3p
Meglehetősen elterjedt tévhit, hogy egy-egy jobb adottságú országot el tud tartani az idegenforgalom. Nos, a valóságban csak egészen kis lakosságú országoknál lehetséges ez, szemben pl. az olajjal és gázzal, melyből még a 140 milliós Oroszország is elég jól megél. Miért van ez, és kik azok a szerencsések, akiknek mégis sikerül?

Mostanában leginkább a sok nehézséggel küzdő Görögországgal kapcsolatban vetődik fel a kérdés, hogy miért nem tud megélni a turizmusból, amikor olyan remek turisztikai adottságai vannak.  Az ország adottságai valóban jók, és meglehetősen sokan is nyaralnak ott, de az országot mégsem tartja el az iparág.

A számok

Az ok megértéséhez egy kis számolást kell végeznünk. Ha megnézzük, hogy az adott országnak mekkora a nemzeti összterméke, akkor erős leegyszerűsítéssel a turistáknak nagyjából ekkora összeget kéne elkölteniük ott, hogy teljesen eltartsák az országot a megszokott szinten. A példánál maradva: Görögország GDP-je nagyjából 200 milliárd euró. Nézzük, hány odalátogatónak mennyi pénzt kellene elköltenie ahhoz, hogy ez az összeg összejöjjön.

Induljunk ki abból, hogy egy turista egyhavi fizetését költi el nyaralásra (valószínűleg ennél kevesebbet, hisz pl. nem feltétlenül egy helyen nyaral, esetleg több országot látogat végig, de az egyszerűség kedvéért most ezzel számolunk). A következő kérdés: mit számítsunk átlagfizetésnek: egy amerikait, németet, magyart? Megpróbálunk egy európai átlagot, kb. 1500 eurót figyelembe venni.

Ha a 200 milliárdot elosztjuk 1500-zal, 130 milliót kapunk. Vagyis 130 millió EU polgárnak vagy amerikainak, esetleg japánnak kéne vakációját Görögországban töltenie, ahhoz hogy otthagyják a jelenlegi GDP-t. Ebből máris megértjük, hogy mi a gond: ahhoz, hogy egy országot teljesen eltartson az idegenforgalom, lakosságának 10-15-szöröse kell, hogy ott nyaraljon. Ez 10 milliós vagy ennél nagyobb országnál képtelenség.

A görög helyzet

A statisztikák szerint Görögországba évente 15-20 millió turista látogat. Ez az előbb számolt 130 milliónak kb. 12-15 százaléka, miközben különböző becslések szerint az idegenforgalom közvetlen hozzájárulása a görög GDP-hez 7-8 százalék, a fejenkénti költés 1100 euró. A GDP-hez való tényleges hozzájárulás ennél nagyobb, de erre különböző számítási módszerek vannak, egyes módszerek szerint Görögországnál ez 17 százalék is lehet. Eredeti számításunk így nagyjából stimmel.

A lényeg tehát a turisták száma az ország lakosságához viszonyítva. 17 millió ember rengeteg, de csak kis részben tud eltartani egy 10 milliós országot, azt pedig nem várhatjuk, hogy többször ennyi ember utazzon oda, hisz sok más ország is van, ami kedvező adottságokkal rendelkezik, ráadásul az emberi természet olyan, hogy szeret felfedezni, nemcsak a legfelkapottabb országokba utazunk. Így arra jutunk, hogy csak kis lakosságszámú országok tudnak nagyot szakítani a turizmusból.

A legjobbak és mi

Nézzük, melyek ezek. Az első helyezett Makaó, 50 százalékkal, bár a szigetet valamelyest Kínához tartozónak tekinthetjük, így kissé torz az adat. A következő a Brit Virgin-szigetek, bár ez még mindig nem teljesen önálló ország. A Seychelles-, és a Maldív-szigetek, valamint a Bahamák és Vanuatu viszont már ténylegesen is teljesen önálló országok, nagy turizmussal, mely a helyi lakosság viszonylag magas GDP-jének negyedét-harmadát fedezi közvetlenül. Európában a legnagyobb, 20 százalék feletti aránnyal Málta, Ciprus és Montenegró büszkélkedhet, nem véletlenül: népszerű helyek, jóval 1 millió alatti lakossággal. Végül érdekességképpen: Magyarország 7 százalékkal viszonylag hátul kullog a mezőnyben.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter elárulta, hogyan jön az orosz gáz Magyarországra
Privátbankár.hu | 2024. december 13. 16:36
A szankciókhoz alkalmazkodva.
Makro / Külgazdaság A német autóipar válsága súlyos csapás a Visegrádi Négyeknek
Káncz Csaba | 2024. december 13. 09:35
A V4-ek szélsőséges függősége a német autógyártástól sérülékennyé tette a négy ország gazdaságát. Északkelet-Magyarország olyan csomóponttá fejlődik, amely – geostratégiailag figyelemre méltó módon – összeköti a német ipart a kelet-ázsiai befektetésekkel, és az orosz energiaforrásokat egy szinte teljes akkumulátorgyártási láncba integrálja. Káncz Csaba jegyzete.
Makro / Külgazdaság A végleges sem jobb az előzetesnél — lehet iparkodni
Privátbankár.hu | 2024. december 13. 09:02
Októberben az ipari termelés volumene 0,2, munkanaphatástól megtisztítva 3,1 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól.
Makro / Külgazdaság Kapaszkodott az építőipar októberben, csak le ne essen
Privátbankár.hu | 2024. december 13. 08:30
Bár az egy évvel korábbihoz viszonyítva 0,5 százalékkal mérséklődött az építőipari termelés volumene, azonban az előző hónaphoz képest 4,6 százalékkal bővült.
Makro / Külgazdaság Hozta a papírformát az Európai Központi Bank
Privátbankár.hu | 2024. december 12. 15:43
Az Európai Központi Bank (EKB) csütörtöki monetáris politikai ülésén, a piaci várakozásoknak megfelelően, idén negyedszer is 25 bázisponttal csökkentette az irányadó kamatlábakat.
Makro / Külgazdaság Ilyen is ritkán van: Biden megspórolt Trumpnak egy barátságtalan lépést Kínával szemben
Privátbankár.hu | 2024. december 12. 13:11
A megfigyelőnek elkerülhetetlenül az az érzése, hogy ha Donald Trump békésen akarná tölteni nyugdíjas éveit, akkor nem tenne más mint folytatná Joe Biden kormányzását.
Makro / Külgazdaság Döntenek az euróról, ami a forintot is érintheti
Privátbankár.hu | 2024. december 12. 10:41
Az Európai Központi Bank csütörtökön dönt a kamatról.: 25-50 bázispontos vágásra van kilátás. 
Makro / Külgazdaság Már nem is ember, hanem intézmény az amerikai első számú sztárja
Privátbankár.hu | 2024. december 12. 08:57
Swiftnomicsról beszélnek a szakértők az Egyesült Államokban annak nyomán, hogy popipar ikonikus alakja, Taylor Swift koncertjei jól mérhető hatást gyakoroltak az amerikai gazdaságra.
Makro / Külgazdaság Feltámadt még egy 100 éves „kísértet” az orosz–ukrán fronton
Privátbankár.hu | 2024. december 12. 08:17
A szakértők az első világháború embert és technikát felőrlő háborújához hasonlítják a Ukrajna elleni orosz agressziót, ám arra nem gondoltak volna, hogy megjelenik a fronton még egy 100 éves kísértet.
Makro / Külgazdaság Merész lépés Moszkvában: negatív megjegyzést mert tenni egy orosz főbankár Putyin füle hallatára
Privátbankár.hu | 2024. december 12. 07:06
Aggodalmának adott hangot nyilvánosan Oroszország legnagyobb bankjának vezérigazgatója vállalva a kockázatot, hogy Vlagyimir Putyin államfő esetleg nem szeretne bírálatokat hallani.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG