? Nagyjából úgy, mint nálunk, és maguk a művelet tervezői is számolnak egy-két röszkei jelenettel. Az osztrák határt teljes hosszában lezárnák, még a határfolyókon átívelő hidakat is, és a menekültstátusért folyamodókat csak kisebb csoportokban engednék be, és persze rögtön a helyszínen be kéne adni kérelmüket.
A többiek feltartóztatására akár vízágyút is bevetnének, akik mégis átjutnak a zöldhatáron, azokat a bajor hátországban a szövetségi rendőrség összeszedi, és helikopterrel viszi vissza a határra. A terv állítólag már tavaly szeptember óta megvan (mégiscsak gondosak a németek), de eddig a kancellár el akarta kerülni, hogy a német határon lezajló csúf jelenetek bejárják a világsajtót.
A mítosz véget ér
Kormánykörökben azzal számolnak, hogy ez nem egy hosszantartó állapot lenne, hanem egyértelmű jelzés a menekülteknek, hogy a német kapu bezárul, Angela Merkel szíve megkeményedett, hiába lobogtatják tovább a képét. Már a mostani intézkedésekből látszik, hogy ezt követően szinte azonnal mindenki ugyanezt tenné, zárna Ausztria, majd a volt Jugoszlávia négy útba eső tagállama, és végül ott lenne az összes ember Görögországban.
És mikor ennek híre bejárja egész Törökországot, nem ostromolják tovább a görög szigeteket, legalábbis nem jobban, mint tavaly nyár előtt. A fél emberiséget a szárnya alá vevő Németország mítosza rövidesen véget ér. Az időzítésben talán a brit népszavazásnak is lehet szerepe.