A menekültválságra és a terrorellenes intézkedésekre 639 milliárd forintot számolt el a kormány 2015-től 2020-ig – derül ki a Népszava összesítéséből. Az összeg zömét, 591,4 milliárdot 2016 és 2020 között költötte el a kabinet. Pedig ebben az öt évben a 2015-ös nagy válság, a határzár kiépítése és a vonatkozó jogszabályok szigorítása után már alig érkeztek hozzánk menekültek. 2017 óta folyamatosan csökken a menedékkérők száma is, mégis 2016 óta újra és újra meghosszabbítja a kormány a „tömeges bevándorlás okozta válsághelyzetet” – legutóbb szeptember 7-ig tolta ki a határidőt. Mindez ráadásul úgy történt, hogy a vonatkozó törvényben megfogalmazott kritérium nem teljesül már 2017 óta. Válsághelyzet akkor rendelhető el, ha egy hónap átlagában a napi 500 főt, vagy két egymást követő hét átlagában a napi 750 főt, vagy egy hét átlagában a napi 800 főt meghaladja a menedékkérők száma.
A lap szerint a válsághelyzet folyamatos meghosszabbításának egyelőre egyetlen, ám annál kézenfekvőbb indoka mutatkozik: erre hivatkozva a kormány eltérhet a normál közbeszerzési szabályoktól.
A kormány határvédelemre az Európai Uniótól is nem kevés pénzt kap, az Európai Bizottság szóvivői irodája a Népszavát arról tájékoztatta, hogy 2014 és 2020 közötti költségvetési ciklusban Magyarország „110 millió euró előirányzott összeget kapott” határvédelemre, illetve – egyedi kérelmek alapján – további 27 millió eurót folyósítottak a rendkívüli költségekre. A lap szerette volna megtudni a Belügyminisztériumtól, mire ment el a sok százmilliárd forint, ám nem kaptak választ.