4p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ha a pesszimistább forgatókönyvek valamelyike teljesül, a kínai GDP-növekedés 5 százalék alá zuhanhat, az USA és az euróövezet pedig technikai recesszióba kerül az első félévre. Érkezett egy számszerű becslés is a koronavírus által okozott várható globális gazdasági kiesésre: 1100 milliárd dollárnyi növekedés tűnhet el.
Védőmaszkos egészségügyi dolgozók a kuangcsoui központi pályaudvaron 2020. február 12-én. MTI/EPA/Alex Plavevski

Londoni makrogazdasági elemzők szerint ha az év közepéig nem sikerül megfékezni az új koronavírus okozta járványt Kínában, a kínai gazdaság idei egész éves növekedése 5 százalék alá lassulhat.

Forgatókönyvek: az optimistától a lidércesig

Az Economist Intelligence Unit (EIU), a világ egyik legnagyobb elemző és előrejelző intézete friss  tanulmányában közölte: alapeseti előrejelzési forgatókönyve az, hogy a jelenlegi közegészségügyi válsághelyzetet Kínában március végéig sikerül ellenőrzés alá vonni. A ház erre 50 százalékos esélyt ad, és modellszámításai ebben az esetben a kínai hazai össztermék (GDP) 5,4 százalékos idei egész éves növekedését valószínűsítik. (A friss hírek szerint az egy hónappal ezelőtti szintre esett vissza a vírus napi áldozatainak száma Kínában - ez alapján valóban a gyors megfékezés lehet a legvalószínűbb forgatókönyv,)

Az EIU 25 százalékos eséllyel jósolja, hogy a járványt már a következő napokban, február végéig sikerül megfékezni; ez a forgatókönyv 5,7 százalékos kínai GDP-növekedést feltételez 2020-ra.

A pesszimista forgatókönyv azt modellezi, hogy a kínai koronavírus-járvány terjedését június végéig sikerül megállítani. Ennek esélye az EIU szerint 20 százalék, és ebben az esetben a ház londoni elemzői 4,5 százalékos növekedést tartanának lehetségesnek a kínai gazdaságban.

A cég "lidércesnek" nevezett legrosszabb forgatókönyve azzal számol, hogy a járványt 2020 egészében sem sikerül megfékezni. Az EIU elemzői erre mindössze 5 százalék esélyt látnak, de számítási modelljük e forgatókönyv megvalósulásának esetére 4,5 százaléknál lassabb éves kínai növekedést jelez.

A SARS-nál nagyobbat üt a világgazdaságon a koronavírus - de mennyivel?

Az olaszok is számolgatnak

Az olasz kereskedelmi szövetség, a Confcommercio azzal számol, hogy a koronavírus 0,3-0,4 százalékponttal gyengítheti az olasz hazai összterméket (GDP) az idén.

A közel 700 ezer kis- és közepes céget tömörítő szervezet honlapján szereplő becslés szerint, ha a koronavírust nem sikerül felszámolni májusig, akkor akár 10 milliárd eurótól eshet el az olasz költségvetés.

A szervezet szakértőinek számításai szerint a március és május közötti időszakban 21 millió turista érkezését várták, de ha fennmarad az utak lemondásának jelenlegi üteme, akkor az idegenforgalmi ágazatnak 2,65 milliárd euró vesztesége lehet.
A jelentés összeállítói szerint a jelenleg karantén alatt álló zónákban található cégek együttes napi vesztesége 3 millió euró.

A cég szerint a koronavírus-járvány globális átszűrődő hatása mindenképpen nagyobb lesz a 2003-ban szintén Kínából kiindult, súlyos akut légzőszervi szindróma (SARS) elnevezésű járvány világgazdasági hatásainál, tekintettel arra, hogy a kínai gazdaság súlya a világgazdaságon belül ma sokkal nagyobb, mint a SARS-járvány idején volt.

Az EIU londoni elemzői mindezek alapján azzal számolnak, hogy ha a járvány globális terjedése folytatódik, az ezzel járó potenciális gazdasági felfordulás és a kínai kereslet egyidejű gyengülése miatt a világgazdaság idei egész éves reálnövekedése nem érné el a 2,5 százalékot.

Egy másik tekintélyes londoni pénzügyi-gazdasági elemzőház, az Oxford Economics legutóbbi tanulmányában közölte: modelljük azt mutatja, hogy az egész világra kiterjedő koronavírus-járvány esetében az idei év első felére zéróhoz közelítő világgazdasági növekedést feltételez, és az egész éves globális GDP-növekedési veszteség a világjárvány nélküli alapeseti prognózishoz képest 1100 milliárd dollárnak felelne meg.

A cég e forgatókönyve azzal is számol, hogy globális járvány esetén az amerikai és az euróövezeti gazdaság 2020 első felében technikai recesszióba kerülne.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Viszik mint a cukrot: miért szerelmes a fél világ ezekbe a táskákba?
László Éva Lilla | 2025. április 21. 16:39
Helycserés támadás történt a luxusiparban: a Hermès letaszította trónjáról a francia Louis Vuitton Moet Hennessy cégcsoportot. Utánajártunk, mi állhat az elsősorban ikonikus táskáiról ismert párizsi központú cég sikerének hátterében. 
Makro / Külgazdaság Ettől ki fog borulni Putyin: van, amiben nagyon egyetért Trump és az EU
Privátbankár.hu | 2025. április 21. 14:46
A vámháború közepette is találni olyan témát, amiben az amerikaiak és az EU is talál magának pozitívumot – az oroszok viszont nagyot koppanhatnak a végén. 
Makro / Külgazdaság Kína komoly figyelmeztetést küldött mindenkinek, aki szóba áll Trumppal
Privátbankár.hu | 2025. április 21. 07:53
Mindenki úgy tárgyal, ahogy akar, de aki Kínára nézve hátrányos alkut köt, az megnézheti magát – így összegezhető Peking üzenete.
Makro / Külgazdaság Balogh Petya: Trump a vámokkal az Amerika iránti bizalmat is kidobta az ablakon – Klasszis Podcast
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. április 20. 17:12
A startupper, az STRT Holding vezérigazgatója a Klasszis Podcastban elmondta véleményét a vámháborúról, arról, hogy az milyen változásokat idézhet elő, hogyan reagálhat arra Kína, s végül, de nem utolsósorban tényleg profitálhat-e abból Európa, s azon belül Magyarország. Szó esett arról, hogyan éleszthető fel a már egy ideje tetszthalott állapotban lévő hazai kockázatitőke-piac, valamint arról is, hogyan érdemes hozzáállnunk a mesterséges intelligenciához?
Makro / Külgazdaság Már repülőgépek is a vámháború áldozatául estek
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 15:21
Nem vették át, visszatért.
Makro / Külgazdaság Kezdődik a kivégzés? Csak azért, mert kínai, nem feltétlenül gagyi
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 11:33
Az elektronikai kütyükkel és más termékekkel foglalkozó amerikai kisvállalkozásokat tönkremehetnek Trump kereskedelmi háborújában, mert Kínából kell beszerezniük egy csomó mindent. 
Makro / Külgazdaság Újabb fordulat a vámháborúban – fájhat az amerikaiak feje
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 10:59
A DHL egy bizonyosnál drágább küldeményeket nem visz ki.
Makro / Külgazdaság Bokros Lajos: Magyarországon államcsőd nem fenyeget – de a növekedés sem, az infláció viszont igen
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. április 19. 17:28
Ezt fontosnak tartotta kijelenteni a volt pénzügyminiszter, közgazdász, egyetemi tanár azon a panelbeszélgetésen, amelyet lapunk annak alkalmából szervezett, hogy idén is átadtuk a hazai alapkezelői szakma legjobb szakembereinek a Privátbankár.hu Klasszis 2025 díjakat. Bokros Lajos a másik két, egyaránt volt jegybankelnök beszélgetőtársával, Bod Péter Ákossal és Simor Andrással a Donald Trump amerikai elnök által kirobbantott vámháború apropóján azt vitatta meg, hogy merre tart a globális gazdaság és a tőkepiacok.
Makro / Külgazdaság Németországban pezsgőt bontanak Trump húzásai miatt?
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 13:43
Nagyon olcsón vehet fel hitelt az állam, és ez jó lesz a cégeknek és a lakosságnak is?
Makro / Külgazdaság Telefonon próbáltak Trump lelkére beszélni
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 12:26
A brit miniszterelnök reménykedik egy jó megállapodásban, de a szabadkereskedelem melletti elkötelezettségét is hangoztatta a Trumppal folytatott telefonbeszélgetés során.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG