Lapunk számításaira alapozva kereste meg egy ellenzéki képviselő a kormányt, hogy megtudja, mikor fizetik ki idén a nyugdíjkiegészítést, és terveznek-e változtatni a nyugdíjemelés számításán.
Az Mfor elsőként szokta közölni a havi inflációs adatok alapján, hogy mekkora volt adott időszakban a nyugdíjas kosár szerint számolt infláció, ebből pedig azt számoljuk ki, hogy mekkora kiegészítésre lesz szükség idén. Amennyiben ugyanis az év eleji emelés mértéke alatta marad az inflációnak, akkor kompenzáció jár a nyugdíjasoknak. Ennek lehet az alapja a nyugdíjas infláció, amennyiben az magasabb, mint az összes háztartásra számolt adat.
Ez a helyzet idén fennáll - mutattunk rá már tavasszal, amikor más szakmai portálok még arról írtak, hogy idén elmaradhat a kompenzáció. A statisztikából ugyanis már akkor ki lehetett olvasni, hogy a nyugdíjas kosárban nagy súlyt képviselő élelmiszereknél nem enyhül az árnyomás, magas e termékkörben az infláció.
A legutóbbi, júliusi inflációs statisztika alapján január és július között közel 4 százalékos volt a nyugdíjas infláció (egészen pontosan 3,94 százalék) a számításunk szerint, miközben a teljes társadalomra számolt adat 3,5 százalék volt. A nyugdíjakat 2,8 százalékkal emelték év elején, tehát egyértelmű, hogy ez a társadalmi csoport rosszul járt idén reálértékben (a vásárlóerő felől közelítve), szemben a keresettel rendelkezőkkel.
Mint cikkeinkben jeleztük, a törvény szerint az első nyolc hónap inflációs adata alapján számolják ki, hogy mekkora kompenzációra jogosultak az idősek. Erre kérdezett most rá Kórozs Lajos szocialista képviselő írásban, akinek Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára adott választ a parlamenti információs rendszeren keresztül.
Rétvári válaszának szakmai részében felhívja a figyelmet arra, hogy előbb meg kell várni a szeptemberi adatokat ahhoz, hogy meg lehessen állapítani a kiegészítés összegét.
Mint írja: amennyiben az inflációs mutatók indokolják, a nyugdíjasok november hónapban a különbözetet egy összegben, a teljes évre megkapják. A nyugdíj-kiegészítés a következő év januárjában beépül az ellátás összegébe, ahogy a tavalyi év során is, amikor a 2020. januári nyugdíjemelést már a 2019-ben kifizetett nyugdíj-kiegészítés egy havi összegével emelt értékre állapították meg.
A Központi Statisztikai Hivatal tájékoztatási naptára szerint az augusztusi inflációs adatot szeptember 9-én, vagyis jövő hét szerdán publikálják, akkor tudjuk meg tehát, hogy mekkora kompenzáció jár az időseknek.
Az államtitkár a válaszában kitér a 2021-es évre is, megemlítve, hogy a 13. havi nyugdíjak első (egy heti) részletére 77 milliárd forintot tartalmaz a költségvetés (teljes egyhavi nyugdíjhoz pedig 2024-ben juthatnak hozzá a jogosultak, szám szerint 2,56 millió ember), a prémiumra (amit a várakozások szerint visszapattanó, 5 százalék körüli GDP miatt lehet kifizetni) pedig 53,438 milliárd forintot különítettek el. A nyugellátásokra fordítható költségvetési források összege jövőre közel 327 milliárd forinttal emelkednek, több mint 3907 milliárd forintra.
A vegyes indexálásra (amelyben a béremelkedést is figyelembe vennék, az infláció mellett) vonatkozó kérdést nem válaszolta meg az államtitkár, de hosszasan sorolta, hogy milyen plusz juttatásban részesültek a nyugdíjasok a rendes járandóságon felül az elmúlt években.