Palesztin tüntetők csapnak össze izraeli rendőrökkel. EPA/ALAA BADARNEH |
A nemzetközi rendőrségi szervezet hivatalosan is megszavazta, hogy Palesztina a tagjai közé tartozzon, amellyel a palesztin rendőrség több komoly előnyt is szerzett. Nem túl meglepő módon Izraelben rosszul fogadták az Interpol döntését – írja a Foreign Policy.
Nagyon nem akarták
Izrael legnagyobb félelme az, hogy ezentúl a palesztinok is tudnak majd úgynevezett „red notice-t” kiadni, amely lényegében minden Interpol tagország hatóságának jelezné, hogy az adott személyt körözik valahol. Ugyan ez önmagában nem kötelező érvényű, és a központi szervezet nem tud letartóztatási parancsot kiadni, Netanjahu kormánya attól tart, hogy a palesztinok izraeli kormánytagokra is kiadatnának ilyet.
A zsidó állam egyébként egyszer már meggátolta a palesztin csatlakozást, amelyet most 75 ország támogatott, és 24 ellenzett. |
Az Interpol szabályzata természetesen tiltja a körözési felhívások politikai felhasználását, de ez sosem akadályozta meg az elszántabb országokat. Oroszország, Kína, Venezuela, és Törökország is rendszeresen ad ki „red notice-t” aktivistákra és disszidánsokra.
A nemzetközi rendőri szervezet szigorúan ellenőrzi a kérelmeket, viszont ha egyszer valakire kiadják a felhívást, azt rettenetesen nehéz eltüntetni, rontva ezzel sokak hitelességét.
A szakértők szerint emellett még azért aggódhatnak Netanjahuék, hogy így Palesztina hozzáférne izraeli rendőrségi adatokhoz is. Bár tekintve, hogy Izrael más nagy ellenlábasai már régóta az Interpol tagjai, ez valószínűleg nem jelentene akkora problémát. Ugyanakkor az is igaz, hogy annyira nyílt konfliktus, mint amilyen Izrael és Palesztina között van, nem nagyon létezik még egy.