- Az orosz Inter RAO leányvállalata, a RAO Nordic Oy május 14-én nulla órától felfüggeszti az áramszolgáltatást Finnországba - közölte a Fingrid, a finn villamosenergia-hálózat üzemeltetője.
"A RAO Nordic tájékoztatása szerint a villamosenergia-kereskedelem átmenetileg felfüggesztésre kerül a piacon értékesített villamos energia fizetési elfogadásának nehézségei miatt" - áll a Fingrid közleményében. A jelentés szerint a finn villamosenergia-piac nincs veszélyben, a kieső orosz áramot svéd szállítás és a finn termelés növelése fogja kompenzálni, írja az MTI.
A Kommerszant által közöltek szerint az Inter RAO adatai alapján 2021-ben az orosz villamosenergia-export 21,77 milliárd kWh-t tett ki, a legtöbbet az elmúlt tíz évben.
Ebből a Finnországba irányuló export 8,2 milliárd kWh volt, ami a teljes orosz áramkivitel 37 százaléka.
Csütörtökön a finn államfő és a finn miniszterelnök közös közleményben jelentette be:
Finnországnak haladéktalanul be kell adnia felvételi kérelmét a NATO-hoz. Moszkva erre úgy reagált, hogy meg fogja hozni a szükséges ellenlépéseket
- Svédország NATO-csatlakozásával csökkenne a katonai konfliktusok kockázata, és ebből adódóan válságokat lehetne megelőzni Észak-Európában - jelentette ki pénteken Ann Linde svéd külügyminiszter a svéd NATO-csatlakozással kapcsolatos parlamenti jelentés bemutatásának alkalmából.
Ugyanakkor annak a kockázata is fennáll, hogy Oroszország megtorló lépést tesz, ha Stockholm beadja csatlakozási kérelmét - jegyezte meg a parlamenti jelentés.
- Kitart az olajembargó terve mellett Brüsszel - erősítette meg hivatalosan az Európai Bizottság szóvivője.
-Valóságalapot nélkülöző állítás, hogy nácik uralkodnak Ukrajnában.
Ezt Olaf Scholz német kancellár mondta Vlagyimir Putyin orosz elnöknek pénteken telefonon, a német kormányfő tájékoztatása szerint.
Olaf Scholz a beszélgetésről tájékoztató Twitter-bejegyzésében azt írta, hogy "minél hamarabb tűzszünetet kell kötni Ukrajnában", és "hamis az az állítás, hogy ott nácik uralkodnak". Az orosz elnök figyelmét arra is felhívta, hogy hazája "felelősséget visel a globális élelmezési helyzetért". A beszélgetés 75 percig tartott.
Olaf Scholz az ukrajnai és különösen a már hónapok óta orosz ostrom alatt álló Mariupolban kialakult helyzetre és a háború következményeire tekintettel "sürgette az orosz elnököt, hogy érjen el előrelépést a mielőbbi tűzszünet, a humanitárius helyzet javítása és a konfliktus diplomáciai megoldásának keresése" ügyében - áll a közleményben.
Hozzátették: a kancellár "egyértelműen visszautasította azt a vádat, hogy Ukrajnában elterjedt volna a nácizmus".
Olaf Scholz és Vlagyimir Putyin "az orosz támadó háború miatt különösen feszült globális élelmezési helyzetről is tárgyalt", amellyel kapcsolatban a kancellár "emlékeztetett Oroszország különleges felelősségére".
- A beszélgetésről a Kreml közleményt adott ki. Eszerint Putyin és Scholz Moszkva és Kijev közötti tárgyalások menetéről, valamint Ukrajnával kapcsolatos humanitárius ügyekről tárgyalt.
A Kreml szerint Putyin többek között azt mondta Scholznak, hogy a tárgyalási folyamatot az ukrán fél lényegében blokkolta.
Az orosz elnök és a német kancellár megállapodott abban, hogy az ukrajnai helyzet humanitárius vonatkozásaival kapcsolatban, beleértve a mariupoli Azovsztal evakuálását, a felek különböző csatornákon keresztül folytatják a kapcsolattartást.
Putyin az orosz elnöki hivatal szerint ismertette a Moszkva által "különleges hadműveletnek" nevezett háború fő feladatait, beszélt a polgári lakosság biztonságának garantálása érdekében hozott intézkedésekről. Kitért arra is, hogy az ENSZ és a Vöröskereszt Nemzetközi Bizottsága képviselőinek közreműködésével kimenekítették az ukrán biztonsági erők által az Azovsztal üzemben fogva tartott civileket.
A moszkvai tájékoztatás szerint az orosz elnök a megbeszélés során arra is felhívta a figyelmet, hogy "az ukrán neonácik" továbbra is durván megsértik a nemzetközi jogot, és embertelen, terrorista módszerekhez folyamodnak.
- Moszkva Bukarest és Szófia hasonló intézkedéseire válaszul kiutasította a román nagykövetség tíz és a bolgár diplomáciai misszió egy munkatársát - közölte pénteken az orosz külügyminisztérium.
- Nagypontosságú, nagyhatótávolságú orosz tengeri és légi indítású fegyverek megsemmisítették a Poltava megyei Kremencsuk északi külterületén lévő olajfinomító termelési létesítményeit valamint számos, az ukrán hadsereg ellátására szánt benzint és gázolajat tartalmazó tartályt - jelentette ki Igor Konasenkov vezérőrnagy, az orosz védelmi minisztérium szóvivője.