3p
Decemberben 2,1 százalékkal, 2017-ben átlagosan 2,4 százalékkal nőttek az árak Magyarországon - tette közzé pénteken a KSH.

A novemberi 2,5 százalékos inflációs adat után a szakértők is az árszínvonal emelkedésének lassulását várták, nagyjából el is találták a végeredményt, bár a legpontosabb ezúttal az MNB volt:

  • MNB (2017. decemberi inflációs jelentés: +2,1%
  • Bloomberg konszenzus: +2,2%
  • Reuters konszenzus: +2,3%
  • Portfolio.hu konszenzus: +2,2%
  • OTP Elemzési Központ: +2,2%

Elszállt a tojás ára, olcsóbb a cukor

A KSH jelentéséből kiderül: az élelmiszerek ára 12 hónap alatt 3,5 százalékkal emelkedett. A legnagyobb mértékben a tojás drágult, közel 40 százalékot - a háttérről itt írtunk; a hipermarketekben egyébként a Privátbankár.hu ennél is nagyobb áremelkedést mért. A vaj, vajkrém 15,1, a tejtermékek 7,9, a kenyér 7,7, a kávé 5,6, a párizsi, kolbász 5,1, a sertéshús 5 százalékkal drágult. A cukor ára 12,5, a baromfihúsé 11,8 százalékkal csökkent.

A legjobban a szeszes italok, dohányáruk drágultak: 6,8 százalékkal emelkedtek az árak egy év alatt. A tartós fogyasztási cikkekért viszont kevesebbet kellett fizetni, mint egy éve:

Végeredményt hirdettek: 2,4 százalék a 2017-es infláció

2017-ben a fogyasztói árak átlagosan 2,4%-kal emelkedtek, ezen belül az élelmiszerekért 2,8%-kal többet kellett fizetni. A legnagyobb mértékben, 4,8%-kal a szeszes italok, dohányáruk drágultak. Az egyéb cikkek ára átlagosan 3,6, a szolgáltatásoké 1,5, a háztartási energiáé 0,8, a ruházkodási cikkeké 0,5%-kal emelkedett. A tartós fogyasztási cikkekért 0,3%-kal kevesebbet kellett fizetni.

A maginfláció tavaly 2,3 százalékra emelkedett, hasonlóan a nyugdíjas fogyasztóiár-indexhez. Az előző hónaphoz képest viszont gyakorlatilag egyáltalán nem emelkedtek az árak decemberben:

Megnevezés

2017. december

2017. év

Előző hó = 100,0

Előző év azonos hó = 100,0

előző év=100,0

Fogyasztóiár-index

100,0

102,1

102,4

Harmonizált fogyasztóiár-index

100,0

102,2

102,4

Maginfláció (szezonálisan kiigazított)

100,2

102,6

102,3

Nyugdíjas fogyasztóiár-index

100,1

102,3

102,3

Messze a cél - szokatlanul nagy decemberi bolti akciók

Az ING gyorselemzéséből kiderül: az infláció lassulása novemberhez képest két tételhez vezethető vissza. Az erős bázishatás miatt az üzemanyag áremelkedésében visszaesést tapasztalhatunk. E termékkör esetében az elmúlt 15 hónap második legalacsonyabb számát regisztrálhattuk: 0,5 százalékkal növekedtek az árak éves összehasonlításban.

A tartós fogyasztási cikkek ára 0,4 százalékkal csökkent éves bázison. Ez vélhetően a decemberi szokásosnál erősebb leárazásoknak volt köszönhető. Ezt ellensúlyozta, hogy a szolgáltatások esetében megállt az infláció lassulása, sőt enyhe erősödés volt tapasztalható. E kettő eredője felelős a változatlan maginflációért. Továbbra is az átlagosnál magasabb volt az élelmiszerek, valamint a szeszes italok, dohányáruk inflációja.

Összességében a két fő inflációs mutató még mindig jelentősen elmarad a jegybanki céltól. Az ING várakozásai szerint 2018-ban az inflációs nyomás bár erősödhet, így is cél alatt marad: 2,7 százalék lehet. Mindezek alapján nem gondolják, hogy változna az MNB laza monetáris politikája.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Európa kétmillió euró humanitárius segélyt juttat Trump kiszemeltjének
Privátbankár.hu | 2026. április 1. 14:48
A humanitárius helyzet romlására tekintettel az Európai Bizottság szerdán arról döntött, hogy kétmillió euró segélyt juttat Kubának - tájékoztatott a brüsszeli testület szerdán.
Makro / Külgazdaság GKI: ez a romló külkereskedelmi egyenleg oka
Privátbankár.hu | 2026. április 1. 14:21
A KSH legfrissebb adatai szerint 2026 februárjában a hazai export volumene 2,3 százalékkal csökkent, míg az import 6,7 százalékkal bővült az előző év azonos időszakához képest.
Makro / Külgazdaság Jó hír jött az Egyesült Államokból
Privátbankár.hu | 2026. április 1. 13:59
Az Egyesült Államokban tavaly augusztus óta a legmagasabbra emelkedett a 30 éves jelzáloghitelek kamata a március 27-én végződött héten – derült ki az amerikai jelzáloghitelező bankok szövetsége (Mortgage Bankers Association of America – MBA) adataiból.
Makro / Külgazdaság Ez is az iráni háború hatása: nagy fordulat készül Németországban
Privátbankár.hu | 2026. április 1. 10:45
Németország gazdasági minisztere az atomenergia szerepének újragondolását sürgeti az ország energiaellátásában.
Makro / Külgazdaság A boltokban is visszaköszönhet Donald Trump háborújának hatása
Privátbankár.hu | 2026. április 1. 10:30
Az iráni háború nemcsak az energiaárakat, hanem a mezőgazdaságot is súlyosan érintheti, ami világszerte élelmiszerinflációhoz vezethet. Erről a magyar vásárlóknak még viszonylag friss élményei lehetnek, hiszen a 2022-23-as időszakban az EU-ban nálunk volt a legjelentősebb az élelmiszerek drágulása.
Makro / Külgazdaság Javítási munkák indulnak a Barátság kőolajvezetéken
Privátbankár.hu | 2026. április 1. 10:15
Megindulhat a Barátság kőolajvezeték kulcselemének helyreállítása: Ukrajna tendert írt ki a brodi szivattyúállomás felújítására, ami az első konkrét lépés a januári leállás óta.
Makro / Külgazdaság Nagyon törékeny maradt a bizalom a magyar kulcságazatban
Privátbankár.hu | 2026. április 1. 09:00
A 2026 márciusi BMI index 50,4 pontra csökkent a februári (51,2) értékhez képest. Március átlag alatti hónapnak számít: az 1995 óta mért hosszútávú átlag értéke 52,6; a márciusi értékeké 51,8. A most mért, szezonálisan kiigazított BMI index a nyolcadik legalacsonyabb e havi érték.
Makro / Külgazdaság Nem túl fényes helyzetet örököl az április 12-én győztes párt által megalakítandó kormány
Privátbankár.hu | 2026. április 1. 08:30
A Központi Statisztikai Hivatal szerda reggeli közlése szerint 2025-ben a költségvetés hiánya GDP-arányosan 4,7, az államadósság pedig 74,.6 százalék lett.
Makro / Külgazdaság Újabb tartályhajót támadtak meg a Perzsa-öbölben, orosz szállítmány érkezett Kubába
Privátbankár.hu | 2026. április 1. 07:55
Újabb olajszállító hajót ért találat szerda hajnalban a Perzsa-öbölben; 24 órán belül ez a harmadik hajó, amit megtámadtak, köztük a második tartályhajó – közölte a brit UKMTO tengerbiztonsági hivatal.
Makro / Külgazdaság Nem sokat várt a kormány, tényleg megemelik a biztonsági tartalékot
Privátbankár.hu | 2026. április 1. 07:40
A Magyar Közlönyben is megjelent a rendelet arról, hogy a kormány a nemzetközi energiabiztonsági válsághelyzetre tekintettel megemelte a földgáz biztonsági készletének mértékét.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG