Ma reggel a Kossuth rádióban kezdi munkanapját az idén először megszólaló Orbán Viktor, aki a következő témákat érintette.
7:56
Egy OECD-tanulmány szerint Magyarországon volt egyedül reálbérnövekedés tavaly. A bérekről nem a kormány dönt - jelentette ki a miniszterelnök. A tavalyi és az idei évet egyben véve, a bérek reális értékükön fognak nőni - jelentette ki a miniszterelnök.
A gazdaság visszaeséséről: a kormány ambíciózus, bár nem hibátlan, de azzal sosem vádolták, hogy lusta lenne, vagy hogy elbizonytalanodna, ugyanis cselekvő kormány. Nagy célokat kell kitűzni, s 2023-ban is így kell tenni, a nemzeti céljainkat nem adjuk fel. Az első, hogy az inflációt az év végére le kell egy számjegyűre csökkenteni. A második, hogy nem kerülhetünk azon országokéba, akiknek gazdasági teljesítménye kisebb legyen, mint tavaly, így is terveztük a költségvetést.
7:54
Munkahelyek megtartása: ha munka van, minden van. A politika elsődleges feladata, hogy megteremtse ezt. Eddig sikerült, több, mint 1 millió emberrel többen dolgoznak, mint a baloldali kormány alatt - hangsúlyoza. Soha nem dolgoztak ilyen sokan, mint 2022-ben. A bejövő beruházások tekintetében soha nem voltak olyan magas szám, mint tavaly, és idén is rekordot fogunk dönteni. A magyar gazdaság köszöni szépen, jól van, persze vannak problémák, energiatakarékosság, profilváltás, miegyéb, de úgy látom, hogy a tőketulajdonosok és vállalatvezetők elég tehetségesek, hogy megoldják ezeket. A Széchenyi Programmal és a gyármentő programunkkal mi is segítünk nekik ebben.
7:53
Armageddont jósolt a baloldal, pedig csúcson vannak a pénzügyi tartalékaink. Ilyen tartalék soha nem állt rendelkezésre. Boldogulunk nélkülük is, persze jó lenne velük is, de ez a brüsszeli frusztráció csapódik le az Erasmuson is, mert nem tudnak mire menni a kormánnyal. És mindennél több jogkört akarnak elvenni Brüsszelben.
7:51
Miután a magyar kormány mindig kiáll, ezért kormányváltást akarnak, ezért vásárolták meg a baloldalt - vélekedik Orbán. Csak a magyar nép másképp döntött - mondja. Most mégis rá akarnak szorítani minket olyasmikre, ami mind ennek köszönhető - így kell nézni az Erasmus megvonását is.
7:47
Erasmus-program leállítása: a diákok készüljenek tovább erre, a jövőben sem fognak semmilyen kárt elszenvedni, nem engedjük. A brüsszeliekkel megegyezünk, vagy a költségvetésből megoldjuk. Nemzeti érdekünk, hogy okos diákjaink legyenek, nem mondunk le a fiatalokban rejlő erőforrásokról. Mehetnek továbbra is a diákjaink, mintha Brüsszel meg sem nyikkant volna. Mert miféle emberek, akik bosszút állnak más gyerekén? - kérdezi a miniszterelnök.
Amiket felhoznak a felsőoktatási rendszerrel kapcsolatban, az szamárság. Az, hogy politikusok ülnek az egyetemi kuratóriumokban, máshol is így van. Politikai dolog ez: kormányváltást akartak. Brüsszelnek van egy elképzelése a jövőről, ami más, mint Magyarországé. Például a migránsok ügye, amit mi nem akarunk, ők igen. Aztán van elgondolásunk, hogyan kell nevelni a gyerekeket, ami szintén más, mint a mi elképzelésünk.
7:45
Az európaiak 39 százaléka nem tudja befizetni a rezsiszámláját - attól kell elvenni, aki extra profitot eredményezett, és el kell venni a bankoktól és egyéb vállalatoktól, ezt vállalni kell a közösség jegyében. Ez az erőpozíció nyugaton nem áll fenn a rezsicsökkentésen keresztül. Emiatt az európaiak kárvallotjai a szankciós politikán. Biztos, hogy Amerika nyer a háborún, Európa pedig veszít. Aki gazdaságilag legnagyobb vesztese a konfliktusnak, az Európa.
7:41
Kilenc szankciós csomag, a hatás nulla - már többen mondják. Érdekünk lenne, hogy jöjjön valaki, aki elég erős, és azt mondja, elszúrtuk, és megszüntetné a szankciókat, amitől egyből leesnének az energiaárak, és az infláció is. Ez politikai döntés lenne Brüsszelben, de nem látom, hogy kinek lenne ekkora a bicepsze. Mi a kártételt tudjuk fékezni csak, vétózunk például. De nem tudjuk másik pályára állítani a szankciós politikát, ezért bátorság és erő híján, ez fog folytatódni Brüsszelben. Van egy kultrúsokk is, ami a németekkel kapcsolatos. Úgy nőttem fel, hogy a németek az igen, milyen precíz nép. Most német elnök van a brüsszeli bizottságban, akin úgy látom, hogy a német mérnöki precizitás jelentősen lecsökkent.
7:38
Azt kell tisztáznunk, hogyan viszonyulunk a veszélyhez. Két módon lehet: sündisznó módjára, tüskéit kifordítja, ez egy értelmes magatartás, de önveszélyes stratégia is, mert megbénít, mert te nem mozdulsz. A politikában ez hiba. Inkább tevékenyen, aktívan kell reagálni, s Magyarország nem hagyja magát. Az én szívembnek kedves év volt a tavalyi, mert Magyarország aktívan reagált. Védvonalakat húztunk fel, például rezsivédelmi alapot hoztunk létre, hiszen régen a behozott energiáért 7 milliárd eurót, 2022-ben 17 milliárdot fizettünk, ezért kellett létrehoznunk a rezsivédelmi alapot extraprofit-adóból, így védjük meg a családokat. Ez a dolog lényege, hogy válaszokat adunk a veszélyekre. Ezzel a hozzáállással kell kezelni a bajokat! Havonta 181 ezer forintot biztosítunk a magyar családoknak a rezsivédelmi alappal, tehát nem ésszerűtlen a rezsipolitikánk. Különben 1 millió család ment volna tönkre.
7:34
Tavaly sok szempontból változatos évet tudhatunk magunk mögött. De kicsi még az időtáv, hogy kimondjuk, fordulópont volt-e az elmúlt év, de nem zárhatjuk ki. Valami megváltozott a világban és a mi életünkben is, beléptünk a veszélyek korába. A pandémia néha kitör, ahogy láttuk, de lefut pár év alatt, de aztán jött a háború, majd energiaválság, rossz szankciók, infláció, a migráció nő, s összeadódnak ezek.
7:33
Rendőrgyilkosság történt éjjel. Ezzel kapcsolatban annyit mondhatok, hogy együttérzésünk a családjával, gondoskodni fogunk róla, Veszélyes szolgálat, meg kell becsülni őket és védeni is kell, amennyire lehetséges.Jó hír, hogy az elkövetőt elfogták. Messze nem mindennapos esemény, nem vagyunk hozzászokva.